Gyvenimas

2019.07.21 09:24

Naujausi tyrimai: pusė stiklinės saldžių gėrimų per dieną padidina tikimybę susirgti vėžiu

Dovilė Stoškutė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.07.21 09:24

Vaisių sultys, pieno kokteiliai, patys įvairiausi gaivinamieji ir energiniai gėrimai, saldinta kava, taip pat arbata. Vieni juos geria kasdien, kiti mėgaujasi rečiau. Tačiau prancūzų mokslininkai skelbia, kad dvi skardinės saldžių gėrimų per savaitę, o tai reiškia, tik maždaug pusė stiklinės tokių gėrimų per dieną, tikimybę susirgti vėžiu padidina 18 procentų.

Anot genetikos profesorės Sonatos Jarmalaitės, tyrimo rezultatai rodo, kad tam tikrose grupėse saldūs gėrimai padidina riziką susirgti vėžiu.

„Šitas tyrimas yra vienas iš daugelio, kurie vyksta ir dar vyks. Į jų duomenis įsiklausys specialistai ir pasakys, ar tai yra kenksminga“, – LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ teigė pašnekovė.

Tyrime dalyvavo 100 tūkst. žmonių, panašiai tiek, kiek gyvena Šiauliuose. Per penkerius metus mokslininkai pastebėjo, kad tie, kurie vartojo daugiau saldžių gėrimų, tai yra vieną beveik pilną stiklinę per dieną, dažniau sirgo vėžiu.

Žmogus per dieną cukraus gauna ne tik iš saldžių gėrimų. Būtent dėl to šį tyrimą S. Jarmalaitė siūlo vertinti atsargiai. Genetikos profesorės tikinimu, nors per didelis cukraus kiekis gėrimuose ir kituose produktuose kenkia, visiškai jo atsisakyti nereikėtų.

„Svarbiausia yra balansas. Visą laiką perlenkus lazdą yra blogai. Kaip specialistė atsisakyti nebent siūlyčiau alkoholio ir cigarečių. Cukraus kancerogeninis poveikis tikrai dar nėra įrodytas. Iš tikrųjų gliukozė yra mūsų ląstelių energijos variklis ir mes jos atsisakyti toli gražu negalime“, – kalbėjo pašnekovė.

Gydytoja-dietologė Eglė Kliukaitė-Sidorova sako, kad net ir nedideli papildomi gazuotų ar saldžių gėrimų kiekiai – apie 100 mililitrų – jau gali turėti įtakos ligų išsivystymui.

„Per didelis kiekis cukraus galbūt veikia netiesiogiai ir ne iš karto. Tačiau ilgainiui jis skatina svorio didėjimą, o nutukimas yra rizikos veiksnys tam tikrų ligų išsivystymui“, – kalbėjo gydytoja.

Anot E. Kliukaitės-Sidorovos, per dieną suaugęs žmogus iš visų produktų ir gėrimų turėtų gauti 24 gramus, tai yra ne daugiau kaip vieną valgomąjį šaukštą cukraus. Toks kiekis dažnai būna vienoje gazuoto gėrimo stiklinėje.

„Cukrus ilgainiui gali tapti įpročiu. Jį netgi galime pavadinti legaliu narkotiku. Priklausomybė jam yra pakankamai didelė, todėl saldus skonis tikrai daugelį traukia“, – sakė pašnekovė.

Ne tik gazuoti gėrimai, bet ir vaisių sultys turi nemažą cukraus kiekį, todėl ir jas mitybos specialistai siūlo vartoti saikingai.

„Sulčių gėrimas, atrodytų, sveikas produktas, bet jo poveikis ilgainiui gali būti toks pat, kaip ir gazuotų gėrimų“, – pabrėžė gydytoja-dietologė.

E. Kliukaitė-Sidorova tikino neturinti pasiūlymų, kuo būtų galima pakeisti saldžius gėrimus, kad jie būtų sveikesni, naudingesni, bet tokie pat skanūs. Deja, didelio pasirinkimo čia nėra – pagrindinis skystis organizmui yra vanduo.

Apie tai – laidos įraše (nuo 6.43 min.):


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.