Gyvenimas

2019.07.11 21:20

Istorinės nuotraukos herojė Asta: tada rūpėjo, ar ir draugės eis į Baltijos kelią

pamatykite istorinius kadrus
LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.07.11 21:20

„Trisdešimt metų neturėjau nė vienos spausdintos nuotraukos iš Baltijos kelio“, - sako Asta, užfiksuota Vytauto Daraškevičiaus fotografijoje, kuomet būdama ketverių su tėvais jungėsi į gyvą žmonių grandinę. Astos tėvo rankose – radijo imtuvas, kuris anuomet atliko itin svarbią funkciją.

1989 m. rugpjūčio 23 dieną. LIETUVOS RADIJO eteryje skambėjo informaciniai pranešimai, padedantys Baltijos kelio dalyviams susiburti kelyje, o 19 val. pasigirdus radijo signalui buvo duotas ženklas šimtams tūkstančių žmonių susikibti rankomis ir sudaryti vieningą nuo Vilniaus iki Talino besidriekiančią grandinę.

„Baltijos kelias buvo entuziastų ir romantikų žygis, kuriame radijas atliko tam tikrą organizacinę ir koordinavimo funkciją. Žinoma, technika, kurią turėjome tada buvo ganėtinai paprasta, palyginti su technologijomis, kurios yra šiandien.

Tačiau fotografijose išliko daugybė ant automobilių stogų įamžintų radijo aparatų. Šiandien jau tikriausiai dauguma jų išardyti ar mėtosi senose malkinėse“, – LRT RADIJUI pasakojo buvęs radijo darbuotojas Vidmantas Putelis, dirbęs studijoje ir skelbęs informaciją visiems stovintiems kelyje.

Istorines akimirkas fiksavo fotomenininkas V. Daraškevičius. „Yra išlikę gal tik du ar trys kadrai, kuriuose užfiksuoti radijo imtuvai. Stengiausi įamžinti ten buvusius žmones, jų veido išraiškas, nuotaikas. Taip stengiausi įamžinti istorinio įvykio prasmę“, – pasakoja fotomeninkas.

Vienoje jo nuotraukoje įamžinta šeima – tėtis, ant pečių pasisodinęs dukrą ir rankoje laikantis radijo imtuvą. Šalia jų – motina, pasipuošusi tautiniais drabužiais. Šiuolaikinių technologijų ir socialinių tinklų dėka pavyko surasti mergaitę nuotraukoje. Dabar jai 34-eri.

„Iš tiesų, mes neturėjome nė vienos atspausdintos nuotraukos iš Baltijos kelio. Tik dabar, po trisdešimties metų, tikiuosi, kad ši nuotrauka atsidurs šeimos albume“, – pasakoja Asta, kažkada su tėvais dalyvavusi Baltijos kelyje. – Tuo metu man tebuvo ketveri ir labiausiai rūpėjo klausimas, ar ir mano draugės dalyvaus kelyje. Prisiminimų ne itin daug išliko, tačiau pamenu, kaip ruošėmės, kaip tėvai rengė mane tautiniais drabužiais, priklausiusiais dar mano močiutei. Atsimenu, kaip ilgai žingsniavome, kol radome vietelę sustoti.“

Ar išliko namuose nuotraukoje užfiksuotas radijo imtuvas, Asta tiksliai nežino, tačiau ketina paklausti tėčio. Jei pavyks surasti, laikys jį kaip brangų prisiminimą.

LRT kviečia Jus iki rugpjūčio 10 d. atnešti veikiantį arba neveikiantį radijo imtuvą į LRT (S. Konarskio 49, Vilniuje) arba Jums artimiausią pašto skyrių ir šitaip pagerbti už laisvę kovojusius žmones bei prisidėti prie rekordinės radijo imtuvų instaliacijos, kuri jau šių metų rugpjūčio 23 d. iškils Vilniaus Katedros aikštėje.

„Labas rytas, Lietuva“ II dalis. Prisimenant Baltijos kelią LRT kviečia unikaliai prisijungti prie minėjimo akcijos – atnešus seną radijo imtuvą

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt