Gyvenimas

2019.07.16 08:26

Erkės jau visai prie namų: atneša ir benamės katės, ir jūsų šunys

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.07.16 08:26

„Lietuvoje erkėms yra labai geros sąlygos išgyventi“, – sako entomologė Milda Žygutienė ir priduria, kad jų aptikti jau galima ne tik miškuose. Erkės vis labiau artėja prie žmonių gyvenamų vietų.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjusi M. Žygutienė teigė, kad erkių pasitaiko ir miestų parkuose, ir žaliuosiuose plotuose prie pat gyvenamųjų namų.

„Gyvenamuosiuose rajonuose erkes išnešioja benamės katės, paukščiai, šuniukai, kurie vaikšto kartu su šeimininkais. Šuniui įsisiurbusi erkė gali maitintis kelias dienas, po to nukristi ir tai gali tapti vietiniu židiniu“, – pasakojo M. Žygutienė.

Apie 1 proc. Lietuvos erkių yra užsikrėtusios erkinio encefalito virusu, o maždaug 15-20 proc. – Laimo ligos sukėlėju, bet, pasak M. Žygutienės, yra vietovių, kur užsikrėtusių erkių gali būti gerokai daugiau.

„Erkinis encefalitas ir Laimo liga – visiškai skirtingos ligos, jas vienija tik tai, kad platina erkės. Laimo ligos atveju įkandimo vietoje atsiranda raudonos dėmelės, kurios gali didėti, tapti sunkiau įžiūrimos ar suintensyvėti po vonios ar nuo saulės“, – sakė M. Žygutienė.

Jeigu įsisiurbė erkė ir atsirado raudona dėmė, didesnė nei 5 cm skersmens, M. Žygutienė ragino kreiptis į gydytoją.

M. Žygutienė teigė, kad erkinio encefalito atvejų per metus užregistruojama keli šimtai, o Laimo ligos – keli tūkstančiai. Be to, persirgus erkiniu encefalitu, trečdalį lydi liekamieji reiškiniai, kurie gali tęstis ir visą gyvenimą.

Medikė priminė, kad nuo erkinio encefalito apsaugo skiepai.

Išsamus pokalbis – laidos įraše (nuo 41.22 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Tylus pavojus po kojomis: kiek dar aukų pareikalaus erkinis encefalitas?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.