Gyvenimas

2019.07.30 16:27

„Misija Sibiras“ dalyviai toliau dalijasi įspūdžiais iš Kazachstano

LRT.lt2019.07.30 16:27

Kultūros ministerijoje viešėjo 9 ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyviai, kurie su ministerijos bendruomene dalijosi šviežiausiais įspūdžiais ir įsimintiniausiomis istorijomis iš Kazachstano. Šių metų ekspedicija išskirtinė tuo, kad pirmą kartą buvo statomi sakraliniai liaudies paminklai – koplytstulpiai.

Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas sveikindamas projekto dalyvius pabrėžė, ši misija stiprina mūsų tautą ir visuomenę.

„Istorinė atmintis daro mus stipresnius, nes parodo, kiek mūsų valstybė turėjo talento ir šviesių žmonių ir kiek reikėjo pastangų siekiant mūsų valstybę sunaikinti. Tačiau to padaryti nepavyko. Žinojimas, kad buvome stiprūs ir turtingi mus sustiprina ir šiandien, kai po totalitarinių režimų siekiame atstatyti teisybę“, – kalbėjo kultūros ministras.

Ekspedicijos vadovas Arnoldas Fokas pasakojo, kad pagrindinis jo tikslas – vykti į su Lietuvos istorija susijusias vietas, susitikti su jose gyvenančiais lietuviais, sutvarkyti, surasti ir identifikuoti išlikusius paminklus, kapus. Kitaip tariant, pasistengti išsaugoti dar likusį materialųjį paveldą.

Pasak A. Foko, Kazachstane vietos, kuriose buvo lageriai, nėra niekaip įamžintos ar pažymėtos, taigi šios, jau 18-osios, ekspedicijos dalyviai pirmieji jose pastatė koplytstulpius ar kryžių.

„Kazachstanas pasitiko karštai, bet karštis šiai ekspedicijai suteikė savotiško žavesio, o lietus netgi tapo atrakcija, nors nebuvo labai juokinga eiti per kapines, kai batuose žliaugė vanduo ir kandžiojo uodai. Bet pamatyti reikia visko. Mažus iššūkius priimdavome kaip patirtį, kuri padarė mūsų ekspediciją turtingesnę“, – įsitikinusi ekspedicijos dalyvė, žurnalistė Audra Avižiūtė.

Projekto dalyviai turėjo dar vieną užduotį – surasti 93 metų Jurgio Dirvonskio dukrelės, kuri mirė būdama 8 mėnesių, kapą. Tą padaryti padėjo ne kas kitas, bet nuojauta – ji kartais gali nuvesti ten, kur reikia.

Į Kultūros ministeriją atvykę „Misija Sibiras“ dalyviai pasidalijo ir kitais įsimintinais potyriais – kaip apleistose ir užžėlusiose kapinėse atrado saulėje suspindusią lentelę su lietuvišku užrašu, kaip susipažino su lietuvių kilmės fotografu Dmitrijumi, kaip vietiniame transporte sutiko lietuviškai mokėjusį rusą, kuris 7 metus gyveno Kaune.

Tai tik dalis istorijų, kurias iš 10 dienų, praleistų Kazachstane, parsivežė projekto dalyviai. Jie nekantrauja savo istorijomis ir įspūdžiais pasidalyti su visais, kam jie įdomūs, tad laukia kvietimų atvykti į bet kurį Lietuvos kampelį.

Projektas vykdomas nuo 2006 metų. Per šį laikotarpį lietuvių tremties ir įkalinimo vietas Sibire – Rusijoje, Kazachstane ir Tadžikistane – aplankiusios jaunimo ekspedicijos sutvarkė daugiau kaip 150 kapinių.

Nuo pirmosios ekspedicijos pradžios norą dalyvauti projekte išreiškė daugiau nei 13 tūkst. jaunų žmonių. Iš viso suorganizuota 17 ekspedicijų, tūkstančiai pristatymų mokyklose, universitetuose, bendruomenių centruose, eksponuota šimtai jaunimo ekspedicijų fotografijų parodų, sukurta dešimtys dokumentinių filmų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt