Gyvenimas

2019.07.04 18:28

Vilniuje atšvęsta JAV Nepriklausomybės diena: amerikiečiams tai lyg Kalėdos, tik su fejerverkais

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.07.04 18:28

Šiemet 19-ąjį kartą Amerikos prekybos rūmų asociacija garbingus svečius į Vilniaus Verkių rūmų parką sukvietė kartu švęsti Jungtinių Amerikos Valstijų Nepriklausomybės dienos. Ji minima visame pasaulyje. Kaip ir kasmet, amerikietiška šventė Lietuvoje išsiskiria savo spalvingumu.

Kaip jau įprasta, liepos 4-oji ne tik JAV, bet ir Lietuvoje neįsivaizduojama be fejerverkų ir raudonos, mėlynos bei baltos – tai yra šalies vėliavos – spalvų. Jos dominavo ne tik šventės atributikoje, bet ir į Verkių Rūmų parką susirinkusių svečių drabužiuose.

Kai kurie ypač išsiskyrė, pavyzdžiui, pasipuošė Laisvės statulos karūna ar apsivilko rūbus, atkartojančius JAV vėliavą.

Šventėje dalyvavo ir pirmoji Lietuvoje amerikietiškojo futbolo komanda Vilniaus „Iron Wolves”.

Amerikoje šią dieną rengiami paradai, karnavalai, mugės, koncertai, demonstruojamas patriotiškumas. Amerikos verslo rūmų Lietuvoje pirmininkas Tadas Vizgirda sakė, kad JAV Nepriklausomybės dienos minėjime Vilniuje laukiama 3000 kviestinių svečių.

Jis liepos 4-ąją Amerikoje apibūdino kaip Kalėdas su ferjerverkais, kai žmonės susirenka su šeimos nariais ar draugais ir tiesiog džiaugiasi gyvenimu bei iškovota laisve.

T. Vizgirda neslėpė, kad ši šventė turi ir šiokį tokį komercinį atspalvį, kuris ypač juntamas apsilankius prekybos centruose.

„Nepaisant to, ši šventė nėra tik komercinė. Ji yra labai reikšminga ir švenčiama iš sielos gelmių“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo T. Vizgirda.

Jis pasidžiaugė, kad ne tik lietuviai atranda Ameriką, bet ir atvirkščiai. Prieš keletą dienų į Lietuvą grįžęs Amerikos verslo rūmų Lietuvoje pirmininkas sakė, kad keliaudamas po šalies nacionalinius parkus sutiko daug lietuvių.

„Pirmą kartą nepajėgiau jų visų sustabdyti ir paklausti, iš kur ir kodėl jie atvyko į Ameriką. Tarp lietuvių turistų buvo ir nemažai jaunimo, kurie grožėjosi šalies gamta. Paskutiniu metu Lietuvoje taip pat galima sutikti daug Amerikos turistų. Labai džiugu, kad amerikiečiai atrado Lietuvą“, – sakė T. Vizgirda.

Anot jo, verslas yra vienas iš pagrindinių Lietuvos ir JAV bendradarbiavimo kelių. T. Vizgirda patikino, kad amerikiečių verslininkai kiekviena proga bando užmegzti ryšius su Lietuva. Amerikos verslo rūmų Lietuvoje pirmininkas juokavo, kad amerikiečiai atranda ne tik verslo, bet ir kultūrinius šalies privalumus.

„Jiems visada patiko cepelinai, pagaliau pradėjo valgyti šaltibarščius, kuriuos vadina barbės sriuba. Lietuviai taip pat Amerikos kultūrą pažįsta per kulinariją“, – pabrėžė T. Vizgirda.

Anot jo, liepos 4 dieną ypač populiarūs yra dešrainiai, kurių suvalgoma apie 150 mln., o vištienos – apie 600 tūkst. kg.

Vilniuje Jungtinių Amerikos Valstijų Nepriklausomybės dienos šventę atidarė JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall, Vilniaus meras Remigijus Šimašius bei Amerikos verslo rūmų Lietuvoje pirmininkas T. Vizgirda. Po garbės svečių kalbų buvo sugiedoti JAV ir Lietuvos valstybiniai himnai, vyko vėliavų pakėlimo ceremonija ir Garbės sargybos programa.

Renkantis svečiams šventės vosw nesugadino prapliupęs lietus. Tačiau jis netrukus liovėsi ir visi pasinėrė į amerikietišką siautulį.

Renginyje Verkių rūmų parke susirinkusius svečius linksmino Justinas Jarutis, Monika Marija, Jurgis Didžiulis. Šventę vainikavo tortas ir fejerverkai. Šiais metais į dangų paleisti elektriniai fejerverkai.

JAV Nepriklausomybės diena yra šventė, kuria pažymimas 1776 metų liepos 4-osios Nepriklausomybės deklaracijos priėmimas.

Joje buvo panaudotos Europos švietėjų idėjos. Deklaracijos autorius – Thomas Jeffersonas, kuris vėliau tapo trečiuoju JAV prezidentu. Liepos 4-oji yra reikšminga todėl, kad tą dieną Kongresas oficialiai priėmė Nepriklausomybės deklaraciją, nors iš tikrųjų ji pasirašyta buvo ne šią dieną, o liepos 2-ąją.

It Kalėdos su fejerverkais – Jungtinėse Amerikos Valstijose minima Nepriklausomybės diena