Gyvenimas

2019.08.13 19:39

„Stand-up“ vakaruose – ne tik juokas: per šou išgirsta mintis gali išskirti porą

LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2019.08.13 19:39

„Stand-up“ komedija – sudėtingas mokslas. Jei atrodo, kad užlipo ir pajuokavo, tai gerai išmano amatą, LRT RADIJO laidoje „10–12“ sako aktorė, komikė Elžbieta Latėnaitė. „Humoro klubo“ komikas Paulius Ambrazevičius tikina, jog žmonės jau supranta, kas yra „stand-up“ komedija ir kas – anekdotų pasakojimas, o kartais per šou išgirsta mintis gali ir išskirti porą.

P. Ambrazevičių ir E. Latėnaitę kalbina LRT RADIJO laidos „10–12“ vedėja Živilė Kropaitė.

– Ar mes užaugome tokiai humoro formai?

P. Ambrazevičius: Man atrodo, kad jis Lietuvoje jau turi tvirtas pozicijas ir [susidomėjimas] tik auga. Tai niša, kuri nėra iki galo užpildyta.

– Iš kur komikai semiasi įkvėpimo, kaip tobulinasi? Kaip buvo anksčiau, kai atsirado „Humoro klubas“ ir šis žanras pradėjo populiarėti?

P. Ambrazevičius: Mokėmės iš vakariečių anglakalbių komikų. Kai kurie tai priėmė labai tiesiogiai, galėjo išsiversti [juokelius] ir papasakoti kaip savo. Tuo metu jau buvo ir „YouTube“. Nesirodysiu šventesnis, nei esu – padėjo ir „Linkomanija“. Turiu nemažą DVD kolekciją, keletą knygų, kaip daryti stand-up komediją. Mokėmės iš visko, kas pasiekiama. Dabar turime ir „Netflix“ su didžiule stand-up komedijos baze.

– Galima įžvelgti ir dar vieną tendenciją – atsiranda šiek tiek moterų [komikių]. Kaip atradote Elžbietą ar ji atrado save?

P. Ambrazevičius: Elžbieta, kaip ir daug komikų Lietuvoje, į mūsų radarus papuolė tada, kai atėjo į atviro mikrofono vakarą „Tamstoje“.

Yra didžiulis skirtumas tarp rašytinio ir sakytinio teksto.

E. Latėnaitė: Komedija mane traukė visada. Nustebau, kai pradėjau studijuoti aktorystę, vaidinti – mane kvietė [atlikti] dramatinius vaidmenis. Komedija išnyko, užleido vietą dramai. Kai gyvenime atsipalaidavau – kai buvo sunkiausias laikotarpis, išsiskyriau, buvo ir blogai, ir išsilaisvinimas, – tada atėjo noras grįžti į komediją.

Atradau „Comedians of the World“. Užsirašiau į „Tamstos“ open mic`ą ir sudalyvavau. Tą pačią naktį užsirašiau antram kartui.

– Jeigu žmogus turi humoro jausmą, moka pasakoti juokelius draugų kompanijoje, ar tai visada reiškia, kad atsistojęs scenoje jis bus juokingas ir kitiems, sužavės mases?

P. Ambrazevičius: Tai niekada nereiškia, kad toks žmogus bus juokingas scenoje. Netgi žmogus, kuris gerai rašo juokelius ar juokingus tekstus, nebūtinai gerai juos atliks. Yra didžiulis skirtumas tarp rašytinio ir sakytinio teksto.

Tai amatas, kaip ir vaidyba. Dėl to nebūtinai, kas gyvenime smagiai juokauja, bus geras „stand-up`eris“.

– Ar prieš tai pasirašai tekstą, ar tiesiog apgalvoji punktais, ką pasakysi?

E. Latėnaitė: Be abejo, pasirašau. Norėjosi į tai žiūrėti rimtai. Tai amatas, kaip ir vaidyba. Sudėtingas mokslas. Kai atrodo, ai, užlipo, pajuokavo, vadinasi, gerai išmano amatą. Dėl to nebūtinai, kas gyvenime smagiai juokauja, bus geras aktorius ar stand-up`eris.

– Elžbieta sakė, kad Paulius ją pakvietė, nes vyrai, kai lipa į sceną, labai daug keikiasi; reikia, kad kas nors viską papasakotų nesikeikdamas.

E. Latėnaitė: Tai visiškas juokas. Pasakiau, kad P. Ambrazevičius mane susirado ir prašė, kad ateičiau, nes nenorėjo, kad open mic`as atrodytų kaip Lietuvos vyriausybė.

Neįsivaizduoju, ar vakaruose galėtų būti kitaip, kad žmogus nebūtų politiškai ir socialiai sąmoningas. Koks tu žmogus, tokius pritrauki ir žiūrovus.

Ir pačiai rūpi aplinka, kurioje gyvenu, vykstantys procesai: socialiniai, politiniai, žmogaus teisių. Man patinka tie, kurie yra tam jautrūs. Jie gali juokauti bet kaip ir plėsti tavo humoro ribas. Mane tai veža, kad stand-up`as gali plėsti humoro suvokimo ribą.

– Yra pasaulyje komikų, kurie išskiria poras. Turiu omenyje itin žymų komiką Danielį Slossą, kurį, kai jis dar nebuvo toks žymus, Paulius buvo pasikvietęs į Lietuvą. Kaip ten yra su tomis skyrybomis – jis pats susigalvojo?

P. Ambrazevičius: D. Slossas – geras mano bičiulis. Per daug neišduosiu, bet [per pasirodymus] jis kalba apie santykius, sako: pasižiūrėkite į savo antrąją pusę. Jeigu jums atrodo, kad geriausia šiuose santykiuose būtų, jei jis mirtų, gal išsiskirkite. Jeigu kas nors susimąstėte ir paskui išsiskyrėte, būtinai man parašykite. Jis tai skaičiuoja.

– Naujausi skaičiai – 40 tūkst. išsiskyrimų, 105 skyrybos.

P. Ambrazevičius: Esu matęs, kaip jis nuoširdžiai tikrina žinutes tviteryje, feisbuke, instagrame ir veda sąrašą.

– Kodėl žmonės ateina [į stand-up]?

P. Ambrazevičius: Kai kuriems trūksta dėmesio, kai kurie ateina iš meilės pačiai stand-up komedijos koncepcijai. Yra žmonių, gyvenime ką nors pasiekusių, į tai žiūrinčių kaip į naują iššūkį. Kiti ateina, nes kažkas pasakė, kad jie gali juokauti.

Visas pokalbis – laidos įraše (nuo 54.15 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt