Gyvenimas

2019.07.24 11:52

Tūkstančiai Lietuvos gyventojų įsitraukė į istorinių vietovių detektyvą

LRT.lt2019.07.24 11:52

Registrų centrui interaktyviame žemėlapyje REGIA pažymėjus Lietuvoje panaikintus buvusių gyvenviečių pavadinimus bei jų buvimo vietas, tūkstančiai lankytojų ieško savo senelių ar prosenelių gimtųjų vietų, jau nebeegzistuojančių įžymių žmonių tėviškių ar tiesiog smalsauja dairydamiesi po istorinius Lietuvos kaimus.

Didžiulis susidomėjimas pastebimai išaugino REGIA žemėlapio lankomumą, istorinių vietovardžių paieškų skaičių. Dažniausiai ieškoma buvusių vietovių Panevėžio, Tauragės, Mažeikių ir Joniškio rajonuose, rodo Registrų centro apibendrinti REGIA žemėlapio lankomumo duomenys. Taip pat nemažai dėmesio sulaukė ir Šalčininkų, Vilniaus, Klaipėdos, Pasvalio, Kretingos ir Rietavo rajonai.

„Pastarosiomis savaitėmis stebėti REGIA žemėlapio lankytojų srautai, taip pat Konsultacijų centrą pasiekę klausimai, gyventojų aktyvumas socialiniuose tinkluose – puikus įrodymas, kad sumanymas archyvinius duomenis panaudoti šiam tikslui pasiteisino“, – teigė Registrų centro Komunikacijos skyriaus vadovas Tadas Valančius.

Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad siekdamas sudaryti galimybes kuo didesniam gyventojų skaičiui įsitraukti į Vietovardžių metų minėjimą, pasidairyti ar net aplankyti šiuo metu jau neegzistuojančias vietoves, Registrų centras kiekvieno Lietuvos regiono visuomenės informavimo priemonėmis pateikė jų krašto istorinių vietovardžių sąrašus.

Nemaža jų dalis šiais vietovardžiais pasidalino su savo skaitytojais, organizavo gražiausių krašto istorinių vietovardžių rinkimus, domėjosi apie jau panaikintų gyvenviečių aplinkybes, tikslinosi duomenis.

Trečiadienis taip pat yra paskutinė diena, kai dar galima atiduoti savo balsą gražiausio istorinio ir šiuo metu egzistuojančio vietovardžio rinkimuose, kuriuos Registrų centras organizuoja kartu su portalu LRT.lt.

Buvusios kiekvienos savivaldybės gyvenvietės, jų teritorijų ribos, pavadinimai ir kita informacija REGIA žemėlapyje buvo paskelbta naudojantis archyviniais dokumentais. Viso žemėlapyje pažymėta apie 2,5 tūkst. tokių istorinių vietovių. Adresų registre šiuo metu yra įrašyta per 21 tūkst. egzistuojančių vietovių pavadinimų.

Visas istorines vietoves galima nesunkiai surasti interaktyviame REGIA žemėlapyje – atsidarius konkrečios savivaldybės žemėlapį dešinėje esančiame turinyje pasirinkus „Adresų registro objektų ribos“ reikia pažymėti „Istorinės gyvenamosios vietovės“.

Tuomet žemėlapyje bus pažymėtos visos toje savivaldybėje esančios buvusios gyvenvietės, jas pažymėjus galima pamatyti dokumento, kurio pagrindu vietovė buvo panaikinta, informaciją.

Siekiant akcentuoti etnologinę, kultūrine, istorinę ir kultūrinę vietovardžių reikšmę, Registrų centras kartu su portalu LRT.lt išrinko ir interneto lankytojų balsavimui pateikė 15 įdomiausių vietovardžių. Liepos 24-oji – paskutinė diena, kai dar galima rinkti gražiausius lietuviškus vietovardžius portale LRT.lt.

Adresų registre sukauptų istorinių gyvenamųjų vietovių ribų publikavimas REGIA žemėlapyje yra vienas iš pavyzdžių kaip Registrų centras atveria įvairaus pobūdžio duomenis visuomenei.

Be žemėlapio pagrindą sudarančių pagrindinių valstybės registrų duomenų, ateityje numatyta žemėlapį papildyti aktualiais Gyventojų registro statistiniais duomenimis, unikaliais ir iki šiol niekur nepublikuotais Nekilnojamojo turto registro duomenimis, taip pat naudinga ir išsamia informacija iš Juridinių asmenų registro.

Atnaujindamas REGIA žemėlapį ir nuolat pildydamas jame pateikiamų duomenų pjūvius Registrų centras siekia, kad REGIA taptų ne tik patogiu įrankiu savivaldybėms ir jų gyventojams, bet ir Registrų centro atvirų duomenų platforma, padėsianti žmonėms rasti naudinga ir aktualią informaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.