Gyvenimas

2019.07.11 19:54

Inauguracijos diena – protokolo egzaminas: kaip jį išlaikė buvę Lietuvos prezidentai?

vaizdo įrašuose – buvusių inauguracijų akimirkos
Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.07.11 19:54

„Dar nėra buvę taip, kad Lietuvos prezidentas savo apranga būtų pažeidęs protokolą“, – portalui LRT.lt sako etiketo žinovas Arminas Lydeka. Penktadienį visą dieną stebėsime naujojo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos inauguraciją. Prisiminkime, kaip per savo inauguracijas atrodė buvę šalies vadovai?

Per iškilmes tamsi spalva – privaloma

Pagrindiniu inauguracijos dienos įvykiu A. Lydeka įvardino prezidento priesaiką Seime. Anot etiketo žinovo, reikalavimai aprangos kodui inauguracijos dienos renginiuose yra visai kitokie nei per priėmimą Prezidentūroje.

„Tas pats aprangos kodas galioja tiek per prezidento priesaiką Seime, tiek per Šv. Mišias, tiek kituose tos dienos renginiuose. Reikalavimai yra tokie patys, kaip ir kitiems konkretaus renginio dalyviams. Per inauguracijos dienos renginius prezidentas turi vilkėti iškilmingą dalykinę aprangą“, – sakė A. Lydeka.

Privalomi iškilmingos dalykinės aprangos elementai yra tamsus kostiumas, balti marškiniai ir bet kokios spalvos kaklaraištis. Pasak etiketo žinovo, kitos aprangos detalės priklauso nuo žmogaus vaizduotės. Pavyzdžiui, prezidentas inauguracijos dienos renginių metu į švarko atlapo kišenę gali įsidėti bet kokios spalvos nosinaitę. Tačiau ji nėra būtina. Prezidentas taip pat gali pasirinkti, ar jis nori vilkėti marškinius su sąsagomis ar be jų.

Lietuvos kronika 1993. Prezidento Algirdo Brazausko inauguracija

Visi Lietuvos prezidentai per inauguracijas protokolo laikėsi tarsi iš vadovėlio.

Algirdo Mykolo Brazausko priesaika Seime (1993)

Per apkaltą nušalinto prezidento Rolando Pakso apranga per inauguraciją skendėjo juodume, kurį atsvėrė tik balti marškiniai.

Rolando Pakso inauguracija Prezidentūroje (2003)

Juoda spalva dominavo ir per Valdo Adamkaus pirmąją inauguraciją. Tačiau ansamblį pagyvino kaklaraištis su smulkiais baltais taškeliais ir švarko kišenėje esanti balta nosinaitė.

Įdomu tai, kad valstybės vairą perdavusio prezidento Algirdo Brazausko apranga per V. Adamkaus inauguraciją buvo kone identiška.

LR Prezidento Valdo Adamkaus inauguracija Seime

Kiek daugiau spalvų V. Adamkaus aprangoje buvo per antrąją jo inauguraciją. Prezidentas ryšėjo taškuotą tamsiai raudonos spalvos kaklaraištį. Per abi inauguracijas V. Adamkus su savimi turėjo tą patį akcentą – auksinį laikrodį.

Valdo Adamkaus sveikinimas iš Prezidentūros (2004)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė su aprangos spalvomis niekada pernelyg neeksperimentavo. Per pirmąją inauguraciją ji dėvėjo juodą, o per antrąją – tamsiai mėlyną kostiumėlį.

Skirtingai nei V. Adamkus, jo žmona per inauguracijas spalvų nevengė. Per 1998 metų inauguracijos priesaiką Seime šalia vyro buvusi Alma Adamkienė vilkėjo šviesiai pilką kostiumėlį. O 2004 metais pasirinko rausvą kostiumėlį. Tikėtina, kad šią spalvą norėta priderinti prie ryškiai raudono V. Adamkaus kaklaraiščio.

LR Prezidento Valdo Adamkaus inauguracija. Prezidentūros perdavimo ceremonija

Pasak A. Lydekos, penktadienį dienos renginių metu Diana Nausėdienė turėtų vilkėti puošnų kostiumėlį, kuris gali būti tiek su kelnėmis, tiek su sijonu. Taip pat ji gali pasipuošti suknele, kurią pridengtų švarkelis.

Dalios Grybauskaitės priesaika Seime (2009)
LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės II-oji inauguracija. Priesaika Seime

Svečiams pasirinkimas – didelis

Skirtingai nei dešimt metų šalį valdžiusi D. Grybauskaitė, G. Nausėda surengs šventinį inauguracijos vakarą Prezidentūroje, į kurį pakviesta apie du tūkstančius svečių. Jų kvietimuose buvo nurodytas vakarinės šventinės aprangos kodas.

„Aprangos kodas reikalingas tam, kad visi jaustųsi patogiai. Inauguracijos pobūviui tinka bet koks aprangos kodas. Svarbu, kad jis būtų numatytas“, – sakė A. Lydeka.

Anot jo, tokio aprangos kodo, kaip „vakarinis šventinis“, protokolinių aprangos kodų sąraše, nėra.

„Šiuo atveju pasirinktas paprastesnis kelias, kad aprangos kodas būtų kiek įmanoma suprantamesnis. Jeigu būtų nurodytas toks aprangos kodas, kaip cravats noir arba cravate blanche, kurie yra protokoliniai, tai eiliniam piliečiui tikrai kiltų klausimų, kuo apsirengti“, – kalbėjo A. Lydeka.

Pašnekovo tikinimu, šventinė vakarinė apranga reiškia, kad svečiai turi apsirengti puošniai. Etiketo žinovas stebėjosi, kad aprangos kodo formuluotė kažkam galėjo būti neaiški.

Dalios Grybauskaitės inauguracija Prezidentūroje (2009)

„Šiuo atveju svečiai gali rengtis net pagal kelis oficialius aprangos kodus. Tinka smokingas, kokteilinė apranga ar dalykinis kostiumas. Svečiai turi didelį pasirinkimą, todėl kiekvienas gali pats nuspręsti kuris konkretus aprangos kodas jam yra tinkamiausias ir priimtiniausias“, – patikino A. Lydeka.

Anot jo, moterų aprangai protokolinės normos nėra tokios griežtos, todėl joms visuomet pasipuošti yra paprasčiau. Atsižvelgiant į tai, kad inauguracijos vakaro aprangos kodas yra šventinis vakarinis, moterys gali rengtis nuo vakarinės ilgos iki kokteilinės trumpos suknelės.

Etiko žinovas pabrėžė, kad G. Nausėda ir jo žmona taip pat turi laikytis to paties aprangos, kuris numatytas svečiams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.