„Dauguma šalies gyventojų gyvena būtent mikrorajonuose, tačiau visuomenės požiūris į juos nėra labai teigiamas“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako istorikas Zigmas Vitkus. Jis sako, kad mikrorajonai niekur neišnyks ir svarsto, kad jų ateitis priklauso nuo kiekvieno iš mūsų.
Nors dauguma šalies gyventojų gyvena mikrorajonuose, dar vadinamuose miegamaisiais rajonais, iki šiol viešojoje erdvėje jie yra stigmatizuojami, tvirtina Pašilaičiuose gyvenantis istorikas dr. Z. Vitkus. Ir miegamųjų rajonų, jis tiesiog miegamaisiais nevadintų: „Nors čia nėra dramos ar kino teatrų, čia, kaip ir centre ar Senamiestyje, verda gyvenimas: žmonės augina vaikus, leidžia laisvalaikį, susitinka su bičiuliais.“
Nors dažniausiai miegamuosius rajonus vadiname sovietiniu fenomenu, pasak istoriko, taip nėra. „Mikrorajonų daugiabučiai – modernaus miesto pastatai, funkcionalūs ir modernūs. Tokių galima aptikti įvairiuose pasaulio kraštuose. Bėda ta, kad per dešimtmečius jie yra nepakankamai prižiūrėti ir praradę savo pirminę išvaizdą.“
Dėl daugiabučių renovacijos mikrorajonai gražėja, taigi jie tikrai niekur neišnyks, o kaip gyventojai jausis priklausys tik nuo jų pačių ir visuomenės požiūrio. „Nuo visuomenės požiūrio ir reikėtų pradėti. Reikia kalbėti apie tai, kad nebūtina kraustytis į Senamiestį ar užmiestį, tiesiog susitvarkius savo rajoną, galima ten gyventi pilnavertį gyvenimą. Tik kažkodėl Vilnius dažniausiai tapatinamas su centrine miesto dalimi“, – sako Z. Vitkus.

Į mikrorajonus galima pažvelgti kiek kitaip. Kaip puikų pavyzdį istorikas išskiria žiniasklaidoje aprašytą butą Fabijoniškėse, kurį įkvėpė rajone filmuotas serialas „Černobylis“.
Taip pat skaitykite
„Keliaudamas aplankau ne tik senamiestį, bet ir daugiabučių rajonus. Dauguma investicijų keliauja centrinei miesto daliai, tad tai, kaip tvarkomasi mikrorajonuose, atsispindi labai daug vietos gyvenimo subtilybių“, – sako Z. Vitkus.
Norint sutvarkyti mikrorajonus, turi įsitraukti ne tik savivaldybė, bet ir patys gyventojai.
Išsamiau – vaizdo įraše.