Gyvenimas

2019.07.27 12:38

Laimę, o ne BVP matuojantį Butaną ėmė varginti transporto spūstys

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.27 12:38

Butanas – vienintelė pasaulio šalis savo pažangą matuojanti ne pagal bendrąjį vidaus produktą (BVP), o pagal nacionalinį laimės rodiklį. Bet, pasirodo, ir šioje šalyje gali būti problemų.

Azijoje esantis Butanas išsiskiria tuo, kad ją valdantis monarchas nutarė skaičiuoti ne bendrąjį vidaus produktą, kaip visose šalyse, o bendrąjį laimės indeksą. Taip norima pasiekti pusiausvyrą tarp dvasinių ir materialinių vertybių.

Tad Butanas minimas kaip viena geriausių darnaus vystymosi šalių. Prieš 10 metų Butane buvo vos 19 tūkst. automobilių. Pasikeitė laikai, pasikeitė ir automobilių skaičius keliuose. Butanas rizikuoja netekti titulo šalies, kurioje vienas mažiausių išmetamo anglies dvideginio kiekių pasaulyje.

„Kasmet automobilių ir žmonių skaičius auga, o keliai lieka tokie patys. Tai mums kelia sunkumų“, – sako taksi vairuotojas Lhendupas iš Butano.

Kitas taksi vairuotojas, vardu Tauchu skundėsi, kad keliuose atsirado ir spūsčių.

Paskutiniais duomenimis, per beveik 20 metų Butane automobilių skaičius išaugo daugiau nei 5 kartus – iki 103 tūkst.

Labiausiai automobilių daugėja sostinėje Timpu. Butano valdžia skaičiuoja, kad dabar šalyje septyniems žmonėms tenka vienas automobilis. Butane gyvena 750 tūkst. žmonių, o pastarąjį dešimtmetį šalies ekonomika kasmet paauga 7,5 proc.

Butane eismą reguliuoja pareigūnai. Padidėjusį automobilių srautą vos gali atlaikyti siauros gatvelės ir seni keliai. Problema – ne tik prasta kelių infrastruktūra. Kai kurie gyventojai nepaiso kelių eismo taisyklių. Pavyzdžiui, palieka automobilius tiesiog vidury gatvės. Rytinių spūsčių laikas Butane taip pat pailgėjo. Anksčiau vos 5 minutes trukusios kelionės išsitęsė iki pusvalandžio.

„Dar viena problema – nėra, kur statyti automobilių. Mums reikėtų gerinti viešojo transporto paslaugas, šis turėtų važinėti laiku ir būti patikimas. Taip galėtume išspręsti problemą“, – mano Butano gyventoja Kuenzang Choden.

Ilgą laiką Butanas buvo izoliuotas, bet per dešimtmetį šalyje įvyko didelių pokyčių. Kaip šalis spręs su pokyčiais kylančias problemas, parodys laikas.

Išsamiau – Gabrielės Kloniūnaitės reportaže (nuo 42.23 min.):

Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis I dalis. Ekskursija ir pažintis su Paežerių dvaru
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.