Gyvenimas

2019.07.18 12:15

Menininkė nulipdė viduramžių Klaipėdą su visu 100 jos gyventojų

žiūrėkite reportažą
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.18 12:15

Artėjant kasmetinei Jūros šventei menininkė Aida Raimonda Pečeliūnienė ruošia dovaną Klaipėdai. Šia proga moteris nulipdė viduramžių laikus menantį Klaipėdos miesto maketą su visais jo gyventojais, pastatais bei į jūrų uostą atplaukiančiais laivais. Ypatingo kruopštumo reikalaujantį projektą netrukus galės išvysti visi klaipėdiečiai.

Menininkė Aida Raimonda Pečeliūnienė LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ žurnalistus pakvietė į ekskursiją po pačios sukurtą pražuvusią Klaipėdą – 16-17 amžiaus nedidelį tamsų miestą, provinciją, retai kada sulaukiančią prekybinių laivų, dažniau vietinių plėšikų.

Šis Klaipėdos dabartinės Žvejų, o buvusios Kalvių gatvės maketas – menininkės dovana Jūros šventės proga. 5 mėnesius diena po dienos kūrėja lipdė senąjį miestą, perskaitė daugybę knygų ir peržiūrėjo paveikslų, kuriuose vaizduojamas viduramžius menantis kraštas.

„Viename iš mano atrinktų istorinių vaizdų, kuriuo remiantis buvo kuriamas maketas, matome įstabius Klaipėdos pastatų bokštus bei didelę sankaupą akmenų, kraunamų į prieplaukoje stovinčius laivus. Šią miesto dalį, pateikiamą Simono Dacho laikų piešinyje ir bandžiau atkartoti pražuvusios Klaipėdos makete“, – apie neįprastą meno kūrinį pasakojo Aida Raimonda Pečeliūnienė.

Tiesa, savo darbe menininkė pavaizdavo ir pilį, kurioje gyveno tik labai maža dalis klaipėdiškių. Tuo tarpu kiti – būrėsi palei upę ir dabartinio senamiesčio teritorijoje.

„Viduramžius menančiais laikais Klaipėdos senamiestis buvo labai nedidelis. Jame gyveno apie 90 šeimų. Dažnai manęs klausia, kiek tu čia tų žmonių makete atvaizduosi, Jeruzalėj, sako, buvo daugiau, gal 150, o čia tik apie 100. Tačiau aš kiekvieną žmogelį sukūriau remiantis pavardžių registru. Taigi, tik tiek tuo metu Klaipėdos senamiestyje gyveno žmonių“, – patikino menininkė.

Kūrėja sako sulaukusi ir kitų pastabų dėl kuriamo miesto maketo projekto. Pavyzdžiui, kad jos Klaipėda – niūri ir purvina. Tačiau, anot menininkės, toks ir buvo viduramžius menantis miestas.

„Tamsios gatvės, purvas, gyvuliukai čia pat prie namų. Viskas surišta su tais pačiais gyvuliukais, su tais pačiais amatais, ir gyvenimu, kunkuliavusi viename katile“, – pasakojo Aida Raimonda Pečeliūnienė.

Tęsdama ekskursiją po prarastosios Klaipėdos maketą menininkė nurodė, kurioje miesto pusėje jį juosė aukšta gynybinė tvora, tačiau čia jos likę tik prie tilto – antraip nebesimatytų kiemų ar bažnyčios, o taip pat ir turgaus bei šalia esančios užeigos ir pakeliamo Biržos tilto.

„Makete pavaizdavau ir vieną laivų statyklą. Labai noriu, kad mūsų vaikai suprastų, jog būtent Klaipėdoje ir buvo statomi didingi burlaiviai“, – sakė laidos „Labas rytas, Lietuva“ pašnekovė.

Viskas makete – Aidos rankų darbas. Kiekviena porcelianinė lėlė, namelis, kiemo augalas – paliestas menininkės rankų, nes kiekviena detalė makete reikalauja ypatingo kruopštumo. Tiesa, Aida Raimonda Pečeliūnienė džiaugiasi, kad kuriant dovaną miestui prisidėjo ir statybinių prekių parduotuvės šeimininkai, parūpinę reikalingų medžiagų, dažų.

Šį savo darbą menininkė vadina pasaka, vizualiu istoriniu pasakojimu. Po pokalbio su LRT TELEVIZIJOS žurnalistais menininkė toliau kibo į darbus – trūksta dar vienos kitos vištytės, piemenukų, į pražuvusią Klaipėdą dar atplauks laivas, o visi norintys susipažinti su senuoju miestu, jį gali išvysti liepos 25, 17 valandą, buvusioje Jonų bažnyčioje, Klaipėdoje.

Išsamiau – laidos įraše (nuo 6.20 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Moksleivių vertinimas pažymiais: ar vaikai iš tikrųjų supranta, kokios yra jų žinios?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.