Naujienų srautas

Gyvenimas2019.07.11 10:19

Išnykusių vietovardžių žemėlapyje – ir jūsų prosenelių, ir legendinio boksininko Šociko gimtinė

LRT.lt 2019.07.11 10:19

Šiemet Lietuvoje minimi Vietovardžių metai, o visa informacija apie tūkstančius įvairiausių vietovardžių yra sukaupta Registrų tvarkomame Adresų registre. Siekdamas prisidėti prie šio minėjimo Registrų centras interaktyviame žemėlapyje REGIA sudarė galimybę atrasti jau išnykusias senelių ar prosenelių gimtąsias vietas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Naudodamasis archyviniais dokumentais Registrų centras REGIA žemėlapyje pažymėjo buvusių gyvenviečių duomenis kiekvienoje savivaldybėje: teritorijų ribas, pavadinimus ir dokumento, kurio pagrindu buvo panaikinta gyvenvietė, duomenis. Viso žemėlapyje pažymėta apie 2,5 tūkst. istorinių vietovių.

„Šių gyvenviečių šiuo metu jau nebėra, bet įdarbinę duomenis suteikėme galimybę gyventojams pasidairyti, atrasti, o galbūt ir aplankyti tas vietoves, kurios glaudžiai susijusios su jų giminės ar žymių žmonių istorijomis. Štai vienas pavyzdžių galėtų būti legendinio lietuvių boksininko Algirdo Šociko gimtasis Žaliojo Ostempo kaimas.

Jo dabartiniame Lietuvos žemėlapyje nerastume, bet interaktyviame REGIA žemėlapyje nesunkiai galima aptikti jo buvimo vietą. Tokių įdomių istorijų, kurias atveria įdarbinti duomenis, gali būti ne viena“, – sako Registrų centro komunikacijos vadovas Tadas Valančius.

Visas istorines vietoves galima nesunkiai surasti interaktyviame REGIA žemėlapyje – atsidarius konkrečios savivaldybės žemėlapį dešinėje esančiame turinyje pasirinkus „Adresų registro objektų ribos“ reikia pažymėti „Istorinės gyvenamosios vietovės“. Tuomet žemėlapyje bus pažymėtos visos toje savivaldybėje esančios buvusios gyvenvietės, jas pažymėjus galima pamatyti dokumento, kurio pagrindu vietovė buvo panaikinta, informaciją.

Istorinės gyvenvietės į REGIA žemėlapį buvo įkeltos išanalizavus Registrų centro archyve saugomus prieš daugiau kaip du dešimtmečius tuometinio Valstybinio žemėtvarkos instituto parengtus gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų planus.

Šiuose dokumentuose buvo pažymėtos ne tik šiuo metu įregistruotos gyvenviečių ribos, tačiau ir sovietmečiu panaikintų gyvenamųjų vietovių teritorijų ribos.

Šiuo metu Adresų registre yra įrašyta per 21 tūkst. vietovardžių. Siekiant akcentuoti etnologinę, kultūrine, istorinę ir kultūrinę vietovardžių reikšmę, Registrų centras kartu su portalu LRT.lt išrinko ir interneto lankytojų balsavimui pateikė 15 įdomiausių vietovardžių. Rinkti gražiausius lietuviškus vietovardžius portale LRT.lt bus galima iki liepos 24 dienos.

Adresų registre sukauptų istorinių gyvenamųjų vietovių ribų publikavimas REGIA žemėlapyje yra vienas iš pavyzdžių kaip Registrų centras atveria įvairaus pobūdžio duomenis visuomenei.

Be žemėlapio pagrindą sudarančių pagrindinių valstybės registrų duomenų, ateityje numatyta žemėlapį papildyti aktualiais Gyventojų registro statistiniais duomenimis, unikaliais ir iki šiol niekur nepublikuotais Nekilnojamojo turto registro duomenimis, taip pat naudinga ir išsamia informacija iš Juridinių asmenų registro.

Atnaujindamas REGIA žemėlapį ir nuolat pildydamas jame pateikiamų duomenų pjūvius Registrų centras siekia, kad REGIA taptų ne tik patogiu įrankiu savivaldybėms ir jų gyventojams, bet ir Registrų centro atvirų duomenų platforma, padėsianti žmonėms rasti naudinga ir aktualią informaciją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi