Gyvenimas

2019.07.26 10:30

Palankus oras gausina vabzdžių gretas: patalpas užvaldo ne tik širšės ar skruzdės, bet ir mašalai

LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2019.07.26 10:30

Vabzdžių pasaulis yra tiesiogiai susijęs su temperatūra – jei oras įkaista anksčiau, ir vabzdžiai anksčiau tampa aktyvesni, LRT RADIJO laidoje „Sveikata“ pasakoja kenkėjų naikinimo įmonės atstovas Liutauras Grigaliūnas. Nepageidaujami svečiai gali įsikurti netikėčiausiose vietose – būna, kai svečiai ir patys būna netikėti, pavyzdžiui, itin skaudžiai kandantys mašalai.

Pasak įmonės „Dezinfa“ specialisto, jei širšių, musių ar skruzdžių gausiau nei įprasta, kalčiausias – anksti įšilęs oras. Vabzdžių pasaulis yra tiesiogiai susijęs su temperatūra. Kai ji aukšta, vabzdžiai žymiai aktyvesni, greičiau dauginasi, jiems lengviau gyventi.

Esant palankioms gyvenimo sąlygoms vabzdžiai savo aktyvų gyvenimą pradeda anksčiau, tad su širšėmis galime susidurti jau pačioje šiltojo sezono pradžioje, gegužės mėnesį.

„Jų kolonija nebūna didelė – skraidžioja pavienės širšės, ieško tinkamos vietos lizdui. Jeigu žmogus pastebi vieną kitą kažkur landžiojančią širšę, geriausia būtų užsandarinti angas, kol jos nepradėjo sukti lizdo.

Jeigu [žmogus] surado lizdelį – iš pradžių būna mažiukas, – jį galima vėlai vakare arba anksti ryte [kuo nors] apipurkšti arba, užsidėjus kostiumą, kokį turi bitininkai, ar storesnį rūbą, su pirštine tą lizdą susemti į maišelį“, – kalba L. Grigaliūnas.

Dažnai širšės lizdus susisuka neįstiklintuose balkonuose, kuriuose laikomi „nurašyti“ baldai.

Dabar lizdai jau didesni, nes širšės išsiperėjo, ir jie toliau didės, o kolonijos – gausės. Tad patiems šalinti širšių lizdus dabar labai pavojinga ir ypač nepatartina – jeigu tokia kaimynystė trukdo, geriau išsikviesti specialistus.

„Prieš keletą metų buvo neeilinis atvejis, kai širšės susisuko lizdą devynaukščiame pastate stogo plyšiuose. Jos patekdavo į butą per šviestuvo laidų angą lubose. Kvietėme į pagalbą netgi ugniagesius, kadangi be specialių kopėčių nepavyko pasiekti“, – prisimena pašnekovas.

Pasak jo, dažnai širšės lizdus susisuka neįstiklintuose balkonuose, kuriuose laikomi „nurašyti“ baldai, pavyzdžiui, spintelėse. „Gali būti balkonas ir įstiklintas, bet apkaltas medinėmis lentelėmis – tarp jų taip pat gali susisukti lizdą“, – sako specialistas.

Dar vienas itin nemalonus ir nepageidaujamas „augintinis“ – skruzdėlės. Jų gausą taip pat nulėmė žymiai šiltesni nei įprasta orai.

„Jų poravimasis įprastai vidurvasarį, kai karščiausia. Dabar tų skraidūnų esame radę ir gegužės mėnesį. Oras įkaito žymiai anksčiau, ir jos žymiai aktyvesnės, kolonijos gausesnės, lenda prie žmonių“, – pasakoja L. Grigaliūnas.

Kartais žmonės galvoja, jog skruzdės apsigyvena tik pas tuos žmones, kurie yra netvarkingi, tačiau taip nėra – jos ieško maisto likučių, o jų galima rasti įvairiausiose vietose: ant grindų, po stalu, ant stalo.

Užpurkši skruzdėlei ant galvos – ji neišgyvens, bet tų, kurios po žeme, plytelėmis, pamatu, nepasieksi.

„Jeigu randa, kaip patekti, o joms didelio plyšio nereikia, suguža. Geriausia šalinti jų maisto šaltinius. Mažus plyšelius sunku užsandarinti. Reikia žiūrėti, kas darosi lauke prie namo sienos. Jų kolonijų būna po šaligatvio plytelėmis, net po namo pamatu“, – kalba jis.

Specialistas tikina – nors parduotuvėse randamos vabzdžių naikinimo priemonės gali padėti, poveikis bus trumpalaikis. Tai nėra profesionalios priemonės, o efektyvumas priklauso nuo to, ar žmogus jas naudojo pagal instrukciją ir ten, kur tikrai reikia. Tačiau šios priemonės greitai išsisklaido, neturi išliekamojo poveikio, tad nėra itin patikimos.

„Užpurkši skruzdėlei ant galvos – ji neišgyvens, bet tų, kurios po žeme, plytelėmis, pamatu, nepasieksi“, – pažymi L. Grigaliūnas.

Kartais žmonėms padeda ir liaudiškos priemonės, pavyzdžiui, mėtos, pelynai, skruzdės nemėgsta ir tabako dūmų, pomidorų ūglių. Tačiau vabzdžiams ypač nepatinka druska – ja ir galima barstyti įvairius plyšius ar kitas vietas, pro kurias gali patekti svečiai, kuriuos taip sunku išprašyti.

L. Grigaliūnas pasakoja apie išskirtinį atvejį, kai gamybinę patalpą užpuolė itin nemaloniai kandančių mašalų spiečius. Jie sukando darbuotojų rankas, tad teko skubėti į pagalbą.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt