Gyvenimas

2019.08.01 16:25

Vasarą Lietuvoje džiugina šokantys, dainuojantys ir kitokie fontanai: išrinkite įspūdingiausius

LRT.lt2019.08.01 16:25

Šiltuoju ir šviesiuoju metų laiku daug rečiau dangų puošia margaspalviai ugniniai fejerverkai, o vasariška alternatyva jiems – gaivinantys ir akį džiuginantys fontanai. Kelionių po Lietuvą portalas „PamatykLietuvoje“ ir Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija siūlo sužinoti daugiau apie po visą šalį išsibarsčiusius fontanus.

Pradžioje turėję tik labai paprastą ir vienintelę funkciją – patogiai patiekti vandenį naudojimui – įlgainiui fontanai virto mėgiamu architektūros ir puošybos elementu dvaruose, parkuose ir miestų aikštėse.

Atsiradus vandens pompoms, fontanai šovė į naujas aukštumas. Štai, pavyzdžiui, aukščiausiu pasaulyje tituluojamas fontanas, esantis Saudo Arabijoje, vandenį šauna net į 260 m aukštį.

Tuo tarpu aukščiausio Lietuvoje, Zaraso ežero fontano aukštis siekia 30 metrų. Šiuolaikinės technologijos fontanus pavertė ypatingais vandens šokį, šviesas, muziką apjungiančiais meno kūriniais.

Kaip teigia fontanus Lietuvoje projektuojančios ir įrenginėjančios įmonės „Poolservice.Lt“ direktorius Mantvydas Šakalys – šiuo metu stengiamasi fontanus modifikuoti taip, kad stebėtojas pats galėtų juos valdyti ir gauti grįžtamąjį ryšį, o ne tik stebėti.

Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad tokie interaktyvūs fontanai jau veikia Vilniaus Lukiškių aikštėje, Palangoje, Elektrėnuose, o jau greitu metu naujais interaktyviais fontanais pasipuoš Kaunas ir Raseiniai. Jau įrenginėjamame fontane Raseiniuose bus panaudotos interaktyvios projekcijos ant vandens. Tai bus pirmasis tokio tipo fontanas Lietuvoje, kurį planuojama atidaryti jau šį rugpjūtį.

Lietuvoje pirmieji fontanai įrengti dar renesanso laikotarpiu Verkių ir Palangos dvaruose. Nemažai jų įvairiose miestų erdvėse atsirado sovietmečiu. O pastaruoju metu fontanai vėl tapo madingu miestų architektūros elementu ir atrakcija tiek jų gyventojams, tiek svečiams.

„Fontanas tai gerovės simbolis, todėl natūralu, kad kylant gyvenimo kokybei fontanų Lietuvoje daugėja“ – teigia M. Šakalys.

Šiuo metu kelionių po Lietuvą portalo turizmo žemėlapyje pažymėti daugiau kaip 100 įdomiausių, įvairiose Lietuvos viešosiose erdvėse veikiančių fontanų. Fontanų Lietuvoje daug daugiau, tad žemėlapis ir toliau pildomas.

Kviečiame susipažinti su keliais išskirtiniais fontanais Lietuvoje:

Sūkurinis fontanas Butrimonyse. Pagrindiniu šiemet rekonstruotos Butrimonių miesto aikštės akcentu tapo sūkurinis fontanas. Jis yra vienintelis toks Lietuvoje: akrilo kolbos formos, viduje sukasi didžiulis vandens sūkurys. Per fontano sieną bėga vanduo, kuris sukuria nepakartojamą vaizdą.

Lukiškių aikštės interaktyvus fontanas Baltijos šalyse analogų neturinčio interaktyvaus fontano unikalumas tame, jog fontano plotą stebi specialios kameros, kurios pagal žmogaus judesius ar judėjimo kryptį aktyvuoja vandens sroves.

Fontanas „Šeimyninis dušas”. Dar vienas išskirtinis savo išvaizda, labai mėgstamas ir fotogeniškas fontanas Vilniuje. Jis tapo mėgiama pramoga ir vieta atsigaivinti ne tik mažiesiems jo lankytojams.

Fontanas Zaraso ežere – aukščiausias fontanas Lietuvoje. Jo srovės aukštis siekia 30 m.

Nacionalinio Operos ir baleto teatro fontanas – didžiausias savo paviršiaus plotu fontanas, kuris po rekonstrukcijos atvertas vos prieš kelias savaites.

Palangos muzikinis fontanas. Palangoje Jūratės g. esantis šviesos ir muzikos fontanas ypatingas tuo, kad vandens srovių ir šviesų choreografiją keičiasi pagal realiu laiku grojančią muziką, o ne pagal iš anksto sudarytą veikimo algoritmą. Todėl "pataikymas į taktą" yra absoliutus. Tai vienintelis toks fontanas Lietuvoje.

Fontanai pildantys lankytojų pageidavimus. Bene garsiausias ir labiausiai lankomas muzikinis fontanas, kurio melodiją užsakyti gali patys lankytojai yra Druskininkuose. Siunčiant SMS žinutę užsakyti pageidaujamą melodiją ir fontano šokį pagal ją taip pat galima Kupiškyje, Palangoje, Utenoje, Telšiuose.

Šokantys fontanai. Be jau minėtų lankytojų pageidavimus pildančių fontanų, savo įspūdingomis garso, šviesų ir vandens šokio instaliacijomis išsiskiria fontanai Radviliškyje, Šakių karilionas, muzikinis fontanas Ančios ežere Veisiejuose, fontanas Liudvinave.

Gražiausio fontano Lietuvoje rinkimai

Kelionių po Lietuvą portalas pamatykLietuvoje.lt kartu su Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija iš viso Lietuvos fontanų sąrašo išrinko 35, jų manymu verčiausius varžytis dėl gražiausiojo titulo ir kviečia balsuoti.

Rinkimai vyks visą rugpjūčio mėnesį, o suskaičiavus balsus, gražiausias Lietuvos fontanas bus paskelbtas paskutinę šios vasaros dieną. Balsuoti už fontanus galima paspaudus nuorodą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.