Gyvenimas

2019.07.18 16:24

Vilniečiai linksminosi amerikietiškai ir dėkojo JAV už paramą

Ketvirtadienį vilniečiai rinkosi į Vašingtono aikštę Vilniuje, kur vyko istorinės Sumner Welles deklaracijos minėjimas. Ši šventė skirta padėkoti NATO sąjungininkei JAV už Baltijos šalių okupacijos nepripažinimą. Amerikietišką šventės dvasią išdavė ne tik JAV vėliavėlės, bet ir viliojantys maisto kvapai.

Nors oficialioji šventės dalis prasidėjo tik 16 val., tačiau šventės dalyviai į Vašingtono aikštę pradėjo rinktis jau nuo popietės. Čia skambėjo nuotaikinga muzika. O kokios linksmybės be amerikietiškų mėsainių, dešrainių, bulvyčių, ledų ir kitų skanumynų. Jų buvo galima įsigyti iš šventės vietoje esančių maisto vagonėlių.

Į šventę vieni atskubėjo dviračiais ar paspirtukais, kiti su savo vaikais ir augintiniais užsuko po pasivaikščiojimo miesto centre. Būrelis studentų pasibuvimui šventėje rengėsi iš anksto: atsinešė apklotą, ant kurio patogiai išsitiesė ir skanavo savo atsineštą maistą.

„Tokioje šventėje esame pirmą kartą. Apie ją sužinojome iš feisbuko. Amerikoje dar nesame buvę, tačiau juk kiekvienas svajoja bent kartą gyvenime ten pabuvoti“, – vienbalsiai kalbėjo jaunuoliai.

Vilnietė Andra šventėje apsilankė su iš Amerikos atvykusiu vaikinu. Mergina sakė, kad jam būnant toli nuo savo šalies kiekviena šventė ar susibūrimas, kur minimas JAV pavadinimas, yra svarbus. Porelė neatsispyrė pagundai paskanauti ir amerikietiškai paruoštų bulvyčių.

Oficialią šventės pradžią paskelbė Lietuvos kariuomenės orkestras, kuris atliko Baltijos šalių ir JAV himnus. Tuo metu danguje suplazdėjo visų keturių valstybių vėliavos.

Šios šventės iniciatorius yra Užsienio reikalų ministerija. Ministras Linas Linkevičius pasidžiaugė, kad Vašingtono aikštė įgauna vis daugiau gyvybės.

„Čia renkamės jau penktą kartą. Šios deklaracijos prasmė neišblėsto net per keletą dešimtmečių neišblėsto. Ji yra svarbi ir šiandien. Tai yra paminklas teisingumui ir teisybei“, – kalbėjo ministras.

Iškilmingas kalbas tarė šios šventės idėjos sumanytojas Vytautas Landsbergis, Vilniaus meras Remigijus Šimašius, JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall.

Po padėkų bei linkėjimų Lietuvai ir JAV linksmybių vairą perėmė roko grupė „Garbanotas“. Jų nuo scenos sklindanti muzika į Vašingtono aikštę sutraukė dar daugiau jaunimo, kuris įsitaisė ant sėdmaišių arba tiesiog ant pievelės. Roko grupę vėliau pakeitė ir gerą nuotaiką kūrė DJ Darren Vibe.

Sumner Welles deklaracija vadinama Baltijos šalių ir JAV vienybės simboliu. JAV dėka Lietuvos trispalvė ir kitų Baltijos šalių vėliavos net penkis dešimtmečius plazdėjo JAV Valstybės departamente, pabrėždamos JAV nuosekliai vykdytą Baltijos šalių okupacijos nepripažinimo politiką.

1940 metų liepos 23 dieną laikinai einantis JAV valstybės sekretoriaus pareigas Benjaminas Sumneris Wellesas paskelbė deklaraciją, kuria JAV oficialiai pasmerkė Sovietų Sąjungos įvykdytą Baltijos šalių okupaciją ir nepripažino aneksijos Šaltojo karo metais iki pat Baltijos šalių nepriklausomybės atstatymo.

Skveras, esantis tarp Baltojo tilto ir Lukiškių aikštės, Vašingtono aikšte buvo pavadintas 1996 metais, kai JAV valstybės sekretorė Madeleine Albright lankėsi Lietuvoje.

Beveik dešimtmetį gyvybės stokojęs skveras atgijo 2015 metų liepą – minint 1940 m. liepos 23 d. JAV valstybės sekretoriaus Sumnerio Welleso paskelbtos deklaracijos, oficialiai nepripažinusios Baltijos šalių okupacijos, 75-metį. Kitais metais bus minimas jos 80-metis.