Gyvenimas

2019.08.01 18:00

Tarp botanikos iliustratoriaus darbų – atogrąžų klimato augalai ir neegzistuojantys fantazijos vaisiai

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.08.01 18:00

Tulpės, vilkdalgiai, jurginai – dalis augalų, kurie pražysta popieriuje ant botanikos iliustratoriaus Dovydo Bakšio molberto. Menininkui, geriau žinomam Dovydo Bou vardu, tapymas akvarele tapo išsilaisvinimu nuo jį slėgusių skaitmeninio gyvenimo gniaužtų.

Menininkas Dovydas Bou nusprendė pabėgti į gamtą ir pasižvalgyti po joje augančias grožybes. Vilniaus universtiteto Botanikos sode, Kairėnuose eksponuota ir jo piešinių paroda, kurioje galima išvysti egzotiškų augalų rūšių.

„Man reikėjo kažkokio natūralumo, gyvybės, kažką turėti apčiuopiamo. Vieną dieną tvarkiausi savo spintelę su dažais ir radau seną akvarelę, kurią naudojau dar studijų laikais. Pamaniau, tai bus kelias į išsilaisvinimą nuo skaitmeninių vaizdų. Apsižvalgęs aplinkui, išvydau augalus ir pagalvojau, kodėl gi nenutapius būtent jų“, – sakė botanikos iliustratorius Dovydas Bou.

Menininkas paaiškino, kad pabandęs nupiešti augalus, jis pajautė tarsi meditacinę būseną, kuri privertė pamiršti jį supančią aplinką ir buitį.

„Tokia tapyba suteikia susikaupimą ir ramybę, kadangi čia negalima klysti. Pavyzdžiui, piešdamas kompiuteriu tu milijoną kartų gali tą pačią detalę taisyti. Tačiau tapydamas akvarele padarai vieną klaidą ir tuomet viskas iš naujo. Tas susikaupimas, ta koncentracija kai tu susitelki į augalo detales, pavirsta kelione“, – pasakojo menininkas.

Dovydui ypač patinka atogrąžų klimato augalai, kurie mums Lietuvoje matomi itin retai. Todėl menininkas mėgsta juos pažinti, tyrinėti ir atvaizduoti. Negana to, ir pats namuose juos augina.

Bet jų, matyt, neužtenka. Mokslinei botanikos iliustracijai Dovydui prireikia augalą pažinti įdėmiau – analizuoti augalų vaisius, žiedynus ar struktūrą. Menininkas augaluose įžvelgia daugiau nei žiūrovas.

„Augalo struktūros detalė, kaip ir tam tikras gyvenimo etapas. Tai yra mano gyvenimo etapas. Nes žmonės mato augalus tik kaip gyvybės formą, o aš į savo augalus žiūriu, kaip į atskirus mano gyvenimo kelio epizodus“, – apie kūrybines asociacijas pasakojo Dovydas.

Tiesa, anksčiau augalų tapymas Dovydui atrodė beprasmis, gamtą norėjosi ir palikti – gamtai. Bet dabar tai – didžiausias įkvėpimas.

„Gamta tokia tyra ir graži. O mes ją pamiršome, nebematome to grožio, nes būname apsupti miestų, betonų, metalų, plastmasių, O gamtoje mes surandame natūralumą ir kažkaip per gamtą mes galime pažvelgti patys į save“, – sakė pašnekovas.

Lengvi pasteliniai potėpiai reikalauja ypatingo kruopštumo – vyro dažų paletėje liejasi dešimtys atspalvių. Popieriuje nugula net Dovydo mintyse sukurti augalai, kurie gyvenime neegzistuoja.

„Savo kūriniais nuvalau baltą erdvę ir atidengiu piešinį“, – sako Dovydas.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 23.14 min.):

Botanikos iliustratorius Dovydas Bou: piešdamas augalus jaučiu meditacinę būseną
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.