Gyvenimas

2019.08.03 22:31

Mokslų daktarui patyčios nerūpi: ėjo anūkų priežiūros atostogų, dabar dirba vaikų darželyje

Živilė Kropaitė, LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2019.08.03 22:31

Jei vaikas atsidurtų aplinkoje, kurioje visi negražiai šneka, ir skatintų juos taip nesielgti, iškart prasidėtų masinės patyčios – vaikas turi žinoti, kad pasaulis yra labai įvairus. Taip LRT RADIJUI sako vaikų darželyje dirbantis mokslų daktaras Petras Kazickas.

P. Kazicką kalbina LRT RADIJO laidos „10–12“ vedėja Živilė Kropaitė.

– Bent jau po laidos tikrai lėksite pas vaikus. O dabar irgi atėjote iš darželio?

– Darželyje dirbu vos dvi dienas per savaitę – pirmadieniais ir penktadieniais nuo pusės devynių iki pusės vienuolikos ryto. Dirbu „pasakų seneliu“. Šis darželis ieškojo pasakų bobutės, tačiau rado pasakų senelį.

Darželyje vaikai ugdomi pagal lietuvių liaudies tradicijas, todėl aš jiems seku pasakas, deklamuoju eilėraščius ir skaitau lietuvių liaudies sakmes. Savo 4,5 tūkst. knygų bibliotekoje turiu nemažai vaikams skirtų knygų, todėl stengiuosi atrinkti tai, kas vaikams būtų įdomu.

Skaitydamas įvairius psichologinius straipsnius sužinojau, kad vaikus reikia pamokyti ir negražių dalykų, tik, žinoma, jokiu būdu ne nepadorių. Jei vaikas atsidurtų aplinkoje, kurioje visi negražiai šneka, ir skatintų juos taip nesielgti, iškart prasidėtų masinės patyčios – vaikas turi žinoti, kad pasaulis yra labai įvairus.

– Kaip į jus reaguoja auklėtojos ar tėveliai?

– Tėveliai reaguoja nuostabiai. Dauguma jų sakė, jog vaikai dėl manęs į darželį eina be ašarų.

Atėjęs į darbą pabūnu su mažesniaisiais, kurie, atskiriami nuo tėvų, verkia, o vėliau skaitau didesniesiems.

– Kaip šis darželis atsirado jūsų gyvenime? Ar taip patiko patirtis būnant anūkų priežiūros atostogose, dėl ko nusprendėte likti apsuptas mažų vaikų?

– Iš tiesų su mažais vaikais užsiimu nuo maždaug 11 metų. Kai į svečius norėdavo užsukti kokia teta ir negalėdavo to padaryti, nes turėdavo prižiūrėti vaikus, mano mama sakydavo, kad nesuktų galvos, esą Petras vaikus prižiūrės.

Iš esmės, aš negaliu be vaikų gyventi. Kai rašiau disertaciją, kartu į Ignaliną, kur rinkau duomenis tyrimui, nuolat veždavausi ir savo vyresniąją dukrą. Be jos būčiau išprotėjęs.

Kadangi augome tik su broliu, didžiausia mano svajonė buvo turėti penkias dukras. Turiu dvi dukras, bet penkis anūkus. Kai gimė vyriausias anūkas, man buvo šokas. Neturėjau supratimo, kaip užauginti berniuką, tačiau viskas sekėsi gerai.

– Ar, jūsų akimis, daugėja pavyzdžių, kai seneliai ir tėčiai aktyviai įsitraukia į vaiko auginimą?

– Apie senelius man kalbėti sunkiau, bet, kalbant apie tėčius, neatsidžiaugiu, jog jie iš tiesų eina vaiko priežiūros atostogų. Manau, jog lietuviams į protą yra įlindusi kvaila mintis, esą vyrai taiso automobilius, o vaikus prižiūri moterys. Tai yra visiška nesąmonė, nes vaikui reikia abiejų tėvų, o ne tik matyti tėtį palindusį po automobiliu.

– Ar tokiame nuostatų sūkuryje, kai vaikus paprastai prižiūri mamos, patyrėte patyčių?

– Taip, esu patyręs patyčių. Kai kurie žmonės klausdavo: „Petrai, negi tau reikėjo baigti du aukštuosius, apsiginti disertaciją tik tam, kad vaikams plautum nešvarius užpakalius?“.

Man būdavo keista, kai žmonės taip šnekėdavo – negi jie patys nekakodavo, jog taip niekina žmones, plovusius jiems užpakalį. Jie man sakydavo, kad tai yra labai nevyriška, o aš jiems atkirsdavau, kad nežinau, kas yra nevyriška, bet galbūt jie man galėtų paaiškinti.

– Europos Sąjungos direktyva numato neperleidžiamas dviejų mėnesių vaiko priežiūros atostogas tiek moterims, tiek vyrams. Tai reiškia, kad bus daugiau tėčių, kurie ateityje prižiūrės vaikus. Kaip manote, ar senelių, einančių vaiko priežiūros atostogų, nors jiems tie du mėnesiai nebus privalomi, ateityje daugės?

– Aš manau, kad daugės. Metai bėga ir po 50 metų seneliai galbūt bus išaugę iš to kvailo mąstymo, kad vaikus prižiūri tik moterys, o vyrai automobilius. Manau, kad viskas bus gerai.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt