Gyvenimas

2019.07.20 15:00

Kavinė – iš panaudotos taros: kavos galima gauti ir atnešus šiukšlių

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.07.20 15:00

Stikliniai buteliai, vienkartiniai puodeliai – tai naujos kavinės statybinės medžiagos. Ją iš šiukšlių pastatė Kambodžos gyventojas. Kavinės, pavadintos „Šiukšlių kavine“, interjeras ir karkasas pagamintas iš jau panaudotos taros.

Kava čia tiekiama puodeliuose iš kokoso kevalo, kokteilius siūloma siurbti per ekologiškus šiaudelius, vienkartinė tara pagaminta iš augalinių medžiagų.

„Nuo medžių nukritusius lapus naudoju kaip dekoracijas ant sienų. Mūsų kavinė stengiasi naudoti tas medžiagas, kurias didžioji pasaulio dalis laiko šiukšlėmis“, – sakė kavinės įkūrėjas Oukas Vandajus.

Kavinėje gaunamo pelno dalis keliauja labdaringai veiklai. Perkant kavą jums teks nusipirkti ir puodelį iš kokoso kevalo. Į kavinę užsukęs pirkėjas čia nepalieka jokių šiukšlių.

„Ši kavinė – svarbi žinia visuomenei ir verslui. Versle svarbu ne tik uždirbti pelną. Neigiamas poveikis aplinkai – mūsų visų bendros atsakomybės ir sąžinės reikalas. Šiukšlės ir tarša kenkia aplinkai ir žmonėms, būsimoms kartoms“, – kalbėjo kavinės įkūrėjas.

Mūsų kavinė stengiasi naudoti tas medžiagas, kurias didžioji pasaulio dalis laiko šiukšlėmis.

Kavos puodelis šioje kavinėje kainuoja apie eurą trisdešimt. Kavos galima gauti ir kitu būdu – atnešti 100 plastikinių vienkartinių kavos puodelių. Jie bus panaudoti kavinės statybai. Trisdešimties procentų nuolaidą gauna tie, kurie atsineša savo puodelį kavai.

„Pas mus apsilankęs klientas išeina ramia sąžine, po viešnagės jis nepalieka jokių šiukšlių. Jei kas neperka mūsų puodelio, jo neaptarnaujame, jis išeina negavęs kavos. Mes prieš plastiko naudojimą, jeigu jo galime atsisakyti kurdami verslą, tą patį gali padaryti ir mūsų klientai“, – tvirtino O. Vandajus.

Kol kas klientai nėra atnešę šiukšlių išmainyti į kavą. Kavinės įkūrėjas tiki, kad tokia diena ateis. Kasmet į vandenyną išmetama 8 milijonai tonų plastiko. Daugiausia taip teršia Azijos šalys, tokios kaip Filipinai, Vietnamas, Tailandas ir Indonezija.

„Tokia įstaiga kaip ši – parama mūsų ekonomikai ir, žinoma, gamtai. Šis puodelis pagamintas iš palmės. Kuris nors iš čia gyvenančių žmonių juos gamina, parduoda ir taip uždirba pinigų šeimai“, – teigė kavinės lankytojas Sovanas Sinbou.

Kavinės įkūrėjui tai nėra pirmas gamtosaugos projektas. 2013 metais jis sukūrė mokyklų, pastatytų iš antrinio naudojimo medžiagų, tinklą. Jose vaikai mokosi anglų kalbos ir aplinkosaugos pagrindų.

Apie tai – laidos „Labas rytas, Lietuva“ reportaže (nuo 49.49 min.):

„Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis“ I d. Gardus rytas su Alfu ir Ugne: nauji receptai ir laisvalaikio idėjos