Gyvenimas

2019.07.16 22:14

Prostatos didėjimą galima suvaldyti: vienas superherojus auga kiekviename patvoryje

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.07.16 22:14

Vienas iš estrogeno poveikių – padidinti. Būtent dėl didesnio šio hormono kiekio organizme padidėja ir prostata, kuri ima trukdyti šlapintis. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas papasakojo, kokios daržovės, sąžiningai valgomos, padės natūraliai sumažinti estrogeno kiekį.

Nors prostatos didėjimo problema aktuali vyrams, daktaras A. Unikauskas ragina pasidomėti apie tai ir moteris – juk žinodamos, kokie simptomai užklupus šiai ligai ima kamuoti vyriškosios lyties atstovus, jos gali padėti savo antrosioms pusėms.

Padidėjusios prostatos priežastis – per didelis estrogeno kiekis

„Vyrų ir moterų organizmams būdingas skirtingas testosterono ir estrogenų balansas, bet jų poveikis yra labai panašus. Testosteronas – tai libido, raumenų masė, o estrogenai – įvairių audinių didėjimas, vešėjimas“, – pasakoja profesorius.

Jo teigimu, estrogenas yra anabolinis hormonas, kurio vienas iš poveikių – padidinti: „Moterims atsiranda ir didėja miomos, augliai, o vyrams didėja prostata. Estrogenas sukelia vėžį: vyrams – prostatos, moterims – krūties, skydliaukės.“

Kai prostata normali, šlapinimosi procesas vyksta sklandžiai, o padidėjusi prostata prispaudžia šlaplę ir šlapimui tampa sunku pratekėti.

Kokie požymiai praneša, kad prostata pasidarė didesnė, nei buvo anksčiau?

– Dažnas šlapinimasis (ypač naktį)

– Silpna šlapimo srovė

– Ilgesnis šlapinimasis

– Tempimo jausmas šlapinantis

– Varvėjimas pasišlapinus

– Jausmas, kad pūslė neištuštėjo

„Taip greičiausiai jaučiatės dėl to, kad normaliai šlapintis trukdo padidėjusi prostata“, – pažymi medikas.

Vienas iš būdų natūraliai sumažinti estrogeno kiekį – įtraukti į kasdienę mitybą kryžmažiedžius produktus.

Ši prostatos padidėjimo problema dažniausiai kimba prie vyresnio amžiaus vyrų. Kaip sako A. Unikauskas, kai vyrai pasiekia 50 metų, testosterono sumažėja, o estrogeno paprastai padaugėja.

Organizmas estrogeną gamina ir pats, ir gauna jo su maistu. Vyrų organizme estrogeną gamina antinksčiai, taip pat visceraliniai riebalai – kuo jų organizme daugiau, tuo daugiau gaminama estrogeno.

Dėl prostatos padidėjimo kaltas hormono estrogeno padidėjimas, tad jį sumažinus tikimybė išvengti prostatos problemų – didesnė.

Nustebsite, kur slepiasi tikri sveikatos turtai. Beveik kiekviename patvoryje auga tikras prostatos superherojus – dilgėlių šaknys.

„Vienas iš būdų natūraliai sumažinti estrogeno kiekį – įtraukti į kasdienę mitybą kryžmažiedžius produktus: lapinius (kale), briuselinius, gūžinius kopūstus, brokolius, ridikėlius, gražgarstes“, – teigia profesorius.

Šios daržovės sumažins estrogeno kiekį, jeigu bus sąžiningai valgomos. Tačiau vien jų nepakaks – A. Unikauskas pasidalijo dar keletu patarimų, kaip sumažinti estrogeno kiekį organizme.

1. Visceralinių riebalų mažinimas – tai padarysite atsisakę blogųjų angliavandenių ar pradėję taikyti protarpinį badavimą.

2. Aromatazės kiekio mažinimas. Aromatazė – fermentas, kuris testosteroną paverčia estrogenu.

„Nustebsite, kur slepiasi tikri sveikatos turtai. Beveik kiekviename patvoryje auga tikras prostatos superherojus – natūralus aromatazės inhibitorius yra dilgėlių šaknys. Jos taip pat turi uždegimus slopinančių savybių“, – teigia A. Unikauskas.

3. Genetiškai modifikuoti ir pesticidais apdoroti produktai, tokie kaip rapsai, obuoliai, kukurūzai, medvilnė, bulvės, soja, moliūgai, cukriniai runkeliai.

„Mielieji vyrai, būkite sau dėmesingi – jei pastebėjote, kad vis dažniau keliatės naktimis, šlapinimasis pradėjo varginti, nedelskite, kreipkitės į specialistus, o norėdami save nuo tokių bėdų apsaugoti, nepamirškite, kad cukrus – jūsų prostatos priešas, o ridikėliai ir kopūstai – geriausi draugai“, – kalba profesorius.

Laidos įraše – reportažas, kuriame urologas pasakoja apie chirurginį prostatos padidėjimo gydymą.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Kurie produktai blogesni už cukrų? Kodėl su amžiumi didėja vyrų prostata?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt