Gyvenimas

2019.08.02 12:22

Alytiškio šiltnamyje – neįprasta kolekcija: kaimynus vaišina net 101 veislės pomidorais

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.08.02 12:22

Alytiškio Gedimino Jurgelevičiaus šiltnamyje noksta net 101 veislės pomidorai, tad nenuostabu, kad jų užtenka ir vyro šeimai, ir bičiuliams, ir draugams. Šie jau įpratę, kad į svečius nesinešdamas pomidorų jis neina. Tik ne visų veislių pavadinimus atskleidžia - kai kurie keistoki ir siejasi visai ne su pomidorais.

Alytiškis verslininkas G. Jegelevičius į šiltnamį dažniausiai žygiuoja su anūke vilniete Migle, vasarojančia pas senelius.

„Miglute, žinai, šie pomidorai vadinasi Valės vyšnia, o jų sėklas įsigijau dėl to, kad mūsų kaimynės vardas Valė, ir jai daigų padovanojau, pasirodo, įdomūs ir labai skanūs. Šitie pomidorų vaisiai turi labai daug naudingų medžiagų. Juos sveika valgyti su alyvuogių aliejumi, tokiu būdu tvirtėja mūsų imuninė sistema“, – sako pomidorų veislių kolekcininkas G. Jegelevičius.

Vyras pripažįsta, kad šiltnamyje, kuriame auga 101-os veislės pomidorai, visus darbus – nuo daigų pasodinimo iki vaisių skynimo, jis padaro vienas. Šeimos nariams ar kaimynams leidžiama tik nusiskinti prinokusį vaisių.

Tiesa, anot pomidorų augintojo, šiemet derlius bus prastesnis, nors daigai pasodinti balandžio pabaigoje, o sėklos atkeliavo iš Latvijos, Rusijos ir net Graikijos, Italijos, Ukrainos kolekcininkų.

„Pradžia buvo labai gera, orai palankūs, vegetacija puiki, tačiau prasidėjus lietuviškiems karščiams, pomidorai ėmė nykti, nepatiko jiems staigus temperatūros šuolis. Pradėjo byrėti ir nykti žiedai“, – sakė LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ pašnekovas.

„Aš šiemet chemijos nenaudojau. Tai buvo tik galvijų mėšlas iš rudens, purškimų jokių nedariau. Ačiū dievui, kol kas jokių augalų ligų nepastebiu, vienas kitas lapas ruduoja, bet tai natūralu. Tik kalcio trūkumas susidarė dirvoje“, – tikino G. Jegelevičius.

Pasak verslininko, norint užsiauginti sveikų pomidorų, svarbiausia pasodinti kokybiškus daigus ir juos tręšti tik vieną kartą. Taip pat tinkamai vėdinti šiltnamį. O svarbiausia – pomidorai pakenčia vandens trūkumą, todėl jų negalima perlaistyti. Tinkamai laistomo pomidoro šaknys žemėje siekia ir metrą.

„Pomidorai šiltnamyje laistomi išskirtinai arba lietaus arba tvenkinio vandeniu, lietaus jeigu jo pakanka, tai gerai. Jeigu nepakanka, iš tvenkinio prisiurbiame į statines, esančias šalia šiltnamio ir laistome. Juntamas vandens skirtumas, kai laistai vandentiekio vandeniu ir natūraliai paimtu iš gamtos. Todėl jie tokie gražūs“, – džiaugėsi pomidorų kolekcininkas.

Pasak pomidorų augintojo, juos reikia mylėti – neleisti užsiauginti daug lapų, būtina juos genėti. Alytiškis pomidorus skirsto į savotiškas grupes – komercinius, gurmaniškus, dizaineriškus, tinkančius padažams ir sultims.

„Pavyzdžiui šių „Čio Čio San“ veislės pomidorų kekėje vienu metu gali augti iki 60 vaisių. Jie gražios išvaizdos, švelnaus, bet intensyvaus skonio. Nėra labai mėsingi. Tinka salotoms, padažams. Pomidorų augintojas sako, kad beveik pusę šiltnamio kasmet užsodina naujomis pomidorų veislėmis. Pomidorų skonio savybes vertina nuo 1 iki 10. Pavyzdžiui, pailgos formos pomidorai – labiausiai tinka padažams gaminti, o marinuoti netiks dideli mėsingi vaisiai.

„Šiemet pasiteisino geltonos spalvos veislės pomidorai, keista, man būdavo patys neskaniausi, o šiemet skaniausi. „Indigo Rose“ – taip pat įdomi, spalvinga veislė. „Saša“ – veislė pirkta iš latvio kolekcininko. Ypač patinka „Starosielskijie“ – rusiška veislė. Nors jie nėra derlingi, bet tai yra klasikinio pomidoro skonis. Jis rūgštokas, nėra labai mėsingas. Tačiau svarbiausias mano tikslas ir noras – turėti didelę kolekciją“, – patikino vyras.

Pasak G. Jegelevičiaus, pomidorų užtenka jo nemažai šeimynai, kaimynams, draugams. Šie neįsivaizduojantys, kad Gediminas į svečius vasarą užsuktų be pomidorų. O veislių pavadinimų alytiškis kartais draugams, dalyvaujantiems degustacijose, net neišduoda, nes jie keistoki.

„Pavyzdžiui, viena veislė vadinama „Viagra“. Taip pat yra „Kolčiako auksas“, nors aš manau, kad šie pavadinimai – tik pomidorų augintojų išmonė. Dažnai sukryžminus, išvedus naują veislę, jiems kyla įvairių minčių, tai taip ir pavadina“, – šmaikštavo pašnekovas.

Džiugu, kad šių dienų orai tinka pomidorams augti – naktys nešaltos, dieną saulė jų nekepina, tad pagrindinio derliaus alytiškis tikisi jau po poros savaičių.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 23.45 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Kaip išugdyti sėkmingus žmones? Vienas iš variantų – leisti patiems jauniausiems dalyvauti problemų sprendimuose
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt