Gyvenimas

2019.07.13 12:57

Nevaldomas kūno drebulys gali išduoti, kuo sergate

LRT.lt2019.07.13 12:57

Pasauliui jau kurį laiką nerimą kelia Vokietijos kanclerės Angelos Merkel sveikata. Per mažiau nei mėnesį politikę per viešus renginius tris kartus krėtė nevalingas drebulys. Kokios ligos požymius išduoda kūno drebėjimas?

Drebulį sukelia daug priežasčių

Po pirmojo drebėjimo priepuolio A. Merkel sakė, kad jį sukėlė dehidratacija. Iš tiesų dažnai nekontroliuojamo drebulio priežastimi gali būti dehidratacija arba skysčių trūkumas. Maždaug 70 proc. žmogaus kūno sudaro vanduo, o smegenyse vandens yra net 90 proc. Jis mūsų ląsteles aprūpina mineralinėmis medžiagomis ir deguonimi, o per mūsų inkstus pašalina nereikalingas medžiagas.

Netekti skysčių ir dehidratuoti itin rizikinga vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Senstant mažėja troškulio jausmas, todėl vyresni žmonės gali nejausti, kada jiems trūksta skysčių. Traukulius gali sukelti ir hipoglikemija – žemas cukraus kiekis kraujyje.

Smarkiai drebėti gali pradėti ir persitempę, išsekę ar per daug kofeino suvartoję asmenys. Toks žmogų apėmęs drebulys vadinamas tremoru.

Gali būti rimtos ligos požymis

Drebulį ar konvulsijas sukelia nemažai priežasčių, tačiau pakankamas skysčių kiekis ir poilsis gali padėti to išvengti ar bent jau palengvinti drebulį patiriančio žmogaus kančias. Kartais nevaldomas drebulys gali signalizuoti apie rimtą ligą.

Dažnai žmogaus kūną apėmę drebulio priepuoliai yra epilepsijos požymis, tačiau juos gali sukelti ir kraujotakos sutrikimai ar smegenų pažeidimai.

Dažnai nekontroliuojamo drebulio priežastimi gali būti dehidratacija arba skysčių trūkumas.

Traukuliai žmogų ištinka ir tada, kai sudirginamos smegenys. Dirgikliais gali tapti vaistai, infekcija ar gripas.

Žmogų apėmęs drebulys išties gali sukelti nepatogumų. Traukulių kankinamas žmogus staiga gali nebepajėgti suvaldyti tam tikrų savo kūno dalių arba viso kūno. Kartais drebulio apimtas žmogus gali nukristi ant žemės ar net prarasti sąmonę.

Traukuliai gali apimti ir visą kūną, ir atskiras kūno dalis. Priepuoliai gali tęstis kelias sekundes ar net minutes. Jie paprastai nuslūgsta tada, kai žmogus pradeda judėti.

Gali pasireikšti ramybės būsenoje

Svarbu ir tai, kada prasideda drebulys – ramybės būsenoje ar judant.

Jei drebulys sutrikdo judesių motoriką ir žmogus ima svyruoti ar pakinta jo eisena, gali būti, kad priepuolis signalizuoja apie smegenų pažeidimus.

Traukulių kankinamas žmogus staiga gali nebepajėgti suvaldyti tam tikrų savo kūno dalių arba viso kūno.

Kartais drebėti žmogus pradeda ramybės būsenoje, todėl kai kurių raumenų įtempti, kad šie nustotų judėti, neįmanoma. Dažniausiai ramybės būsenoje drebulys prasideda Parkinsono liga sergantiems asmenims.

Dažniau pasitaiko vadinamojo esencialinio tremoro atvejai. Tokie neurologiniai motorikos sutrikimai dažnai yra paveldimi ir pasireiškia 20–60-ties metų asmenims.

Esencialinio tremoro simptomai pasireiškia tada, kai žmogui ilgą laiką reikia išlaikyti kūną įtemptoje padėtyje arba kai jis nori atlikti tam tikrą judesį. Esencialinio tremoro apimti žmonės gali jausti drebėjimą rankose, kojose, kartais galvoje ir net balse.

Parengta pagal Vokietijos transliuotojo „Deutsche Welle“ informaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.