Gyvenimas

2019.07.07 16:18

Globėjų diena Vilniuje paminėta iškyloje: situacija iš lėto gerėja

Pirmąjį liepos sekmadienį jau antrus metus minima Globėjų diena. Šiemet globėjai, įtėviai ir visi globa besidomintys žmonės buvo sukviesti į iškylą sostinėje.

Globos centro „Pagalbos paaugliams iniciatyva“ vadovė Lina Vėgėlienė teigė, kad tokios iškylos idėja kilo spontaniškai – norėta padėkoti ir suburti bendruomenę, kuri palaiko globos idėją.

„Visa ta bendruomenė siekia to paties tikslo – užtikrinti vaiko gerovę, kad vaikas augtų šeimai artimoje aplinkoje ir būtų laimingas“, – teigė L. Vėgėlienė.

Globos įstaigose šiuo metu auga per 2 tūkst. vaikų, didžioji dalis – paaugliai. Pasak Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Alinos Jakavonienės, kol kas nėra šeimų, norinčių į savo namus priimti vyresnių nei šešerių metų vaikų.

„Labai trūksta asmenų, kurie būtų pasiruošę priimti vyresnio amžiaus ir vaikus iki 3 metų“, – sakė A. Jakavonienė.

Būtent vaiko iki 3-ejų metų dabar laukia vilnietė Svetlana.

„Norėjome iki 5 metų vaiko, o paskui kai kursuose paklausėme, pakeitėme nuomonę. Vaikui galima atiduoti savo meilę ir jis pasikeis. Nusprendėme tvirtai ir tikimės, kad bus viskas gerai“, – teigia būsima globėja Svetlana.

Globėjų ir įtėvių asociacijos vadovas Tomas Rimkus sako, kad situacija iš lėto gerėja – keičiasi visuomenės požiūris, auga valstybės, savivaldybių parama, tačiau yra kitų problemų.

„Nėra sustygavimo visų institucijų darbo. Nuo praeitų metų perėjome prie centralizuoto modelio, tai informacijos stoka. Dar girdime, kad trūksta paslaugų globėjams, įtėviams, logopedo arba ilgi užrašymai pas raidos specialistą“, – pasakojo T. Rimkus.

Šiandien Lietuvoje yra per 3800 globėjų šeimų, kurios globoja beveik 5 tūkst. vaikų. Lietuvoje iki 2021-ųjų turėtų nelikti vaikų globos namų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, institucinės globos pertvarka vyksta pagal planą, be tėvų likę vaikai bus apgyvendinami bendruomenės namuose arba šeimose.

Išsamiau – Audros Avižiūtės reportaže:

Žinios. Vaikų globos namų Lietuvoje iki 2021-ųjų turėtų nelikti