Naujienų srautas

Gyvenimas2019.07.18 07:08

Floristas apie skintas gėles: cukrus ar aspirinas išlaikyti nepadės, bet viena priemonė veikia stebuklingai

Geriausiai laikysis ta rožė, kurią įsigysite dar neprasiskleidusią arba ta, kurios kotas storiausias. Vanduo vazoje turi būti ledinis, o ilgiau išlaikyti gėles padės įbertas žiupsnis cukraus ar aspirino tabletė. Visus šiuos mitus apie skintų gėlių priežiūrą griauna floristas ir augalų kolekcininkas Andrius Plindinas.

Pirmiausiai A. Plindinas papasakojo apie gėlių karalienę rožę. Pasak A. Plindino, daugelis klaidingai mano, kad ilgiau išsilaikys rožės, kurias įsigis dar neprasiskleidusias. Tačiau tokios gėlės pumpuras dažnai būna nebegyvas ir ji nebeprasiskleidžia. Todėl geriau pirkti prasiskleidusią gėlę ir ją tinkamai prižiūrėti.

Teisingai prižiūrimos rožės, A. Plindino teigimu, vazoje gali išsilaikyti apie 10-12 dienų.

„Siūlyčiau niekada nemerkti į šaltą, ledinį vandenį. Vanduo turėtų būti bent kambario temperatūros, idealu, jeigu jis drungnas. Geriausia – atsukti iš čiaupo karštą vandenį, kokio karštumo jis bėga, į tokį ir pamerkti“, – sakė A. Plindinas.

Prieš merkiant gėlę, reikia aštriu peiliu įstrižai nupjauti kotą, iš viso apie centimetrą. Kuo trumpesnis kotas ir kuo mažiau lapų, tuo ilgiau skinta gėlė išsilaiko.

„Lapai sugeria daug vandens. Vasarą karštomis dienomis vandenį reikėtų keisti kiekvieną dieną ar bent kas porą dienų. Kaskart keičiant vandenį nupjauti ir kotelį. Geriau pjauti o ne kirpti, nes kerpant kotelis ir vandens indai susitraiško“, – paaiškino A. Plindinas ir pridūrė, kad išimtys taikomos tik augalams sumedėjusiais kotais – banksijoms, hortenzijoms, alyvoms ir kt. Tokius reikia kirpti, o prieš kerpant galima dar ir padaužyti plaktuku, kad sumedėjusi dalis atsikirtų ir gėlė geriau sugertų vandenį.

Išsamiau apie skintų gėlių priežiūrą – Ievos Žigaitės reportaže:

Jaukūs namai: ką daryti, kad skintos rožės Jūsų namus puoštų kuo ilgiau? Floristo Andriaus Plindino patarimai

„Dar vienas mitas, kad ilgiau laikysis gėlės storesniais kotais. Kuo storesnis kotas, tuo prasčiau žiedas geria vandenį. Visą vandenį sugeria kotas ir žiedas greitai nulinksta“, – sako A. Plindinas.

Pasak A. Plindino, tiesioginė saulė, skersvėjis ir vandens trūkumas – didžiausi skintų gėlių priešai. Patekę į tokias sąlygas žiedai nuvysta per 10-15 min. Todėl jei gėles kur nors ilgiau vežate ar nešate, reikėtų jas laikyti vandenyje – galima pamerkti į transportavimo dėžutę arba uždėti ant koto specialią kempinėlę.

A.Plindinas perspėjo, kad ilgiau išlaikyti skintų gėlių nepadės nei cukrus, nei aspirinas, nors kai kurie žmonės šiais mitais dar tiki.

Tiesa, yra viena priemonė, kuri gali prailginti kai kurių gėlių gyvenimą vazoje.

„Gerberos, gvazdikai, plukės, vėdrynai ir kitos gėlės, kurios turi pūkuotą kotą, reikalauja švaraus vandens. Nuo jų vanduo greičiau sugenda. Į vandenį reikia įpilti šiek tiek audinių baliklio, tinka net koks, pats paprasčiausias, turintis chloro. Litrui vandens – nepilnas arbatinis šaukštelis. Taip prailginame 4-5 dienomis tokios gėlės gyvavimą“, – pamokė A. Plindinas.

Vasarą labai mėgstamos ir skintų lauko gėlių puokštės, tačiau dažnas nusivilia, kad jos nuvysta jau kitą dieną. A Plindinas pabrėžė, kad tokioms gėlėms vandenį vazoje keisti privaloma kiekvieną dieną ir ne rečiau.

„Geriausia skinti ir iš karto merkti. Skinti geriau anksti ryte arba vakare, oro temperatūra mažesnė, be to, gėlės būna gavusios rasos ar rūko drėgmės. Vazoje neturi būti jokių nereikalingų šakelių ar lapelių, nes dėl jų prasideda vandens rūgimo procesas ir žiedai vysta daug greičiau“, – pabrėžė A. Plindinas.

Išsamiau apie skintų gėlių priežiūrą – Ievos Žigaitės reportaže (nuo 20.16 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ II dalis. Po prognozių nenubėgti net 100 metrų – įveiktas „Ironman“ iššūkis: ispano, nepasidavusio ligai, istorija
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi