Naujienų srautas

Gyvenimas2019.07.22 12:09

Modernios bitininkystės Lietuvoje privalumai – tiesiai iš avilio į puodelį bėgantis medus

„Jaunieji lietuviai vis dažniau išmaino kates ar šunis į bičių šeimyną“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ pasakoja senovinės bitininkystės muziejaus direktorė Danutė Indrašienė. Lietuvių įkurti bitininkystės ūkiai, jau tapo pavyzdžiu Skandinavijos bei Vakarų Europos bitininkams. 

Senovinės bitininkystės muziejuje dirbanti D. Indrašienė pasakoja, kad bitininkystė pastaruoju metu sparčiai populiarėja, jaunimas perima verslą iš tėvų, kiti – pradeda nuo nulio.

„Jaunieji lietuviai vis dažniau išmaino kates ar šunis į bičių šeimyną. Vieną kitą aviliuką turintys lietuviai geba išgauti tikrai kokybišką medų“, – sakė senovinės bitininkystės muziejaus direktorė D. Indrašienė.

Nors bitininkystės amato tradicijos nesikeičia daugelį metų, jaunieji ūkininkai į senove dvelkiantį darbą vis dažniau įpina išmaniųjų technologijų. Lietuvos bitininkai iš naujo atkuria ne tik pačius seniausius bitininkavimo metodus, bet ir sukuria naujus – pavyzdžiui, išmanius avilius, iš kurių tiesiai į puodelį varva medus.

Vienas iš tokių pavyzdžių – senovinės bitininkystės muziejui padovanotas avilys yra naujiena ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Brolių iš Kupiškio sukurtas ir moderniai bitininkystei skirtas aparatas leidžia medų pasiimti tiesiai iš avilio jo neatidarius.

„Norint išsukti medų iš avilio reikalingas medsukys. O šiuo atveju, paprasčiausiai įstatome į avilį vamzdelį, pasukam rankenėlę ir viskas“, – džiaugėsi pašnekovė.

Muziejui padovanotam moderniam aviliui nereikia jokios papildomos bei nemažus pinigus kainuojančios įrangos, o ir bitės, šiuo atveju, išimant medų yra trikdomos tik minimaliai.

Bitininkas Mindaugas Bridžius pademonstravo dar vieną alternatyvų avilį, kuris yra vienas seniausių Lietuvije, tačiau jo rankose atgimęs iš naujo. Anot bitininko, šiame avilyje bitės gyvena savarankiškai ir net gi peržiemoja be jokių papildomų įrengimų.

„Bitės avilio viršuje sukuria šilumą. Dėl šios priežasties temperatūra avilyje pasiekia apie 38 laipsnius, medaus temperatūra lygiai tokia pati. Ar drėvėje, ar būtent šiame avilyje, jų gyvenimo sąlygos yra tokios pat“, – pasakojo bitininkas Mindaugas Bridžius.

Pasak Mindaugo Bridžiaus, bityne daug kas daroma kitaip, nei mūsų senelių ar prosenelių laikais, tačiau medus visada buvo ir bus vertinamas. Beje, šiais metais jo derlius kaip niekad gausus.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 7.50 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Horoskopai, žvaigždės ir burtai: glosto ego bei padeda atsikratyti atsakomybės
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi