Gyvenimas

2019.07.31 21:54

Hipoglikemija nėra diabeto priešprieša: šie du dalykai – to paties medžio vaisiai

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.07.31 21:54

Išgirdę terminą „hipoglikemija“ daugelis mano, kad tai hiperglikemijos (diabeto) priešprieša, nes „hipo“ reiškia „per mažai“, o „hiper“ – „per daug“. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas sako, kad tai netiesa. Anot jo, jeigu jums kartojasi hipoglikemijos priepuoliai, jūs – pakeliui link diabeto.

Jeigu po valgio su jumis ima dėtis keisti dalykai, pavyzdžiui, apima silpnumas, išpila prakaitas, padidėja dirglumas, užeina didžiulis noras ką nors vėl suvalgyti, turėtumėte sunerimti.

„Diagnozė „diabetas“ daugeliui aiški – tai gliukozės kiekio padidėjimas kraujyje. Rečiau vartojamas diabeto pavadinimas – hiperglikemija. Tačiau išgirdę terminą „hipoglikemija“ daugelis mano, kad tai diabeto priešprieša, nes „hipo“ reiškia „per mažai“, o „hiper“ – „per daug“. Iš tiesų toks požiūris klaidingas“, – kalba daktaras.

Jo teigimu, hiperglikemija ir hipoglikemija yra to paties medžio vaisiai. „Hipoglikemija anksčiau ar vėliau baigiasi diabetu“, – pažymi A. Unikauskas.

Primename, koks gliukozės kiekis kraujyje signalizuoja apie diabetą (hiperglikemiją), o kada reikia sunerimti dėl hipoglikemijos.

– Normalus gliukozės kiekis kapiliariniame kraujyje – 3,3–5,5 mmol/l.

– Kai sergama diabetu (hiperglikemija), cukraus kiekis kraujyje – daugiau nei 6 mmol/l.

– Hipoglikemija bus tada, kai cukraus kiekis kraujyje – mažiau nei 3,3 mmol/l.

Kai insulino išskiriama daug, jis cukrų sudoroja, ir cukraus kiekis kraujyje krenta žemiau reikiamos ribos.

Kas vyksta žmogaus organizme su insulinu, kai sergate hipoglikemija?

Pavalgius, po maždaug valandos, jūsų organizme cukraus kiekis staiga šokteli į viršų. Kai tai įvyksta, sureaguoja kasa ir išskiria daug insulino.

„Kai insulino išskiriama daug, jis cukrų sudoroja, ir cukraus kiekis kraujyje krenta žemiau reikiamos ribos. Tačiau tai vyksta tada, kai jau esate atsparūs insulinui. Atsiranda hipoglikemija“, – aiškina gydytojas.

Įsidėmėkite požymius, kuriuos pajutus galima įtarti, kad jums – hipoglikemija. Staigiai nukritus cukraus kiekiui kraujyje gali pasireikšti šie simptomai:

– nerimas,

– svaigulys,

– tremoras,

– pykinimas,

– alkis,

– prakaitavimas,

– odos blyškumas.

Šių dviejų diagnozių simptomai gana panašūs, organizme vykstantys procesai – taip pat.

„Kai kasa pavargsta, prasideda hiperglikemija, diagnozuojamas diabetas. Tai ypač pasireiškia, kai būna nusilpę antinksčiai, suriebėjusios kepenys. Tokiais atvejais jums trūksta atsveriančių hormonų“, – tikina profesorius.

Verta prisiminti ir hiperglikemijos požymius:

– padidėjęs alkis,

– nuovargis,

– nepaaiškinamas svorio kritimas,

– dažnas šlapinimasis,

– troškulys,

– odos niežėjimas.

Šių dviejų diagnozių simptomai gana panašūs, organizme vykstantys procesai – taip pat. Esminis skirtumas tarp šių dviejų būklių tai, kad hipoglikemija yra prediabetinė būklė, tačiau jau tuo metu jūsų organizmas palaipsniui darosi atsparus insulinui.

„Jeigu jums kartojasi hipoglikemija, jūs esate pakeliui link diabeto“, – perspėja A. Unikauskas.

Kai ką galime ir privalome padaryti patys, kad palengvintumėme sau gyvenimą, tačiau teks koreguoti mitybą: atsisakyti angliavandenių, pradėti praktikuoti protarpinį badavimą.

Laidos įraše – reportažas, kuriame pateikiama statistika, kiek procentų hipoglikemijos atvejų pereina į diabetą; taip pat, kokias klaidas žmonės daro sirgdami hipoglikemija.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Kuo ypatingi visiems įprasti žirneliai?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt