Naujienų srautas

Gyvenimas2019.07.20 18:31

„Misija Sibiras“ dalyviai aptiko svarbų kapą: jame palaidota 8 mėnesių politinio kalinio dukra

LRT.lt 2019.07.20 18:31

„Misijos Sibiras“ dalyviai pasiekę kelionės tikslą – Kazachstaną – iš karto ėmėsi darbų. Jau pirmą dieną jie suskubo tvarkyti lietuvių tremtinių kapus. Šeštadienį „Misija Sibiras“ dalyviai aptiko svarbų kapą, kuriame palaidota 93 metų politinio kalinio Jurgio Dirvonskio dukra Nijolė, į Anapilį iškeliavusi 8 mėnesių ir palaidota Karagandoje.

J. Dirvonskio prašymą rasti dukros kapą „Misija Sibiras“ dalyviai išgirdo dar būdami Lietuvoje. Šiuo metu vyras gyvena Kalvarijoje.

J. Dirvonskis buvo politinis kalinys. Iš pradžių jis buvo ištremtas į Suomijos Kareliją, o vėliau jį vis perkeldavo iš vienos vietos į kitą, kol galų gale vyras atsidūrė Kazachstane. Su žmona vyras susipažino Aktaso moterų lageryje, kur ji darbavosi. Jie susituokė pačioje Karagandoje, o 1958 metų kovą jiems gimė dukra Nijolė.

„Jis gamino baldus iš raudonmedžio, vėliau statė gyvenamus namus, kūrė elektrikų brigadą. Mėgo fotografuoti, piešti. Jis buvo ištremtas už pagalbą partizanams. Jurgis buvo jų ryšininkas. Kartą pavogęs iš nukritusio vokiečių lėktuvo du kulkosvaidžius perdavė partizanams. Jo dėdė taip pat buvo partizanas“, – portalui LRT.lt papasakojo LRT žurnalistė, ekspedicijos dalyvė Audra Avižiūtė.

J. Dirvonskio dukra mirė nuo dizenterijos. Šia liga buvo susirgusi ir kita jo dukra, tačiau iš mirties gniaužtų jai išsigelbėti pavyko.

Kapą su paties J. Dirvonskio darytu antkapiu Karagandos kapinėse rado „Misija Sibiras“ dalyvis Egidijus Šustauskas.

„Diskutavome su kitais dalyviais ir aš pasakiau, kad kapo reikia ieškoti šioje vietoje. Tikėjimas susvyravo, kai sužinojau, kad šioje vietoje „Misija Sibiras“ lankėsi ir praėjusiais metais, bet nusprendėme dar kartą čia paieškoti. Man trūko vos 100 metrų, kai pagalvojau, kad per daug „užsižaidžiau“, todėl pradėjau eiti atgal, tačiau išgirdau, kad kiti dar vaikšto, todėl sugrįžau dar kartą paieškoti. Nuojauta nepavedė“, – sakė E. Šustauskas.

Atradę J. Dirvonskio dukros kapą, „Misija Sibiras“ dalyviai su juo netrukus susisiekė. Jie vyrui papasakojo, kad kapas apgriautas, angelas ant kapo aptrupėjęs, o lentelės su vardu ir pavarde jau nebėra.

Kalbėdami su J. Dirvonskiu ekspedicijos dalyviai svarstė, kad gal kas tą lentelę nuėmė, tai išgirdęs jis atsakė, kad tikriausiai ją nuėmė laikas. „Misija Sibiras“ dalyviai pasakojo, kad sutvarkė dukros kapą, kadangi dalis jo jau buvo apaugusi žole, o ant antkapio užklijavo trispalvę, sukalbėjo maldą. Anot A. Avižiūtės, tai buvo labai jautri ir graudinanti akimirka ir patiems dalyviams.

„Būtinai Jurgiui nuvešime nuotraukas, kuriose užfiksuota, kaip šiandien atrodo jo dukros kapas“, – sakė A. Avižiūtė.

Ekspedicijos dalyviai trumpai pasikalbėjo ir su J. Dirvonskio dukra Jūrate, kuri, kaip ir tėtis, susigraudino, išgirdusi tokią netikėtą žinią iš Karagandos kapinių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi