Gyvenimas

2019.07.29 12:12

Lietuvos zoologijos sodas kviečia švęsti Pasaulinę tigrų dieną

LRT.lt2019.07.29 12:12

Jau 9 metus iš eilės Lietuvos zoologijos sode minima didžiausių laukinių kačių diena, ragina visuomenę atkreipti dėmesį į sparčiai nykstančius tigrus ir ko galime imtis, norėdami išsaugoti šiuos įspūdingus gyvūnus. Liepos 29 d. nuo 14.00 val. Lietuvos zoologijos sodo darbuotojai kviečia kartu atšvęsti šią Pasaulinę tigrų dieną.

Vos daugiau kaip prieš 100 metų laisvėje gyveno net 100 000 tigrų, tačiau šiandien jų tėra 3890. Daugiau nei pusė iš jų gyvena Indijos regione. Per šį laikotarpį gamtoje išnyko 3 iš 9 egzistavusių tigrų porūšių.

Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad tokį spartų nykimą lėmė neapdairi žmogaus ūkinė veikla, miškų kirtimas, brakonieriavimas. Deja, Azijos rytuose vis dar tikima, kad įvairios tigro kūno dalys, nuo ūsų iki uodegos galiuko, turi stebuklingų galių, todėl yra naudojamos liaudies medicinoje arba kaip aukšto socialinio statuso įrodymas.

Tigras – stambus plėšrūnas, kuris vaidina svarbų vaidmenį, palaikant gamtos harmoniją. Vienam tigrui išgyventi gamtoje reikalinga 25 000–45 000 hektarų teritorijos.

Tigrai mėgsta miškingas vietoves, aukštas pievas, krūmynus, kur gali netikėtai užpulti savo grobį, o užsimaskuoti ir susilieti su aplinka jiems pavyksta savo išskirtinio bruožo – dryžių, dėka. Tigro dryžiai prilygsta žmogaus piršto antspaudui – pasaulyje nėra dviejų tigrų vienodu raštu.

Tiesa, nedaug kas žino, kad tigras nėra vien dryžuotas: atidžiai įsižiūrėjus į nusisukusį tigrą, ant juodų ausų galima pastebėti po baltą tašką.

Kadangi tigras mėgsta pulti iš pasalų, toks triukas jį patį apsaugo nuo netikėtos atakos – taškai tarsi imituoja akis ir kitas plėšrūnas gali apsigauti, manydamas, jog tigras jį mato.

Medžiodamas tigras gali pamėgdžioti elnio skleidžiamą garsą ir taip įvilioti auką į spąstus. Tai vienintelė didžioji katė taip mėgstanti atsigaivinti vandenyje, kuriame gali įveikti net 6 kilometrų atstumą. Tigras į tolį nušoka iki 9 metrų, taip aplenkdamas karaliais vadinamus liūtus, o tigrų riaumojimą galima išgirsti net 3 kilometrų atstumu.

Edukacinio renginio metu, zoologijos sode bus galima sužinoti: kuo minta tigrai, kaip dažnai tigras Edas kviečia tigrę Nordą į pasimatymą, ką gyvūnai veikia per dienas ir netgi prisidėti, prie tigrų žaislų gamybos.

Gyvūnų prižiūrėtojai ne tik atsakys į rūpimus klausimus, bet ir papasakos apie EEP – retų rūšių išsaugojimo ir veisimo programą (angl. European Endangered Species Programme), kurioje dalyvauja ir zoologijos sodo tigrai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.