Gyvenimas

2019.07.04 14:18

„Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviams – ekstremalus iššūkis: klampojo per akmenimis grįstą pelkę

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.07.04 14:18

„Nacionalinės ekspedicijos“ komanda artėja link finišo. Trečiadienį dalis jų klampojo akmenimis grįstu pelkių keliu – Sietuvos kūlgrinda, kuri yra vienintelė Lietuvoje, pritaikyta lankytojams. Nors ekstremalus žygis pareikalavo ištvermės, tačiau atsipirko neįkainojamais įspūdžiais.

Per pelkę – basomis ir su šortais

Sietuvos kūlgrinda minima jau 16 a. kryžiuočių karo kelių aprašymuose. Dabar per Sietuvos kūlgrindą tęsiasi 2 km ilgio pažintinis takas. Tai vienintelė kūlgrinda Lietuvoje, pritaikyta lankytojams. „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai grįstą pelkių kelią įveikė per maždaug valandą.

LRT žurnalistė Aistė Plaipaitė sakė, kad viena ar dviese tokiam iššūkiui nesiryžtų. Tačiau vyriškoje „Nacionalinės ekspedicijos“ kompanijoje ji jautėsi saugi.

„Kai šalia tavęs yra tokie vyrai, kaip Svaras, Simas Knapkis, Selemonas ir visi kiti, smagu išbandyti save. Toks jausmas, kad dedi koją ir ji vis gilyn sminga į ten esantį purvą ir vandenį. Po apačia jautėme akmenis, kurie greičiausiai yra net iš 13 amžiaus“, – portalui LRT.lt pasakojo A. Plaipaitė.

Anot jos, kai kuriose pelkės kelio vietose vanduo siekė netgi juosmenį.

„Sudėtinga būdavo netgi ištraukti koją iš apačioje esančio purvo, tarsi jis nenorėtų tavęs paleisti. Taigi per kūlgrindą judėjome labai lėtai“, – kalbėjo LRT žurnalistė.

A. Plaipaitė sakė, kad per pelkę komandą vedęs gidas juos buvo prigąsdinęs, kad kelyje gali pasitaikyti dėlių, gyvačių. Tačiau, laimei, jokių gąsdinančių ar pavojingų gyvių „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai nematė.

Kaip po žygio pelke juokavo pašnekovė, gidas greičiausiai savo gąsdinimais norėjęs sukurti stipresnį laukiančio žygio efektą.

A. Plaipaitė pasakojo, kad prieš pradedant klampoti pelke juos užklupo smarkus lietus, kuris visus gerokai išprausė.

Sudėtinga būdavo netgi ištraukti koją iš apačioje esančio purvo, tarsi jis nenorėtų tavęs paleisti. Taigi per kūlgrindą judėjome labai lėtai.

„Ant mūsų neliko nė vieno sauso lopinėlio. Per kūlgrindą bridome kiauriai peršlapę ir sušalę. Tačiau pelkėje esantis purvas buvo šiltas, todėl netgi buvo malonu, kad apatinė kūno dalis jaučia šiokią tokią šilumą. Tai buvo unikali patirtis ir nebūčiau turėjusi progos jos patirti, jeigu ne „Nacionalinė ekspedicija“, – patikino LRT žurnalistė.

Dalyviai per pelkę klampojo basomis ir su trumpais šortais, kurie po tokios ekstremalios patirties tapo nebeatpažįstami.

Kurtuvėnai nepaliko abejingų

Trečiadienį „Nacionalinė ekspedicija“ taip pat lankėsi Kurtuvėnuose, kurie pavergė visų širdis. Jų stovyklavietę vakare aplankė vietos bendruomenė. Susitikime netrūko jaukių pokalbių ir širdį veriančių liaudies dainų.

„Matydama tokį bendruomeniškumą, dar kartą įsitikinau, kad reikia dažniau išlįsti iš savo Vilniaus burbulo ir išvažiuoti į regionus. Tik taip galima pamatyti, kaip iš tiesų gyvena žmonės“, – sakė A. Plaipaitė.

Kurtuvėnuose, kur gyvena 200 gyventojų, LRT žurnalistei didžiausią įspūdį paliko medinės architektūros šedevras – svirnas. Jame anksčiau ne tik būdavo laikomi grūdai, bet ir vykdavo teatro pasirodymai, koncertai ir kiti renginiai. Pasak pašnekovės, prieš 20 metų šis Kurtuvėnų pasididžiavimas buvo sudegęs, o po kurio laiko atkurtas.

Matydama tokį bendruomeniškumą, dar kartą įsitikinau, kad reikia dažniau išlįsti iš savo Vilniaus burbulo ir išvažiuoti į regionus.

„Kurtuvėnų bendruomenė turi savo žirgyną, bažnyčią, centrinę aikštę, išlikusią smuklę. Kaip 200 žmonių gyvenvietė, ji turi labai daug ryškių objektų, kurie įprasmina šį miestelį“, – įspūdžiais dalinosi A. Plaipaitės.

Pašnekovė neslėpė, kad „Nacionalinės ekspedicijos“ dėka ji Lietuvą mato visai kitokią.

Prieš keletą dienų dalyviai lankėsi Telšiuose, kur susitiko su vietos bendruomene ir susipažino su Žemaitijos sostinės istorija. „Nacionalinės ekspedicijos“ kelionės akimirkas užfiksavo LRT.lt portalo skaitytojas Dovydas Beržinis.

Šeštadienį „Nacionalinė ekspedicija“ finišuoja Kaune. Čia turėjo atplaukti ir laivas kurėnas. Tačiau pakeliui į laivų sąplauką apsivertė. Skaudi nelaimė įvyko Kuršių mariose – laivas paskendo, o jo kapitonas Romaldas Adomavičius laikomas žuvusiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.