Gyvenimas

2019.08.04 20:19

Dietologė perspėja dėl liekninamųjų arbatų: visi esame linkę tikėti pasakomis

Giedrė Čiužaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.08.04 20:19

„Visi esame linkę tikėti pasakomis, juo labiau, jei tai susiję su mūsų tikslais. Tai yra tarsi placebo efektas“, – apie vis populiarėjančias organizmą valančias arbatas LRT RADIJUI sako gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė. Dietologė įspėja – tam tikrais atvejais minėtos arbatos netgi gali būti pavojingos.

Socialiniuose tinkluose vis dažniau aptinkamos organizmą valančių arbatų reklamos, kurios kelia nemažai diskusijų. LRT RADIJO kalbinta tinklaraščio „Dydis nesvarbu“ autorė Giedrė Valavičiūtė buvo viena tų, kuri nusprendė į viliojančias lieknėjimo arbatas įsigilinti labiau.

„Tos reklamos žinutės išties labai stiprios ir kviečiančios pakeisti savo įpročius, pasitelkiant riebalų ir gliukozės kiekį reguliuojančias arbatas. Man pasidarė įdomu, kiek tokios priemonės yra veiksmingos, kaip šių arbatų sudėtis ir kiekis reguliuoja medžiagų apykaitą. Kadangi informacijos apie tai neradau, kreipiausi į dietologus“, – pasakoja G. Valavičiūtė.

Tinklaraštininkės teigimu, kalbinti dietologai įspėjo, jog detoksikuojamųjų produktų veikimas – moksliniais tyrimais nepagrįstas miražas.

„Vartojant detoksikuojamuosius produktus svoris netenkamas dėl skysčių mažinimo, nors iš tiesų turėtų būti mažinamas riebalų kiekis organizme. Skysčių netekimas yra labiau neigiamas procesas.

Įdomiausia, jog nėra įvardijami toksinai, kuriuos esą šie produktai pašalina – kiek jų buvo prieš pradedant vartoti minėtus produktus ir kiek liko po to. Galiausiai, pats organizmas rūpinasi blogų medžiagų šalinimu. Jeigu inkstai, kepenys, oda ar virškinimo traktas to nepadaro, reikia kreiptis į medikus, o ne gerti tokias arbatas“, – aiškina G. Valavičiūtė.

K. Jasmontienė pritaria, kad padedančios lieknėti arbatos tėra sparnuota frazė, kurią lengva parduoti. Jos aiškinimu, taip yra dėl to, jog žmonės siekia greito rezultato.

„Siekdamas, šiuo atveju, sulieknėti, žmogus tikrai negalvoja apie kardinalius gyvensenos pokyčius – jis nori rezultato jau rytoj. Visi esame linkę tikėti pasakomis, juo labiau, jei tai susiję su mūsų tikslais. Tai yra tarsi placebo efektas“, – komentuoja dietologė.

K. Jasmontienė įspėja – valančios organizmą arbatos tam tikrais atvejais netgi gali būti žalingos.

„Būtina įvertinti jų sudėtį ir kiekvieno žmogaus sveikatą individualiai. Yra nemažai atvejų, kai tokių arbatų ar liekninančių piliulių vartojimas baigiasi labai liūdnai, tačiau to niekas neafišuoja – geriau pateikti gerą istoriją ir pritraukti daugiau sekėjų“, – LRT RADIJUI teigia dietologė.

K. Jasmontienė apibendrina – bendrąja prasme arbata, vanduo ir kiti skysčiai yra vienas pagrindinių veiksnių geresnei savijautai turėti, tačiau jie neturi pasižymėti organizmo valymo funkcija.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.