Gyvenimas

2019.07.31 13:07

Šuolių nuo Mostaro tilto varžybų dalyviai nepabūgo ledinio kalnų vandens

žiūrėkite reportažą

Kiekvieną vasarą Bosnijoje ir Hercegovinoje, senojo Mostaro miesto gyventojai rengia tradicines šuolių į vandenį nuo legendinio Senojo Mostaro tilto varžybas. Prieš 500 metų geriausių Turkijos imperijos meistrų pastatytas tiltas neatlaikė tik buvusios Jugoslavijos pilietinio karo. Tačiau, bendromis vietos gyventojų ir „Unesco“ pastangomis vėl buvo atstatytas.

Nuspręsti šokti į šaltą bei iš kalnų tekantį Neretvos upės vandenį – reikia drąsos ir nemenkų sugebėjimų. Bet Mostaro vyrai gali pasisemti jėgų ir įkvėpimo iš protėvių.

O tokių buvo tikrai nemažai, nes šokinėjimo į upę varžybos rengiamos kiekvieną vasarą beveik nuo 1567 metų, kai geriausi Osmanų imperijos meistrai užbaigė 9-erius metus trukusią šio įspūdingo tilto statybą.

Suremats tarp 2 uolų arkinis tiltas yra net 30 metrų ilgio. Dar daug šimtmečių tai buvo unikalus vienos arkos tilto ilgio rekordas.

„Mes laikėme Senąjį Tiltą gyvu padaru. Nardytojai juo rūpindavosi, plaudavo ir blizgindavo, lyg jis būtų gyva, kvėpuojanti būtybė. Jis tarnavo mums 5 amžius, kol buvo sugriautas. Naujasis tiltas pastatytas lyg Senojo tilto brolis. Tikimės, kad jis pergyvens mus ir stovės galbūt dar 1000 metų“, – sakė 85 metų amžiaus sulaukęs buvęs šokinėjimo nuo tilto čempionas Emir Balic.

Dabar abi Mostaro upės dalis jungia naujas, daugiau kaip 15 milijonų eurų kainavęs, tiltas, nes turkų 1993 metais pastatytą – tiesiogine artilerijos ugnimi sudaužė kroatų pajėgos. Iki šiol tebesiginčijama, ar tai buvo būtina.

Po šio įvykio Bosnijoje ir Hercegovinoje dislokuoti užsienio taikdariai pastatė laikiną tiltą. Vietos bosniai vis vien kiekvieną vasarą rengdavo nardymo varžybas, kad ir nuo senojo tilto likučių.

Galiausiai, dėl amerikiečių pastangų, serbai buvo priversti taikytis, ir pilietinis karas Bosnijoje ir Hercegovinoje tarp čia gyvenančių buvusios Jugoslavijos stačiatikių serbų, katalikų kroatų ir musulmonų bosnių baigėsi.

Dabar tai nacionalinių teritorijų federacija, o Mostaro tiltą už tarptautinio šio kultūros paminklo atkūrimui suformuoto fondo lĖšas atstatė turkai. Į jį netgi sudĖta nemažai originalių Senojo tilto akmenų, ištrauktų iš Neretvos upės.

Išsamiau – reportaže:

Bosnijoje ir Hercegovinoje daugiau kaip 450 metų vyksta tradicinės šuolio į vandenį varžybos nuo legendinio Mostaro tilto