Gyvenimas

2019.07.03 11:11

Edmundas Jakilaitis apie kurėno kapitoną Romaldą Adomavičių: jis buvo kietas vyras

„Nacionalinė ekspedicija“ kelionę tęs be dainų ir šokių
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.07.03 11:11

Antradienį „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvius sukrėtė žinia apie Laivybos istorijos skyriaus vyriausiojo muziejininko-istoriko, kapitono Romaldo Adomavičiaus dingimą kurėnui apvirtus. Dėl to netgi buvo kilę minčių nutraukti ekspediciją, bet kaip sakė jo bendražygis, žurnalistas Edmundas Jakilaitis: to Romas nebūtų norėjęs. Tiesa, likusi kelionė bus kitokia.

Antradienį pasiekė žinia, kad Kuršių mariose, tarp Ventės ir Nidos, nuskendo Jūrų muziejui priklausantis laivas kurėnas. Du žmonės buvo išgelbėti, kapitono R. Adomavičiaus ilgą laiką buvo ieškoma. Jo paieška dėl prastų oro sąlygų buvo nutraukta antradienį 21 valandą.

Du išgelbėti asmenys – Lietuvos jūrų muziejaus Laivybos istorijos skyriaus darbuotojas Daumantas Kiulkys ir Ūkio tarnybos viršininkas Aurimas Rumša – paliudijo matę, kad kurėno kapitonas skendo, todėl tikimybės jį rasti gyvą – nebeliko. Visi trys Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojai plaukė į susitikimą su „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviais.

R. Adomavičiui buvo 64 metai. Jis kartu su žmona dailininke Audrone užaugino sūnų Romualdą.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ žurnalistas Edmundas Jakilaitis sakė, kad R. Adomavičius buvo vienas pirmųjų, su kuriuo buvo pradėta kalbėti apie „Nacionalinės ekspedicijos“ idėją. Jis su komanda keliavo į pirmąsias tris ekspedicijas.

„Mes labai susidraugavome per visas ekspedicijas. Jis mums tapo labai artimu draugu. Esame ne kartą susitikę įvairiuose renginiuose“, – kalbėjo E. Jakilaitis.

Jis kurėno kapitoną R. Adomavičių tikino prisimenantis kaip kietą vyrą. E. Jakilaitis pasakojo, kaip sykį, net iš dangaus pasipylus stipriai krušai, kai visi buvo įsigaubę į savo neperšlampamus drabužius, kapitonas didvyriškai stovėjo prie laivo vairo ir plaukė į priekį. Žurnalistas juokavo, kad R. Adomavičius buvo priešiškai nusiteikęs prieš kremus nuo saulės ir vadino juos „bobų zabova“.

E. Jakilaitis prisiminė, kad antrosios ekspedicijos metu Nemunaityje, kai naktį siautė didelė audra, kapitonas miegojo laive, kurio grindis sėmė maždaug 3 cm vandens ir buvo apsiklojęs bure.

R. Adomavičius buvo priešiškai nusiteikęs prieš kremus nuo saulės ir vadino juos „bobų zabova“.

„Jis nesiskųsdavo jokiomis aplinkybėmis ir jam visi orai buvo geri. Yra buvę įvairiausių situacijų, kai mes matėme Romą ir vienokioje, ir kitokioje situacijoje. Jis yra daug nuveikęs ir kaip mokslo žmogus – dėl istorinės laivybos, kad žmonės daugiau žinotų, kokiais laivais Kuršių mariose ir apskritai Lietuvoje buvo plaukiojama nuo 17 amžiaus iki 20 amžiaus vidurio“, – sakė E. Jakilaitis.

Žurnalistas neslėpė, kad sužinojus apie laivo kurėno tragediją žemė išslydo iš po kojų. Gedintys „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai kelionės nusprendė nenutraukti, tačiau ji žada būti kitokia.

Trečiadienį ryte Varniuose buvo laikomos mišios už anapilin iškeliavusį R. Adomavičių.

„Su profesoriumi išgirdę šią žinią sustingome, pastovėjome ir pradėjome galvoti, ką daryti toliau. Pirmiausia paskambinome Varnių klebonui ir paprašėme paaukoti mišias už Romą. Nusprendėme ekspediciją suspausti, programos nebus tokios turiningos, nes mes atsisakome šokių, dainų ir koncertų. Likusias vietas tiesiog pravažiuosime“, – kalbėjo E. Jakilaitis.

Anot jo, ekspedicija šiuo metu tikrai nėra pagrindinis dalykas. Tačiau jis patikino, kad žuvusiam bendražygiui nebūtų patikę, jeigu jie pasiduotų ir nebetęstų kelionės.

LRT.lt primena, kad pirmoji „Nacionalinė ekspedicija. Nemunu per Lietuvą“ nuo Kauno iki Klaipėdos plaukė 7 dienas.

Ekspedicijos dalyviai plaukė autentišku Lietuvos Jūrų muziejaus sukurtu plokščiadugniu žvejybiniu buriniu laivu kurėnas.

Į ekspediciją leidosi ir kurėno kapitonas R. Adomavičius, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, muzikantas Gabrielius Liaudanskas-Svaras, lenktynininkas Benediktas Vanagas. Iš viso senoviniu laivu keliavo dešimt žmonių.

Daugiau apie tai – laidoje „Labas rytas, Lietuva“:

Edmundas Jakilaitis apie dingusį nuskendusio kurėno kapitoną: jam visi orai buvo geri
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.