Gyvenimas

2019.07.30 16:37

Vaikų psichiatrė pataria, kokius namų darbus turi atlikti būsimų pirmokų tėvai

LRT.lt2019.07.30 16:37

Kai kurie tėvai artėjantį rugsėjį pasitiks su nerimu ir nežinomybe. Pirmokų tėvų galvoje sukasi daugybė klausimų: kokias priemones privalu įsigyti jau dabar, kaip vaikas kelsis į mokyklą, kaip įsisavins naujas žinias, ar susidraugaus su bendraklasiais? Akivaizdu, pirmajai klasei emociškai turi pasiruošti ne tik mažamečiai, bet ir jų tėvai.

Artėjant naujiems mokslo metams, visuomet daug klausimų kyla mokinių tėvams. Ypač jeigu jie rugsėjį į mokyklą keliaus pirmą kart.

Tokiu atveju tenka apsvarstyti ne tik būtiniausių priemonių sąrašą, bet ir įvertinti, ar vaikas yra psichologiškai pasiruošęs žengti į šį naują gyvenimo etapą. Todėl vaikų ir paauglių psichiatrė Ieva Viltrakytė siūlo atkreipti dėmesį ne tik į būtiniausių kanceliarinių priemonių įsigyjimą, o taip pat ir emocinę vaiko būklę, jo pasiruošimą.

„Mokykla – natūralus gyvenimo etapas. Į jį vaikas sėkmingai žengs tik tuo atveju, jei bus tam tinkamai pasiruošęs. Juk čia jis praleis dar daug metų, todėl pirmoji diena mokykloje turi būti džiugi ir neišgąsdinti mažamečio“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sakė I. Viltrakytė.

Vaikų ir paauglių psichiatrė atkreipė tėvų dėmesį, kad to paties amžiaus sulaukusių vaikų pasiruošimas žengti į pirmąją klasę ir pradėti mokytis dažnai skiriasi. Viena iš priežasčių, kad dalis mažamečių turėjo galimybę lankyti darželį, parengiamąją klasę, o kiti ne.

Tad, jeigu tėvai jaučia, kad vaikas pirmai klasei nepasiruošęs – svarbu neįstumti jo į gilią emocijų pelkę. Pirmokėlių tėvai turi nepamiršti, kad naujoje socialinėje erdvėje jų atžala gali būti ne tokia sėkminga, kaip tikisi tėvai ar jis pats.

„Atžaloms derėtų priminti, kad net jei kitas vaikas pasakė, kad nenori su tavimi žaisti, tai jokių būdu nereiškia, kad tai yra tavo problema. Vaikų ir jų nuomonių yra įvairiausių. Jei vienas nepanoro žaisti, atžala visuomet gali pasiūlyti kitam bendraamžiui ir didelė tikimybė, kad šis pasiūlymas bus sėkmingas“, – sakė I. Viltrakytė.

Vaikų ir paaglių psichiatrė taip pat pastebėjo, kad būsimų pirmokų tėvai turi ugdyti gerą mokyklos įvaizdį vaiko akyse: bendrauti ir domėtis, kaip pirmąjį mėnesį, o taip pat ir vėliau jų atžalai sekasi pritapti naujame kolektyve.

„Skatinkite vaiką kalbėtis apie mokyklą. Taip jam seksis ne tik lengviau pritapti prie kitų bendraamžių, bet ir bus daugiau motyvacijos stengtis ateityje. Formuodami ryšį naujame gyvenimo etape, jūs padėsite vaikui augti, tobulėti ir kartu patys jausitės užtikrinti dėl jo pasiekimų“, – patikino I. Viltrakytė.

Mokykloje vaikas susipažins ne tik su nauja dienos rutina, įvairiomis užduotimis, pareigomis, o taip pat ir žmonėmis, kurie dar ilgą laiką bus jo kolegos ir gyvenimo draugai. Anot vaikų ir paauglių psichiatrės, tik emociškai pasirengusi atžala sugebės susidoroti su visomis gyvenimo naujovėmis ir laukiančiais iššūkiais.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 32:00 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Mėnuo iki mokslo metų pradžios: kodėl vaiką reikia aprūpinti ne tik kanceliarinėmis prekėmis, bet ir emociniu bagažu?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt