Gyvenimas

2019.07.24 15:25

Kvapų menininkė: galime užsimerkti, kad nematytume, bet neįkvėpti – neįmanoma

LRT.lt2019.07.24 15:25

Kaunietė kvapų menininkė Eglė Jonaitytė gyvena nuolatiniame įkvėpime – ji kuria bei moko kitus, kaip sukurti asmeninius, asociatyvius ar sveikatai padedančius kvepalus.

Jeigu sekasi, nereiškia, kad lengva

Jau kelerius metus visas E. Jonaitytės gyvenimas sukasi aplink botaninės parfumerijos ateljė, o šį darbą mergina vadina amžinomis atostogomis. Tačiau gyvenimo pilnatvė kūrėją aplankė ne iš karto, nes ne vienerius metus ji savęs ieškojo kitoje veikloje.

„Visuomet buvau labai smalsi, galbūt todėl man sekėsi daugybė skirtingų veiklų. Daugelis pasakytų, kad tai – privalumas, tačiau kartais tai tampa ir kliūtimi, nes pasidaro sunku išsirinkti vieną kryptį“, – pranešime spaudai sako pašnekovė.

„Taip atsitiko ir man, nes vedama stereotipų apie būtiną aukštąjį mokslą, įstojau į etnologijos studijas. Mečiau. Tada įsitraukiau į muzikos, vėliau į gamtos pasaulius. Nuolatos gilinausi į vieną ar kitą sritį, tačiau neradau savosios. Atrodė, kad kiekviena iš jų klostėsi sklandžiai, bet niekas širdyje taip ir nesuskambėjo, kaip parfumerija“, – prisiminimais dalijosi moteris.

Nors kvapo nematome, bet stipriai jaučiame. Tiesa, jei kažko nesinori matyti, galime užsimerkti. Jei nesinori girdėti, galime užsikimšti ausis. Nekvėpuoti, deja, negalime.

Anot jos, ieškojimai tapo puikia karjeros dalimi, kuri suteikė pamatą estetiniam, istoriniam, socialiniam bei dvasiniam pasaulio suvokimui, šiuo metu padedančiam kurti unikalius kvapus.

„Visi tie metai, praleisti dailės, muzikos mokyklose, etnologijos studijose, interjero ar aromoterapijos moksluose, masažų kursuose, graikų mitologijos, psichoanalizės, šokių, meditacijos pamokose ar kelionėse po garsiausius pasaulio muziejus bei šventyklas – nenuėjo veltui. Atvirkščiai, visos šios veiklos dėsningai lavino mano santykį su pasauliu, o ypač santykį su kvapais“, – apie spalvingą gyvenimo kelionę pasakojo E. Jonaitytė.

Nekvėpuoti negalime

Išbandžiusi begalę dalykų, Eglė vis dėlto pasirinko, iš pirmo žvilgsnio, sunkiai apčiuopiamą sritį.

„Nors kvapas nematomas, bet stipriai jaučiamas. Jei kažko nesinori matyti, galime užsimerkti. Jei nesinori girdėti, galime užsikimšti ausis. Nekvėpuoti, deja, negalime“, – įsitikinusi E. Jonaitytė.

„Kokybiškas kvapas atlieka savotišką fono funkciją. Galime nesuvokti, bet uoslės padėdami, renkamės partnerį, pasitikime arba bijome, atpažįstame, kas mums tinka maiste, o kas mums yra žalinga. Deja, bet atsiradus sintetiniams kvapams, mūsų uoslė, o tiksliau smegenys, kurios suvokia sintetinį kvapą kaip panašų į natūralų, buvo apgautos. Pavyzdžiui, jogurtas, kvepiantis braškėmis ar obuoliais, kurių ten net nėra“, – aiškino kvapų menininkė.

Būtent tokiu būdu tikri, natūralūs kvapai yra nustumiami į antrą planą, o taip, anot E. Jonaitytės, būti neturėtų, nes jie daro itin didelį poveikį mūsų emocijoms ar netgi kūnui.

Verta atsigręžti į vaikystę

Nuo mažens pajutusi, kad kvapas veikia ypatingai, netgi magiškai, menininkė taip pat pastebėjo, kad jos dėmesys kvapams didesnis nei kitiems organizmo pojūčiams.

„Nors pomėgis viską, kas mane supa, sudėlioti į kvapų lentynėles atsirado dar vaikystėje, paversti šią idėją kasdiene veikla prireikė net 4 metų. Kadangi norėjau dirbti taip, lyg visada atostogaučiau, niekur neskubėjau ir per šį laiką sukūriau tai, apie ką svajojau visą savo gyvenimą“, – nebijoti siekti savo tikslų ragino E. Jonaitytė.

Ši istorija – tik vienas iš pilietiško Lietuvos jaunimo pavyzdžių. Jau keletą metų iš eilės vykstantys Nacionaliniai pilietiško jaunimo apdovanojimai – „Tėvyne mūsų“ kviečia susipažinti ir su kitomis pilietiškų jaunuolių istorijomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.