Gyvenimas

2019.07.05 19:51

Augalus ypatingu būdu fotografuojantis vokietis sukūrė savotišką Nojaus arką

LRT TELEVIZIJOS laida „Euromaxx“, LRT.lt2019.07.05 19:51

„Žemė juokiasi gėlėmis“, – rašė amerikiečių poetas Ralphas Waldo Emersonas. O ypatingą gėlių grožį mokančio atskleisti vokiečių fotografo Richardo Fischerio tarnauja ir aplinkosaugai. Ypatingą dėmesį R. Fischeris skiria nykstančių rūšių augalams.

Fotografo R. Fischerio nuotraukose užfiksuoti žiedai praskaidrina nuotaiką. Net ir eksponuojamos viduje, Vokietijos Aplinkosaugos agentūroje, gėlės skleidžia džiaugsmą bei šviesą.

„Augalą aš iškeliu tarsi į sceną. Pritaikau kuo neutralesnį foną. Atskiriu juos nuo lapų, nuo visko, kas juos supa. Koncentruojuosi tik į patį svarbiausią objektą – gėlės žiedą“, – sako R. Fischeris.

Fotografas yra įamžinęs ypatingų gėlių. Kai kurias nufotografavo ne tik išsiskleidusias, bet ir prieš pat jų žydėjimą.

„Šią gėlę juodojoje rinkoje galima įsigyti kiek pigiau nei už 5 tūkst. dolerių. Kodėl? Nes jai gresia pavojus išnykti. Ji auga tik Borneo saloje, ant Kinabalu kalno šlaitų – daugiau niekur pasaulyje. Realybėje žiedai gerokai mažesni, nei pavaizduoti nuotraukoje“, – pasakojo R. Fischeris.

Naujausios demonstruojamos nuotraukos padarytos pernai, bendradarbiaujant su Potsdamo botanikos sodu. Jis tapo prieglobsčiu daugeliui nykstančių augalų.

R. Fischeris čia įkūrė ir savo studiją. Fotografuodamas jis naudoja senovinę blykstę – tokios dabar nebegaminamos.

„Su ja išgaunu ypatingą spindėjimą ir įvairių kontrastų – kiek įmanoma išnaudoju jų diapazoną. Dabar naudojamos kitos apšvietimo priemonės. Tai mados reikalas, o aš madų nesivaikau. Darau taip, kaip manau esant geriausia. Toks mano sprendimas, jo ir laikausi“, – pasakoja R. Fischeris.

Baigus fotografuoti kūrybinis procesas tęsiamas kompiuteriu. R. Fischeris naudoja „šviesos grafiką“ – tai iš analoginės fotografijos laikų atkeliavusi technologija, nuotraukoms suteikianti neįtikėtiną švytėjimą.

„Šviesos ir šešėlių kontrastas nufotografuotiems augalams suteikia trimatės erdvės įspūdį. Pavyzdžiui, šitas lapas – labai plokščias. Kai kontūrus užfiksuoju šviesomis ir šešėliais, lapas lyg išlinksta, atsiskleidžia jo struktūra – įdubimai bei iškilumai ir visa kita“, – kalba R. Fischeris.

Geriausios R. Fischerio fotografijos sudėtos į naują knygą „Tribute to Flowers“ (liet. „Duoklė gėlėms“). Fotografijose atskleidžiamas jų trapumas. Knygoje jis pristato ir savo „Mirštančias žvaigždes“ – nufotografuotos jau vystančios, paskutinį gyvavimo tarpsnį pasiekusios gėlės.

„Mes bijome nykimo, senatvės ir mirties. Nenorime su tuo turėti nieko bendra. Šiuo atveju gėlė man yra metafora. Tas įspūdingas grožis, kelia baimę ir pagarbą“, – teigia R. Fischeris.

Vokietijos aplinkosaugos agentūra dažnai pristato meno kūrinius, kuriuose vaizduojamas gamtos ir aplinkos naikinimas. Dažniausiai tai apokaliptiniai, jokių vilčių nepaliekantys vaizdai.

„R. Fischeris visai kitoks. Jis atveria mums akis ir parodo, kokia neįtikėtinai kūrybiška yra gamta, kaip ją reikia saugoti, parodo, kokia nuostabi ji gali būti“, – sako agentūros viceprezidentas Thomas Holzmannas.

Pasak jo, R. Fischeris savo nuotraukomis sukūrė savotišką Nojaus arką.

„Pirmos prieš 15–17 metų mano užfiksuotos nykstančios gėlės jau išnyko. Jų jau nebėra. Tai milžiniška dilema, didžiulė problema. Laimė, jos bent jau užfiksuotos mano nuotraukose“, – prisimena R. Fischeris.

Išsamiau – reportaže (nuo 14.43 min.):

Euromaxx. Kelionė po įdomiausius Europos vasaros festivalius
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.