Gyvenimas

2019.07.27 13:07

Snieguotos Monblano viršūnės tirpsta: kopti tampa vis pavojingiau

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.27 13:07

Jeigu svajojate užlipti į aukščiausią Vakarų Europos kalną Monblaną, laikas suskubti. Pastaruoju metu kalne itin jaučiama klimato atšilimo įtaka – tirpsta ledynai, atsiveria pavojingi akmenys.

Alpėse esančiame Monblane dar girgžda trypiamas sniegas. Bet čia besilankantys gidai ir alpinistai nežino, ar ilgai. Dauguma jų mano, kad kraštovaizdis stipriai keičiasi. Čia vis labiau pastebima klimato kaitos įtaka.

„Niekada nemanėme, kad čia gali kas nors pradėti kristi. Bet rugsėjį nukrito. Anksčiau čia buvo įprastas maršrutas, o dabar svarstome, ar išvis galima juo eiti. Jis tapo pavojingas. Svarstome, ar daugiau nieko blogesnio neatsitiks“, – kalbėjo būsimas kalnų gidas Loic Thivierge.

Kalnas nebėra stabilus. Kuo labiau tirpsta ledas, tuo pavojingiau vaikščioti. Net menkiausius Monblano keliukus žinantys gidai nerimauja, kad turizmas šioje vietoje sparčiai populiarėja, atvyksta vis daugiau nepatyrusių alpinistų, kuriems čia gali būti labai pavojinga.

„Anksčiau vasaromis čia buvo galima net bėgioti snieguotais takais. Tam atėjo galas. Dabar galime tai daryti tik žiemą arba išvis to nedaryti. Čia labai daug akmenų. Anksčiau galėdavome laipioti, o dabar tapo pavojinga. Mums beliko tik prisitaikyti“, – mano L. Thivierge.

Kasmet oro temperatūra pakyla 1-1,5 laipsnio. Tokiu greičiu po 30-40 metų amžinasis įšalas šiame aukštyje visiai ištirps. Tada laukia siaubingi padariniai, gąsdinantys kasmet Monblane apsilankančius milijonus alpinistų.

„Akivaizdu, kad toks nestabilumas tik didės. Ši problema ypač pastebima vasarą, kai krinta didesnės dalys. Taip pat matome, kad per didžiausius vasaros karščius, kokie buvo 2015-aisiais ar 2003 metais, viskas sparčiau griuvo“, – teigė Monblano universiteto glaciologė Florence Magnin.

Turizmas Monblane greitai keičiasi. Kasdien specialus traukinys turistus į beveik 2 tūkst. metrų aukštį pasigrožėti „Ledo jūra“, kuri dabar labiau primena akmenų jūrą, taip pat veža mažėjančiu slėnio ledynu.

„Dirbame kartu su mokslininkais. Jie mus gali įspėti apie galimus nelaimingus atsitikimus. Žinoma, jie negali pasakyti, kada ir kur tai nutiks. Bet jie mato, jei krinta smėlis, ar jeigu kur nors laša, nors neturėtų“, – sakė Kalnų gidų bendrovės prezidentas Olivier Grebert.

Dėl tokios kaitos susirūpinę ne tik mokslininkai, bet ir gidai. Anksčiau gidai Monblane dirbdavo po maždaug 15 metų. Dabar tikisi išdirbti bent 10. Viskas tik dėl to, kad keičiasi gamta.

Išsamiau – Gabrielės Kloniūnaitės reportaže (nuo 1.35.19 val.):

Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis I dalis. Ekskursija ir pažintis su Paežerių dvaru
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.