Gyvenimas

2019.07.21 10:32

Nemokami muzikos instrumentai vaikams: jie gaminami iš nenaudojamų medinių baldų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.07.21 10:32

Kuboje gyvenanti šeima muzikos instrumentus gamina iš medinių baldų. Taip meistrai bando papildyti muzikos instrumentų stygių šalyje. Gaudama valstybės paramą, per penkerius metus šeima sukūrė 550 muzikos instrumentų. 

Savo namo kieme stovinčiose dirbtuvėse iš antikvarinių baldų medienos šeima meistrauja styginius instrumentus. Juos tenka gaminti iš bažnyčių baldų ar net baldų, rastų šiukšlynuose.

„Šiuo metu mūsų šalyje gauti muzikos instrumentą sunku. Tik tokios dirbtuvės, gaudamos šalies paramą, gali muzikos instrumentais aprūpinti jų stokojančią rinką“, – sakė instrumentų meistras Jose Alberto Machinas.

Daugiausia čia gaminami Kubos tradiciniai styginiai instrumentai. Kultūros ministerija ne tik remia šį projektą, bet ir sukūrė tradicinės muzikos mokymo programą mokyklose.

„Mes turėjome tik vieną svajonę: kad šiais instrumentais būtų grojama mokyklose. Kai keliaujame po mokyklas ir matome vaiką, grojantį mūsų instrumentu, be galo džiaugiamės“, – kalbėjo instrumentų meistras Hilario Hernandezas.

Buvęs prezidentas Raulis Castro 2014 metais pritarė programai, skatinančiai vietos verslą. Nuo to laiko įkurti 37 centrai su dirbtuvėmis, aprūpintomis darbo priemonėmis meistrauti.

Vadovaujant Fideliui Castro, šalyje buvo trys valstybinės įmonės, gaminančios muzikos instrumentus, bet jos sunyko. Dabar išaugusį muzikos instrumentų poreikį šalyje mėginama gaivinti remiant privačius asmenis.

„Iki šiol esame pagaminę 550 instrumentų. Mūsų instrumentų galima rasti kiekvienoje šalies mokykloje. Gal jų kokybė ir neatitinka pasaulinių standartų, bet jie ypatingi. Mums tai pasiekimas, kurio nesitikėjome galintys pasiekti“, – tikino instrumentų meistras J. A. Machinas.

Tarptautinės organizacijos tokias bendruomenes remia meistrams reikalinga įranga ir dėl dar vienos priežasties. Šių instrumentų gamybos tradicijos perduodamos iš kartos į kartą, ir tai vienintelis būdas jas išsaugoti.

Apie tai – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ reportaže (nuo 1 val. 26 min. 43 sek.):

„Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis“ I d. Gardus rytas su Alfu ir Ugne: nauji receptai ir laisvalaikio idėjos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.