Gyvenimas

2019.08.11 20:28

Sapnų tyrinėtoja paaiškino, kad košmarai visada parodo neišspręstą problemą

LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2019.08.11 20:28

Sąmoningai sapnuojantis suvokia, kad baisius vaizdinius kuria jo protas, tad ši terapija gali padėti kovoti su dažnais košmariškais sapnais. Kita vertus, košmarai susiję su fobijomis, problemomis ir negebėjimu stoti su jomis į akistatą, tad baisūs sapnai praneša – laikas tvarkyti savo gyvenimą, LRT RADIJO laidoje „Sveikata“ sako 20 metų sapnus tyrinėjanti Rita Banienė.

Sapnavimas – vienas paslaptingiausių ir įdomiausių potyrių. Įvertinus miego fazes ir tą miego etapą, kai sapnuojama dažniausiai, paskaičiuota, kad per visą gyvenimą sapnų karalystėje žmogus svečiuojasi apie 6 metus.

Senose kultūrose sapnams buvo suteikiama didžiulė religinė ir net maginė reikšmė – buvo manoma, jog per sapnus dievybės lanko žmones ir perduoda jiems svarbias žinias.

Paprastai sapnai būna nevaldomi, tačiau jie gali būti ir sąmoningi. Taip tikina sapnų tyrinėtoja R. Banienė, kuri sąmoningu sapnavimu (angl. lucid dreaming) domisi jau 20 metų. Šis domėjimasis nėra tik mėgėjiškas – R. Banienė yra studijavusi ir sapnavimo mokykloje Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Pasak jos, sąmoningą sapnavimą ištobulino Tibeto budistai dėl religinių tikslų, noro pabusti, nušvisti.

„Kiekvienas iš mūsų eina miegoti ir patenka į savo vidinį kosmosą, kuris kiekvieno žmogaus skirtingas“, – pažymi ji. O tie, kurie sapnuoja sąmoningai, šiam vidiniam kosmosui skiria tiek pat dėmesio, kiek ir tikrovei.

Jei žmogus moka sapnuoti sąmoningai, jis gali iš baubo padaryti juokingą baidyklę. Kai baimei pasižiūri į akis, ji ištirpsta.

Sąmoningai sapnuojantis žmogus sapne žino, kad sapnuoja, gali sapno vaizdinius valdyti, projektuoti. Pavyzdžiui, susapnuoji nykštuką ir gali iš jo padaryti milžiną arba iš milžino – nykštuką. Tačiau tam reikia praktikos ir motyvo – žinoti, kodėl tai darai.

Padeda kovoti su košmariškais sapnais

Sąmoningas sapnavimas ypač gali pasitarnauti tiems, kuriuos nuolat kankina košmarai, ir jie dėl to kenčia. Tačiau priežastys, kodėl žmonės sapnuoja košmarus, anot R. Banienės, tai baimės ir problemos su atsakomybės prisiėmimu.

„Košmarų metu dažniausiai pasireiškia fobijos ir baimės. Stresas, neišspręstos problemos realybėje perkeliamos į sapną. Jei žmogus moka sapnuoti sąmoningai, atsibusti sapne, o ne šitoje realybėje, jis gali iš baubo padaryti juokingą baidyklę, jeigu kažkas vejasi, atsisukti į tą būtybę, su ja susikauti. Kai baimei pasižiūri į akis, ji ištirpsta“, – pažymi pašnekovė.

Sąmoningai sapnuojantis žmogus gali taikyti tokią terapiją kovodamas su košmarais, nes suvokia, kad tuos baisius paveiksliukus kuria ir haliucinuoja jo protas.

„Košmarai mūsų sapnuose visada parodo neišspręstą problemą, kuri mus persekioja, neduoda ramybės. Jeigu košmarai kamuoja dažnai, vadinasi, mes priversti tvarkytis su savo gyvenimu, priimti sprendimus. Mūsų pasąmonė sunerimusi, todėl ir siunčia žinutę košmariškais pavidalais“, – tikina R. Banienė.

