Gyvenimas

2019.07.28 15:05

Jono Basanavičiaus gimtinėje laukia ne tik pasakojimai, bet ir puodelis jo mėgtos kavos

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.07.28 15:05

„Jonas Basanavičius ne gimė tautos patriarchu, o juo užaugo“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako gidė Agnė Brazaitienė vedanti ekskursijas J. Basanavičiaus gimtinėje Vilkaviškio rajone, Ožkabalių kaime.

Jau kurį laika čia, 60 hektarų žemės plote atkurta turtingo suvalkiečio ūkininko sodyba, tad, pasak A. Brazaitienės galima pamatyti tokį vaizdą, kurį mažas būdamas matė ir J. Basanavičius.

J. Basanavičius – Vasario 16-osios akto signataras, pirmasis laikraščio „Aušra“ redaktorius, gydytojas ir aktyvus tautinio atgimimo pradininkas, gimęs pasiturinčių suvalkiečių šeimoje – įvairialypė asmenybė.

Visas J. Basanavičiaus puses, pasak A. Brazaitienės, galima pažinti viešint J. Basanavičiaus gimtinėje. „Basanavičiui buvo įdomu daug kas – nuo technikos iki prijuosčių raštų“, – sako A. Brazaitienė.

Lankant jo gimtinę galima išgirsti kaip būdamas vaikas J. Basanavičius pabėgęs iš namų pasiklysdavo žirnių laukuose arba lipdavo į tėvų lovą, kad šie jam skaitytų pasakas. Pasakojama ir apie tai, kaip jis universitete keitė specialybes ir drovėjosi užkalbinti būsimą žmoną, kol galiausiai ji tai padarė pati.

„Basanavičius labai mėgo techniką ir buvo pirmasis, kuris į Ožkabalius atsivežė fotoaparatą. Taip pat ir fonografą, tad dabar galime išgirsti ir jo įrašytą balsą“, – pasakojo A. Brazaitienė.

Atvykus į J. Basanavičiaus gimtinę galima paragauti ir kavos iš gilių, surinktų čia pat augančiame ąžuolyne. Tokią kavą labai mėgo pats J. Basanavičius. Pasak A. Brazaitienės, dėl aukšto kraujospūdžio įprastos kavos tautos patriarchas gerti negalėjo, tad rinkdavosi įvairius jos pakaitalus. Jo mėgstamiausias – skrudintų ryžių, žirnių ir cikorijos mišinys.

O norintieji atsigerti paprasčiausio vandens, jo pasisemti gali iš autentiško, seno, lauko akmenimis grįsto šulinio.

Išsamiau apie J. Basanavičiaus gimtinę – laidos įraše:

Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis II dalis. Kokia neįprasta kava Jonas Basanavičius smaguriaudavo rytais?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt