Gyvenimas

2019.08.01 06:31

Smalsuoliai atranda ir industrinį Vilkpėdės rajoną: ką įdomaus ten pamatyti

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.08.01 06:31

Vilkpėdės, arba Žemųjų Panerių rajono gatveles dar tik atranda keliautojai. Kol vasara ir geri orai nepaliko Lietuvos, gidas Albertas Kazlauskas siūlo aplankyti į Vilniaus miesto istoriją įrašytas pramonės rajono vietas.

Ne vienerius metus industrinių rajonų istorija besidomintis A. Kazlaukas sako, kad kiekvienas Vilkpėdės pastatas mena turtingą šio rajono praeitį.

„Į Vilkpėdę vilioja senos, tačiau iki šiol veikiančios gamyklos, kurios turėjo didelę įtaką Vilniaus miesto augimui ir plėtrai. Antrojo pasaulinio karo metais šiame rajone buvo suvienytos amatininkų dirbtuvėlės. Tuo pat metu iškilo ir Vilniaus 2 elektrinės kaminai“, – sakė gidas A. Kazlauskas.

Tokiu būdu išsprendus elektros energijos stygių mieste, Vilkpėdėje pradėtas statyti silikatinių plytų fabrikas. Taigi, jei Vilniaus mieste išvystame baltų plytų pastatą, galime būti tikri, kad jis ne senesnis nei 1954-tų metų. Nes iki tol dominavo raudonos ir gelsvos plytos. Džiugi žinia, kad ši silikatinių plytų gamykla veikia iki šiol.

„Atsiradus elektrinei ir plytų gamyklai, miestas galėjo sparčiai plėstis toliau. Vilkpėdėje tuo metu atsirado dar viena svarbi įmonė – gelžbetoninių konstrukcijų gamykla, kurios pagaminta produkcija prisidėjo prie Vilniaus blokinių namų statybos. Žirmūnai, Lazdynai ir Karoliniškės yra pastatyti iš Vilkpėdėje pagamintų blokų“, – paaiškino gidas.

Taip pat, Vilkpėdėje buvo gaminami ir radijo imtuvai „Vilnelė“, kuriais buvo aprūpinti visi to meto Lietuvos gyventojai. Gamykla veikė iki 2008-ųjų ir dar buvo žinoma „Vilniaus Vingio“ pavadinimu.

2002 metais čia dirbo apie 2000 darbuotojų, tačiau kovą rinkoje pralaimėjo, kai buvo pradėti gaminti skystųjų kristalų ekranai.

Beje, jei namuose turite užsilikusį ir nebenaudojamą radijo imtuvą, kviečiame jį atnešti į LRT TELEVIZIJĄ arba bet kurį Lietuvos pašto skyrių ir tokiu būdu prisidėti prie vykdomos akcijos, skirtos Baltijos kelio 30-mečiui paminėti. Iš surinktų radijo imtuvų rugpjūčio 23 d. Vilniaus Katedros aikštėje bus pastatyta meninė instaliacija.

Pasak gido Alberto, Vilkpedės rajone stūkso į istoriją įrašytos gamyklos, čia beveik nėra apleistų pastatų. Išėję pasivaikščioti po šį rajoną, galite pažinti ir nemažą dalį Vilniaus miesto istorijos.

Vilpėdės industrinė aplinka verta fotografų dėmesio, o gamtos mėgėjai gali pasivaikščioti kalvomis tarp Savanorių prospekto ir Vilkpėdės gatvės. Čia driekiasi Vilkpėdės parkas su panorama į Lazdynus. 1986 metais šis parkas paskelbtas vietinės reikšmės gamtos paminklu.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 29.53 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ II dalis. Vilkpėdė – industrinis rajonas, kurį dar tik atranda keliautojai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.