Sapnininkai – primityvus dalykas.

Kuriantiems rašiklis šalia lovos – būtinas

Tačiau tam, kad galėtume valdyti savo sapnus, reikia turėti mokytoją – to išmokti iš knygų sunku. „Yra žmonių, ypač jaunosios kartos, kuriems tai vyksta spontaniškai. O kai kuriems reikia mokytis abėcėlės“, – pasakoja sapnų tyrinėtoja.

O dar kitų žmonių sapnai visam pasauliui suteikia neįtikėtinų dovanų: muzikos šedevrų, meno kūrinių, mokslinių atradimų. Chrestomatiniai pavyzdžiai – Mendelejevas, Salvadoras Dali, Paulas McCartney`is.

„Neurofiziologas jums pasakys, kad miego metu jūsų organizmo įvairios sistemos dirba autonomiškai, ir jūs turite daugiau laiko atverti kolektyvinei pasąmonei, informaciniam laukui, susisiekti su kūrybos šaltiniu. Dienos metu veikia protas, turite daryti daug darbų“, – kalba R. Banienė.

Tad tie, kurie susiję su inovacijomis, kūryba, sapnuose gali pamatyti daugybę įdomių dalykų, dėl to itin pagirtina miegant šalia turėti rašiklį.

Dar sapnų specialistė pataria dirbti su atmintimi, ją lavinti. Tai padaryti gali padėti Roberto Bosnako knyga „Trumpas sapnų kursas“.

„Lietuvoje liūdna padėtis – reikalingų knygų žmonėms, kurie domisi sapnais, nėra. Tai nepopuliaru, neturime tokių tradicijų“, – sako ji.

Ne sapnininkas, o sapnų dienoraštis

Paklausta, kiek tiesos galėtume rasti sapnininkuose, sapnų tyrinėtoja atvira – tai primityvus dalykas.

Kartais žmogus susapnuoja tarsi iškarpą iš ateities, po to visa tai įvyksta – čia nieko mistiško nėra.

„Tai siauros, primityvios reikšmės, kurios nebūtinai turi sutapti su mano susapnuotu simboliu. Tetai, močiutei gal ir gerai, bet žmogui, kuris yra intelektualesnis, sapnininkai – geltonoji literatūra“, – tikina pašnekovė.

Anot jos, jeigu jus domina sapnų reikšmės, geriausia rašyti sapnų dienoraštį: „Jeigu žmogus sapnuoja, prisimena sapnus ir suteikia jiems reikšmės, žino, kad tai jo neatskiriama dalis, pradeda rašyti tuomet, kai susapnuoja tą vadinamąjį didelį sapną. Tokį, kuris daug ryškesnis ir įdomesnis už šitą realybę.“

Fiksuojant savo sapnus tam tikrų simbolių reikšmės paaiškėja iš konteksto – ima kartotis tam tikrose situacijose. „Tas simbolis dažniausiai reiškia tą patį. Pats žmogus rašydamas jį iššifruoja“, – aiškina R. Banienė.

O kaip su pranašiškais sapnais? Ir čia, pasak pašnekovės, nieko mistiško nėra.

„Kai kurie sapnai tikrai pasireškia tikrovėje. Ypač tie, kurie susiję su ypatingais jausmais, ypatingomis paslaptimis. Kartais žmogus susapnuoja tarsi iškarpą iš ateities, po to visa tai įvyksta – čia nieko mistiško nėra. Kas vyko vakar, tą patiriame šiandien, o kas vyksta šiandien, kloja pamatus rytdienai“, – teigia sapnų tyrinėtoja.

O jeigu susapnavote pranašišką sapną, atkreipkite dėmesį į nuotaiką nubudus – pasak R. Banienės, ji taip pat gali jums labai daug pasakyti.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.