Gyvenimas

2019.07.24 20:29

Dėl Komodo drakonų iš salos vejami vietiniai gyventojai grasina pasiimti juos su savimi

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.24 20:29

Indonezijos valdžia ketina smarkiai apriboti turistų srautą į garsųjį Komodo drakonų nacionalinį parką. Jei tokia programa bus priimta, nuo 2020 metų Komodo sala mažiausiai metams bus visiškai uždaryta, o vėliau į ją galės patekti tik ribotas skaičius keliautojų.

Didžiausiais pasaulio sausumos driežais pripažinti Komodo drakonai gyvena keliose nacionalinio parko salose, bet didžiausia dalis – apie 1700 drakonų populiacija medžioja ir dauginasi būtent Komodo saloje. Kitose salose šių įspūdingų roplių yra kelis kartus mažiau.

„Komodo drakonus privalu išsaugoti, nes tokia sala, kurioje jie gali laisvai gyventi – vienintelė pasaulyje. Visada mėgstu pajuokauti, kad net ir danguje Komodo drakonų nesutiksime, nes jie egzistuoja tik šiame nacionaliniame parke“, – sakė Nusa Tengaros provincijos vicegubernatorius Josef Nae Soi.

Komodo salą siekianti uždaryti provincijos valdžia sako, kad bent metus į salą nebus galima įsileisti turistų, taip pat privaloma visam laikui iškelti ir čia įsikūrusius maždaug 2 tūkstančius vietos gyventojų.

„Vietinių gyventojų iškeldinimo iš salos reforma yra inicijuojama tik dėl to, kad Komodo drakonų populiacijai būtų užtikrinta tinkama gyvenamoji aplinka. Svarbu pabrėžti, kad Komodo nacionalinis parkas nebus visiškai uždarytas, tik pati Komodo sala“,– patikino N. Tengaros.

2018 metais Komodo salą aplankė daugiau nei 170 tūkstančių turistų. Tiesa, ekskursijų po salą metu jie galėjo žvalgytis tik po mažytę jos dalį. Taip pat, dėl didelio žmonių srauto, keliautojai drakonais grožėjosi ne ilgiau nei 5 minutes. Nors keliautojų praleistas laikas saloje nedaro didelės žalos gamtai, bet vietos valdžia nusprendė, kad 10 dolerių aplinkos apsaugos rinkliava iš kiekvieno kruizinio laivo turisto yra per maža.

„Jei Komodo drakonams pakaks maisto ir jie vėl bus aktyvūs – po metų vėl atidarysime salą lankytojams. Tačiau, norint pamatyti Komodo drakonus, reikės nemažai sumokėti. Pigu nebus, nes tai vienintelė jų gyvenama vieta pasaulyje“, – apie pokyčius saloje pasakojo Josef Nae Soi.

Remiantis nauju valdžios nutarimu, Komodo drakonus galės pamatyti tik tie, kurie susimokės metinį 1000 dolerių mokestį.

Be to, bendras lankytojų skaičius neturės viršyti daugiau nei 50 000 keliautojų skaičiaus. Tiesa, nauda parkui bus akivaizdi – pajamos keliasdešimt kartų didesnės, o turistų gerokai mažiau.

Problemų šiai valdžios reformai Komodo saloje gali pridaryti tik vietos gyventojai.

Remiantis legendomis, salos žmonėms pradžią davusi princesė pagimdė ir žmogų, ir drakoną. Dėl šios priežasties, žmonės iš salos keltis nesiruošia, o jei valdžios ir bus išvaryti, perspėja kad Komodo drakonai išplauks kartu su jais.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 3.10 min.):

Žinios. „Valstiečių ir žaliųjų“ Etikos ir procedūrų komisija svarstys Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio elgesį
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt