Gyvenimas

2019.07.27 20:59

Toksikologas apie gurkšniais virstančius širdies lašus: damai vartoti alkoholį ne visada priimtina

LRT Radijo laida „Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite“, LRT.lt2019.07.27 20:59

Ateina etapas, kai moterys supranta, kad visi vyrai – kiaulės. Vyriškoji žmonijos dalis įprastai problemas sprendžia alkoholiu – damai tai ne visada priimtina. Apie tai, kodėl moterys ima svaigintis raminamaisiais ar migdomaisiais, LRT RADIJO laidoje „Toks gyvenimas“ pasakoja Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas Robertas Badaras.

R. Badarą kalbina LRT RADIJO laidos „Toks gyvenimas“ vedėja Zita Kelmickaitė.

– Kodėl žmonės svaiginasi?

– Priežastys nėra galutinai aiškios, tačiau polinkis svaigintis – žmonijos prigimtyje. Kai kam tai pridaro problemų, o kai kam tos problemos tampa nesuvaldomos.

– Ką reiškia suvaldyti problemą?

– Galbūt padėtų valia. Bet pagal šiandieninę sampratą svaiginimasis gali virsti priklausomybe, o tai – liga. Ligos negali būti gydomos valios pastangomis, turi būti gydomos remiantis mokslu pagrįstomis teorijomis.

Pradžioje efektas – kaip greitųjų kreditų: jie sprendžia tam tikras problemas, kol nereikia pradėti atidavinėti.

– Esate sakęs, kad dabar didžiausias rūpestis yra vaistais besisvaiginančios moterys. Ar išties tai išlieka ir šiandien?

– Moterys visą laiką susiduria su tam tikrais gyvenimo rūpesčiais. Tai nėra didžiausia problema, bet tai visiškai nauja kryptis. Lietuvoje ji pasirodė prieš keletą metų, tada dalis specialistų priėmė ironiškai. Dabar ironijos neliko, nes statistika rodo, kad svaiginimasis, piktnaudžiavimas ir priklausomybė nuo receptinių vaistų nebėra Lietuvos fenomenas.

– Kokius vaistus jos vartoja?

– Daugelio moterų gyvenimuose ateina etapas, kai jos supranta, kad visi vyrai – kiaulės. Tą baisią naujieną reikia kažkaip pergyventi. Darbas, studijos, dar kažkas sukelia tam tikrų išgyvenimų, kuriuos vyriškoji žmonijos dalis įprastai sprendžia alkoholiu – damai tai ne visą laiką priimtina. Kartais renkamasis lengvesnis kelias – raminantys ar migdomieji vaistai.

Didelę įtaką turi lietuvių mentalitetas. Turime keistą mąstymą, drąsų požiūrį į vaistų vartojimą.

Pradžioje efektas – kaip greitųjų kreditų: jie veikia, sprendžia tam tikras problemas, kol nereikia pradėti atidavinėti. Tada yra du keliai: arba imti kitus kreditus, kad grąžintumėte šitą, arba vargti ir atidavinėti.

Didelę įtaką turi lietuvių mentalitetas. Turime keistą mąstymą, drąsų požiūrį į vaistų vartojimą. Yra net lingvistinis fenomenas, žodis „gydytis“ – nedaug kalbų turi tokią sangrąžinę dalelytę. Mūsų supratimu, alkoholis yra blogis, vaistas – gėris. Daugiau vaistų – daugiau sveikatos.

– O jeigu minimalią dozę nervinei sistemai palaikyti paskyrė gydytojas?

– Priklausomybė beveik niekada nesivysto, jei vartojama gydytojo paskirta dozė. Visos problemos atsiranda, kai prasideda savigyda.

– Kokios pasekmės, kai nėščios mamos geria šampaną ar pagimdo apsvaigusius vaikus?

– Šiemet buvo publikuotas labai informatyvus ir, tiesą sakant, liūdinantis tyrimas, kurį atliko Vilniaus universiteto mokslininkai genetikai, vadovaujami prof. Sutkaus, kurie tyrė paskutinio semestro nėščiųjų alkoholio vartojimą. Rezultatai buvo vertinami remiantis naujovišku rodikliu – pagal fosfatidilo etanolį, kuris rodo alkoholio vartojimą per pastaruosius tris mėnesius.

Daugiau nei 5 vienetai – jau „nuo dūšios“. Tokių gimdyvių buvo apie 3 proc. – nesuvokiamai daug. Tai ne šiaip išgerti šampaniuko – tai prigerti.

Akušeriai mato nemažai vaisiaus alkoholinių sindromų: naujagimis gimsta su išoriniais vystymosi pažeidimais.

Vaikas gali neprisiminti elementarių aritmetikos veiksmų, kaip elgtis visuomenėje ir t. t. Akušeriai mato nemažai vaisiaus alkoholinių sindromų: naujagimis gimsta su aiškiais išoriniais vystymosi pažeidimais (veido, nosies, lūpų), smegenyse – pusė tūrio. Tai žmogus, pasmerktas nenormaliai vystytis.

Per pastaruosius penkerius metus turėjome 43 pacientus, kurie vietoje širdies lašų gurkštelėjo amoniako tirpalo, nes buteliukai vienodi.

– Ar svaiginamasi širdies darbą gerinančiais vaistais?

– Alkoholio vartojimas yra vienas dalykas, tačiau paslėpto alkoholio, kuris maskuojasi po vaistais, vartojimas baigiasi tragiškomis avarijomis, kurias padaro žinomi žmonės ir sako: gėriau tik vaistų, kuriuos man paskyrė gydytojas. Tai nieko bendro su vaistais neturi, nes tai nėra vaistas – tai 61,5 proc. alkoholio tinktūra.

Per pastaruosius penkerius metus turėjome 43 pacientus, kurie vietoje širdies lašų gurkštelėjo amoniako tirpalo, nes buteliukai vienodi. Iš to galime suprasti, koks yra vartojimo mastas. Šie preparatai vienu metu buvo vieni iš sėkmingiausiai parduodamų prekių vaistinėse. Esame matę žmonių, kurie gerdavo iki 9 buteliukų per dieną.

Ar ką nors davė draudimas, apribojęs alkoholio vartojimą? Kada „nekaltus“ kokteiliukus vartojantis žmogus turėtų suklusti? Visas pokalbis – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.