Naujienų srautas

Gyvenimas2019.07.04 15:06

Mergaitę su alkoholio sindromu globojanti kaunietė: retas gydytojas nepakomentuoja ko nors neigiamo

LRT.lt 2019.07.04 15:06

Visi vaikai gimsta vienodi ir tik nuo auklėjimo bei gyvenimo sąlygų priklauso, kokiais žmonėmis jie taps ateityje. Tuo įsitikinusi mergaitę globojanti kaunietė Kornelija Jakštaitė. Ji – viena iš trijų globėjų, tapusių Kauno savivaldybės vykdomos socialinės kampanijos „Tai buvo geriausias sprendimas mano gyvenime“ herojėmis.

„Dar besilaukdama savo dukrytės skaičiau nuostabią filosofo JohnGray knygą „Vaikai kilę iš dangaus“, kurioje pasakojama apie itin paprastą požiūrį į mūsų mažuosius. Vaikai yra vaikai, jie visi gimsta vienodi ir tik nuo auklėjimo bei gyvenimo sąlygų priklauso, kokiais žmonėmis jie taps ateityje.

Naujagimis gimsta šeimoje, kurios pats pasirinkti negali. Taip pat jis negali daryti įtakos ir suaugusių elgesiui su juo. Todėl mes, tėvai, esame atsakingi už savo atžalas ir kiek savo širdies įdėsime, tiek jos vaikai turės savyje“ – pasakojimą pradeda jauna moteris, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Sukrėtė Matuko istorija

Kalbėdama apie savo pasirinkimą globoti likimo nuskriaustą vaiką, moteris išlieka itin atvira: „Prieš kelerius metus, kaip ir daugelis Lietuvos žmonių, šokiruota stebėjau Matuko istoriją. Esu jautrus žmogus. Mintys apie šį įvykį manęs nepaliko dar ilgai ir nemanau, kad tai kada nors gali užsimiršti apskritai.

Nežinau, kas labiausiai paveikė – ar to vargšelio vaiko mamos ir sugyventinio žiaurumas, ar aplinkinių bei valstybinių įstaigų abejingumas. Negalėjau nusiraminti ir supratau, kad reikia pradėti nuo savęs – padėti bent vienam vaikui pamatyti kitokį pasaulį.“

Būtent tai pastūmėjo Korneliją lemiamo sprendimo link. Jau pirmojo apsilankymo metu Vaikų gerovės centre „Pastogė“ ji užsirašė į globėjų kursus ir neilgai trukus juos sėkmingai baigė.

„Man skirto angeliuko laukti teko visai nedaug. Po kursų praėjus vos 5 dienoms pranešė, kad globos reikia naujagimei mergaitei, kuriai nustatytas alkoholizmo sindromas. Nesidomėjau, kas tai per liga, tiesiog važiavau tiesiai į ligoninę, iš kurios kartu namo grįžome tik po pusės metų, – prisimena pašnekovė. – Per tą laikotarpį patyriau tiek daug, kad sunku net patikėti.

Kada sužinai, kad nėštumo metu alkoholį nuolat vartojanti moteris apsvaigsta ne tik pati, bet ir tuose nuoduose visą laiką nešioja savo kūdikį, tiesiogine to žodžio prasme, ištinka šokas. Tokiu atveju moters gimdos vandenys būna užteršti alkoholiu taip, jog vaisius gimta apsvaigęs, ištinęs, su rimtais fiziologiniais pakitimais, dvokiantis alkoholiu, o kur dar iškart po gimimo prasidedantis baisus abstinencijos laikotarpis.“

Emocijos, bet ne sprendimai

Moteris pripažįsta, kad mūsų visuomenė yra pakankamai jautri, bet nelinkusi priimti sprendimų. Anot jos, dažniausiai Lietuvoje pradedama jautriai reaguoti tik atsitikus nelaimėms. Žmonės stebi, seka nutikusius įvykius, skaito straipsnius, komentuoja, žiūri laidas, bet trūksta suvokimo, jog kiekvienas iš mūsų privalo pasistengti, kad tokių atvejų būtų kuo mažiau.

K. Jakštaitės nuomone, trūksta prevencinių priemonių, kurios padėtų užkirsti kelią tragedijoms, taip pat vengiama imtis individualių sprendimų.

„Todėl kviečiu kiekvieną apsvarstyti, kaip mes, paprasti žmonės, galime padėti tiems, kam mūsų pagalbos reikia labiausiai. Kviečiu neatstumti irneatsiriboti, o priimti, padėti, pasidalinti savo gerumu. Kaune jau matome didelį palaikymą tokioms iniciatyvoms, tad belieka nesustoti ir dirbti visiems išvien“, – ragina moteris.

Savaitgalį kviečia į pikniką

„Mano globojamai mergaitei jau pusantrų metukų, bet tiek fizinė, tiek psichologinė raida ženkliai atsilieka dėl įgimto alkoholizmo sindromo. Puikiai suprantu, su kokiomis problemomis ir iššūkiais susiduriame, bet stengiuosi džiaugtis kiekviena mūsų kad ir mažyte pergale.

Tiesa, aplinkiniams dažnai taip neatrodo. Retas gydytojas, atsivertęs globotinės ligos istoriją, nepakomentuoja ko nors neigiamo. Tarsi pataria pernelyg nesistengti, nes nieko iš to nebus. Tas išankstinis nusistatymas stebina ir ypač savo srities profesionalų. Neturėtų taip būti. Ir į globojamus, ir į neįgalumą ar atsilikimą turinčius vaikus visuomenės požiūris privalo būti supratingesnis“, – pasakoja globėja.

Šiuo metu Lietuvoje yra 3812 globėjų šeimų (t.y. 4128 asmenys), kurios globoja 5030 vaikų. Šių metų sausio - birželio mėnesiais vaikus globoti pasirengė dar 59 asmenys. Antrus metus šalyje pirmąjį liepos sekmadienį minima Globėjų diena. Vilniuje sekmadienį, liepos 7-ąją Ozo (keturių tvenkinių) parke nuo 11 iki 13 val. vyks Globėjų piknikas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi