Gyvenimas

2019.07.06 19:14

Minia žmonių Kaune pasitiko sugrįžusią „Nacionalinę ekspediciją“

vaizdo įraše – sutikimo akimirkos
LRT.lt2019.07.06 19:14

Kaune prie Vytauto Didžiojo bažnyčios būriuojasi daugybė žmonių. Grojant orkestrui į krantą išlipo penktosios „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai. Ekspedicija grįžo į Kauną, iš kurio pirmą kartą pajudėjo prieš penkerius metus.

Kauniečiai ir miesto svečiai keliautojams ploti pradėjo vos išvydę juos tolumoje. Kai laivas Nemunu visai priartėjo prie prieplaukos, žiūrovai ekspediciją pasveikino džiugiais šūksniais ir aplodismentais.

Įplaukę į Kauną ekspedicijos dalyviai nuleido į Nemuną vainiką ir vėliau, jau išlipę į krantą, stabtelėjo tylos minutei. Ji skirta laivo kurėno kapitonui Romaldui Adomavičiui, kuris irgi turėjo dalyvauti „Nacionalinės ekspedicijos“ sutiktuvėse. Deja, antradienį Kuršių mariose kurėną parbloškė bangos, jis nuskendo, o kapitonas laikomas žuvusiu. R. Adomavičius kurėnu plukdė pirmosios „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvius.

Po sutikimo „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai ilsėtis neskubėjo – susėdę pakrantėje dalinosi su kauniečiais įspūdžiais, pasakojo istorijas vis pridurdami, kokia graži jiems Lietuva, jos gamta ir įdomūs jos žmonės.

„Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviui Edmundui Jakilaičiui didžiausią įspūdį šioje ekspedicijoje padarė Lietuvos dvasininkija. Per tris savaites buvo aplankyta daugybė bažnyčių skirtingose Lietuvos vietose – Palangoje, Kretingoje, Telšiuose ir kitur.

„Nesu labai artimas dvasininkijai, bet man asmeniškai padarė įspūdį tie žmonės, kurie dirba dvasininkais įvairiose parapijose. Kai kurie kalba šešiomis kalbomis, yra baigę mokslus Romoje ir Paryžiuje, o savo parapijas verčia mažais perlais, buria bendruomenes, kuria savaitgalio mokyklėles“, – sakė E. Jakilaitis.

Būgnus mušantys kunigai didžiulį įspūdį paliko ir „Nacionalinės ekspedicijos“ vadovui profesoriui Alfredui Bumblauskui.

Profesorius įvardijo ir keletą dalykų, kuriuos per ekspediciją pavyko atrasti visai netikėtai. Vienas iš jų Šv. Eufrosinijos cerkvė Polocke. „Ji visa ištapyta, interjeras 12 amžiaus. Tai – kažkas nepaprasto“, – portalui LRT.lt sakė A. Bumblauskas.

Netikėtumų pažėrė ir kaimyninė Latvija. A. Bumblauską ten labiausiai maloniai nustebino Kolkos ragas – šiauriausia ir smailiausia Kuršo pusiasalio dalis, kur viena į kitą daužosi Rygos įlankos ir atviros Baltijos jūros bangos.

Latvijos atradimais džiaugėsi ir gamtininkas Selemonas Paltanavičius. Gamtininkų komanda čia aplankė 22 tūkst. hektarų ploto aukštapelkę – didžiausią Baltijos kraštuose.

„Tame pasaulyje, su kuriuo mes draugaujame, nėra valstybių sienų – zuikiai visur tie patys“, – sakė S. Paltanavičius.

Iš Lietuvos netikėtumų ekspedicijos dalyviai išskyrė seniai pažįstamą, bet naujai atrastą Žemaitiją.

„Lietuva neįtikėtinai gražėja pastaraisiais metais“, – sakė E. Jakilaitis.

Pasakodama „Nacionalinės ekspedicijos“ istorijas Zita Kelmickaitė dar ir smagiai žemaičiavo priversdama kauniečius kvatotis.

Tiesa, ekspedicijoje buvo ir skaudžių akimirkų. Antradienį keliautojus pasiekė žinia, kad plaukdamas į Kauną sutikti „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvių Kuršių mariose apsivertė laivas kurėnas, kuriuo buvo plaukiama pirmojoje ekspedicijoje. Jo kapitonas Romaldas Adomavičius laikomas žuvusiu.

Penktoji „Nacionalinė ekspedicija“ kartu ir paskutinioji. Vienas iš „Nacionalinės ekspedicijos“ sumanytojų – žurnalistas Edmundas Jakilaitis portalui LRT.lt sakė, kad ekspedicija įvykdė savo misiją – apkeliavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės (LDK) teritoriją, tad metas ją baigti.

Tiesa, jis pridūrė, kad ekspedicijų ateityje tikriausiai dar bus, tik jų maršrutai drieksis nebe LDK keliais, bus globalesni.

„Visus projektus reikia baigti aukščiausiame taške. Kiekviena ekspedicija buvo vis geresnė, o ši buvo geriausia iš visų. Aplankėme ir tai, ką planavome, ir daug naujo atradome. Programoje, kuri apima LDK istoriją ir geografinę erdvę, viskas yra padaryta. Dedame didelį tašką.

Jeigu bus kitos ekspedicijos, tai jos bus kitokio formato. LDK istorijos ir kelionių upėmis, kurios buvo pačios svarbiausios jai, etapas yra baigtas. Baigiame pačiame aukščiausiame taške, sugrįžtame ten, kur pradėjome“, – teigė E. Jakilaitis.

Profesoriaus Alfredo Bumblausko vadovaujamos ekspedicijos maršrutas šiemet driekėsi per Oršą, paskui – Vitebską. Iš ten ekspedicijos dalyviai laivu Dauguva plaukė iki Polocko, vėliau pasiekė Latviją.

Šiauriausias ekspedicijos pasiektas taškas – Estija, Saremos sala. Ekspedicijos dalyviai susitiko su miestelių bendruomenėmis Lietuvoje, pirmiausia – Žemaitijoje, mininčioje 800-ąsias vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose metines. „Nacionalinės ekspedicijos“ įspūdžius ir atradimus LRT TELEVIZIJOS žiūrovai išvyks nuo rugpjūčio pabaigos.

Ekspedicijos akimirkos – Loretos Mačiulienės reportaže:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.