Gyvenimas

2019.07.04 18:26

Erkiniu encefalitu susirgęs LRT prodiuseris: iš 82 km įveikusio vyro virtau 15 m nenueinančiu klipata

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.07.04 18:26

„Galvojau, kad erkinis encefalitas kažkur toli. Kol neatsidūrė mano kūne – iš 82 km nujudėti galinčio vyro virtau 15 metrų be pagalbos negalinčiu nueiti klipata“, – savo feisbuke rašė LRT sporto skyriaus prodiuseris Ramūnas Grumbinas. Skaudi jo patirtis – dar vienas priminimas, kad erkės nesnaudžia. Primename, kaip tinkamai apsisaugoti.

Portalui LRT.lt R. Grumbinas sakė, kad nė nepastebėjo, kada erkė įsisiurbė, tik spėja, kad tai nutiko birželio viduryje, kuomet dalyvavo „Kernavė – Vilnius“ bėgime ir įveikė ultra trasą – 82 km bekele.

„Po kelių dienų, maždaug 5-6, man pakilo temperatūra, atrodė, kad laužo kaulus. Prasta savijauta priminė virusą. Vėliau simptomai pranyko, tačiau po savaitės vėl pakilo labai aukšta temperatūra. Vėl apsilankiau pas gydytojus, jie pasakė, kad tyrimai nėra blogi.

Prisiminiau kažkada skaitęs, kad esant erkiniam encefalitui žmonės patiria dvi karščiavimo bangas, apie savo būklę papasakojau medikams ir atlikus tyrimus dėl encefalito paaiškėjo, kad mane palaužė būtent ši liga“, – pasakoja R. Grumbinas.

Erkinis encefalitas – tai nervų sistemos uždegimas, pažeidžiantis smegenų dangalus arba pačias smegenis ir sukeliantis meningitą arba encefalitą.

Šiuo metu R. Grumbinas gydomas Žvėryno infekcinėje ligoninėje. „Jaučiu bendrą silpnumą, koordinacijos stoką. Už sienos pasilaikydamas galiu nueiti apie 15-20 metrų, tačiau jei sienos nebūtų, ir tiek nenueičiau“, – priduria jis ir pripažįsta, kad anksčiau apie erkių keliamą grėsmę per daug nesusimąstydavo, o ir pasiskiepijęs nebuvo.

„Kovoju su liga, nuo kurios nėra vaistų. Gydytojai padeda, tačiau vaistų nėra. Belieka pasitikėti savo organizmu“, – sako R. Grumbinas.

LRT.lt primena, Lietuvoje erkių platinamomis ligomis kasmet suserga daugiau nei 3 tūkstančiai žmonių. Jos renkasi drėgnas vietoves ir prieblandą – aptinkamos tankiuose lapuočių miško jaunuolynuose, miško proskynose, krūmuose ar aukštoje žolėje, todėl niekada negalite būti tikri, kad jūs esate apsaugotas nuo erkių įkandimų.

Nors purškalai nuo erkių padeda apsisaugoti nuo jų įsisiurbimo, saugiai žmogus gali jaustis tik pasiskiepijęs.

Kaip LRT TELEVIZIJAI yra pasakojusi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikų Infekcinių ligų klinikos vadovė, profesorė Auksė Mickienė, erkės pavojingos tuo, kad savo kūne gali turėti infekcinių ligų sukėlėjus, t. y. virusus ir bakterijas. Dvi pagrindinės ligos, kuriomis žmones Lietuvoje gali užkrėsti erkės, yra Laimo liga ir erkinis encefalitas.

A. Mickienės teigimu, apsauginiai purškalai nuo erkių ir uodų yra nespecifinė apsisaugojimo priemonė. „Tai yra geriau negu nieko, jie padeda išvengti erkių įsisiurbimo“, – sako medikė. Tačiau ne visi jie veikia pakankamai ilgai ir ne visus galima purkšti tiesiai ant odos .

„Pati efektyviausia apsaugos priemonė yra skiepai. Skiepytis galima visus metus, geriausia tai daryti žiemą, kol erkių aktyvumas dar nėra prasidėjęs“, – tvirtina Kauno klinikų Infekcinių ligų klinikos vadovė.

Tam, kad susidarytų apsauginis imunitetas prieš erkinį encefalitą vienam sezonui, reikalingos dvi vakcinos dozės. Suleidžiama viena vakcinos dozė, po dviejų savaičių – antra. Praėjus dviem savaitėms po antrosios dozės įskiepijimo, žmogus yra saugus vieną sezoną. „Jis gali būti miške nebijodamas erkių įsisiurbimo. Už pusės metų, 6-12 mėn. laikotarpyje, reikia įskiepyti dar vieną vakcinos dozę ir tada žmogus yra saugus tris metus“, – sako A. Mickienė.

Kad skiepai – geriausia apsauga sutinka ir Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos pirmosios pagalbos instruktorė Emilija Skripkaitė bei siūlo einant į mišką tinkamai pasiruošti – apsirengti šviesiais spalvos drabužiais, kad erkes būtų lengva pastebėti, taip pat pataria pernelyg neprisikvėpinti – įvairūs kvapai labai vilioja erkes.

Jeigu ant savo kūno aptikote įsisiurbusią erkę, ją, pasak pašnekovės, nedelsiant reikia pašalinti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.