Naujienų srautas

Gyvenimas2019.07.17 13:55

Su dainomis ir linkėjimais ištvermės į Kazachstaną išlydėta 14-oji „Misija Sibiras“ komanda

atnaujinta 15.00

Trečiadienį Vilniaus geležinkelio stotį buvo užvaldžiusi ypatinga nuotaika. Iš čia keturioliktus metus skaičiuojančio projekto „Misija Sibiras“ dalyviai į Kazachstaną išlydėti su jautriomis dainomis ir stiprybės linkėjimais. Į dešimt dienų truksiančią ekspediciją išvyko šešiolika žmonių.

Išlydėtuvėse kalbintas Arnoldas Fokas sakė, kad „Misija Sibiras“ iš karto rengėsi keliems planams: tiek į Sibirą, tiek į Kazachstaną.

„Į Kazachstaną vykstame jau trečią kartą ir manau, kad tai yra gerai. Anksčiau dažnai keliaudavome į Sibirą, kur yra daug tremtinių. O Kazachstane – politinių kalinių, kurie kalėjo lageriuose, ir galbūt jautėsi kiek primiršti. Didelis pasiekimas yra tai, kad jaunimas vyksta į lagerius ir domisi politiniais kaliniais“, – portalui LRT.lt kalbėjo A. Fokas.

Pirmoji „Misijos Sibiras“ stotelė yra Kazachstano sostinė Nursultanas, kur komanda lankysis lietuvių kapinėse. Vėliau visi vyks į Karagandos sritį. Būtent čia „Misijos Sibiras“ dalyviai ir praleis daugiausiai laiko. Iš Kazachstano į Vilniaus oro uostą „Misijos Sibiras“ komanda žada parskristi liepos 27 dieną.

A. Fokas patikino, kad Karagandos srityje gyvenę ir kalėję žmonės, jeigu turi tam tikrų pageidavimų, vis dar gali kreiptis į „Misijos Sibiras“ komandą. Visos ekspedicijos metu ji bus pasiekiama per atstovus Lietuvoje.

Atsisveikinimų, palinkėjimų kupinos nuotaikos nesugadino net iš dangaus netikėtai prapliupęs lietus. Į Kazachstaną dalyvius išlydėjo ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, kuris ekspedicijos dalyviams padovanojo Lietuvos trispalvę ir prašė ją perduoti Kazachstane gyvenantiems lietuviams.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ekspedicijos dalyviams įteikė prietaisus, skaičiuojančius žingsnius. Artimieji ir draugai „Misijos Sibiras“ dalyviams linkėjo ištvermės ir kantrybės. Kai kuriems komandos nariams atsisveikinant nepavyko suvaldyti ir ašarų.

Kaip ir kiekvienais metais, ekspedicijoje nori dalyvauti tūkstančiai jaunuolių. 16-os dalyvių komanda buvo atrinkta iš daugiau nei 1000 kandidatų, užpildžiusių atrankos anketas. Į antrąjį etapą buvo pakviesta beveik 80 žmonių, kurie dalyvavo bandomajame žygyje per tankius miškus ir Dubysos slėnius Raseinių rajone.

Šiais metais prie „Misija Sibiras“ dalyvių prisijungė ir LRT žurnalistė Audra Avižiūtė. Ji pastebėjo, kad išlydėtuvių emocija yra ypatinga, o netikėtai prapliupęs lietus, anot pašnekovės, tik padėjo įsijausti į tai, kas jų laukia ekspedicijos metu.

„Nuotaikos yra pačios geriausios. Mūsų laukia labai daug darbų, kuriuos turime padaryti. Tereikia į juos kibti“, – kalbėjo A. Avižiūtė.

Žurnalistė atskleidė, kad jos artimieji taip pat yra patyrę tremtinio dalią. „Man atrodo, kad Lietuvoje nėra nė vienos šeimos, kurios tai nebūtų palietę“, – sakė A. Avižiūtė.

Anot jos, ekspedicijos metu nebus koncentruojamasi tik į vietas, kur kadaise gyveno lietuviai, bet ir ieškoma kuo daugiau lagerių, kuriuose tautiečiai buvo tardomi ir kalinami.

Pašnekovė atskleidė, kad jos kuprinė, su kuria nesiskirs visos ekspedicijos metu, sveria apie 17 kilogramų. Tačiau dalyviai vežasi ir daug bendrų daiktų: įvairius įrankius, pagamintą kryžių.

„Kuprinė tikrai nėra sunkiausias dalykas. O kas yra sunkiausia, galėsime pasakyti tik grįžę“, – tvirtino A. Avižiūtė.

„Misija Sibiras“ dalyviui, montažo režisieriui Armui Rudaičiui patikėta dar viena svarbi užduotis. Jis fiksuos ekspedicijos po Kazachstaną akimirkas, nes planuoja sukurti filmą apie šių metų „Misiją Sibiras“.

„Svarbu sukurti tokį filmą, kuris ateities kartoms išsaugotų šiandien sukuriamą istoriją. Man atrodo, kad šiandien kaip niekada yra svarbu atsiminti, iš kur mes ir kas mes, kad žinotume, kur einame toliau“, – kalbėjo A. Rudaitis.

Jis juokavo, kad susitalpinti visą reikalingą techniką į kuprinę buvo nelengva užduotis, todėl jų turi netgi dvi.

„Misija Sibiras“ dalyvis Mantas Jodinskas LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ patikino, kad didelių baimių dėl ekspedicijos neturintis.

„Tikiuosi, kad mūsų komanda išvengs traumų, gamindami kryžius ar tvarkydami kapus. Laiko žygio pasiruošimui turėjo pakankamai. Pastaruoju metu labai aktyviai lankėme politinius kalinius, tremtinius, klausėmės jų pasakojimų ir stengiamės sužinoti, kuo jiems galime padėti nuvykę į Kazachstaną“, – tvirtino M. Jodinskas.

Projektas „Misija Sibiras“ vykdomas nuo 2006 metų. Per šį laikotarpį lietuvių tremties ir įkalinimo vietas Sibire – Rusijoje, Kazachstane ir Tadžikistane – aplankiusios jaunimo ekspedicijos sutvarkė daugiau kaip pusantro šimto kapinių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi