Gyvenimas

2019.07.30 18:16

Šimtamečiuose ąžuoluose jėgas išbandė geriausi Lietuvos ir užsienio medžių gydytojai

žiūrėkite reportažą
LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.07.30 18:16

Kretingoje, senuosiuose dvaro parko ąžuoluose jėgas išbandė geriausi Lietuvos ir užsienio arboristai, dar vadinami medžių gydytojais. Čia vyko atvirasis Baltijos šalių laipiojimo laja čempionatas, kuriame nugalėjo lietuvis.

Kretingos muziejaus dvaro parko šimtamečiuose ąžuoluose keletą dienų varžėsi stipriausi Lietuvos ir užsienio arboristai.

Atvirajame Baltijos šalių laipiojimo laja čempionate susirungė 26 dalyviai iš 10 šalių. Visos rungtys – iš arboristų kasdienybės.

„Pavyzdžiui, varžybų metu mes imituojame sužeisto kolegos nuleidimą tiesiai iš medžių viršūnių ant žemės. Kita rungtis – greitasis lipimas su tam tikrais įrankiais, kuriuos mes įprastai turime ir naudojame savo darbe“, – arborizmo čempionato užduotis pristatė arboristų asociacijos direktorius Renaldas Žilinskas.

Taip pat, čempionato metu arboristai turi saugiai ir nieko nekliudydami nuleisti nupjautas medžių šakas ar nenaudodami jokių priemonių – lipti į medį, eiti šaka tolyn ir panašiai.

Šio čempionato sumanytojas, svečias iš Švedijos, negailėjo pagyrų nuostabiam Kretingos muziejaus parkui ir profesionaliems Lietuvos arboristams.

„Panašios rungtys ir čempionatai suteikia galimybę mokytis vieniems iš kitų. Ir ne tik arboristų darbo specifikos, bet ir saugumo. Į čempionatą susirinkusi publika gali stebėti, kaip arboristai saugiai dirba medžių viršūnėse“, – mintimis dalijosi Tarptautinės arboristų draugijos atstovas De Gouret Litchfield.

Arboristų čempionatas organizuojamas vis kitoje šalyje. Tiesa, Lietuvoje arboristai renkasi jau 3 kartą.

Profesionalius arboristus vienijančioje asociacijoje Lietuvoje šiuo metu – vos 19 narių, kurie kartas nuo karto nevengia tarpusavyje pajuokauti iš bet kaip medžius geninčių ir jais laipiojančių darbuotojų.

Šiuo atveju, arboristai juos vadina medkirčiais ir nesiliauja stebėtis neatsakingai apkapotais, sužalotais medžiais.

„Mažesniuose Lietuvos miestuose pamatysime, kad medžių viršūnių nupjovimo kultūra iki šiol klesti, nors tai didžiausias nusikaltimas medžiui“, – mano Renaldas Žilinskas.

Pasak arboristo, pusę amžiaus Lietuvoje nebuvo jokios medžių priežiūros kultūros, todėl augalai buvo nusikalstamai žalojami.

Tačiau tokie čempionatai, kaip šis – skatina žmones domėtis, kaip medžiai prižiūrimi kitose šalyse ir kaip teisingai juos galime prižiūrėti Lietuvoje.

Kraštovaizdžio architektas, prieš 7 metus tapęs arboristu, juokauja, kad šiuo metu nieko kito, kaip tik sėdėti medyje, nebemoka. Arnas Švelnikas pastebėjo, kad arboristo darbas – įdomus, bet pavojingas. Kartais keletą valandų tenka ruoštis įrangą, lipti, o lajoje padirbėti – vos pusvalandį.

„Jeigu aš nebijočiau aukščio, aš jau būčiau nukritęs, dėl to, kad neturiu saugumo jausmo, mes visi šiek tiek bent jau turim tos baimės būt pasilikę, taip, žinoma, aišku, yra žmonių, kur paniškai bijo“,– patirtimi dalijosi A. Švelnikas.

Pasibaigus Baltijos šalių arboristų čempionatui Lietuvoje ir susumavus rezultatus, paaiškėjo, kad varžybas nugalėjo Lietuvos arboristų asociacijos narys Linas Danauskas.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 57.26 min.):

„Laba diena, Lietuva“. Asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ prezidentas Ričardas Dubickas: naujasis vežimėlis suteikia pilną laisvę judėti net laiptais