Gyvenimas

2019.07.02 19:30

Nudegę žmonės griebiasi bet kokių priemonių, tačiau tinka ne visos: kaip suteikti pirmąją pagalbą

vaizdo įraše – kaip sutvarstyti žaizdą

Nudegimai – tai vienas dažniausiai pasitaikančių nelaimingų atsitikimų namuose. Nudegimus sukelia ugnis, įkaitę daiktai, karšti skysčiai, garai ar netgi per ilgas buvimas saulėje. Nudegę žmonės griebiasi įvairiausių priemonių, tačiau, specialistų teigimu, kai kurios sukelia tik dar skaudesnes pasekmes.

Nudegimai skirstomi į tris tipus: I, II ir III laipsnio. I laipsnio nudegimas yra paviršinis. Tokiu atveju nudegusi oda parausta, patinsta, peršti ir skauda.

„Tai dažniausiai nutinka tada, kai ilgą laiką kaitinamės saulėje. Nuo tokių nudegimų gali apsaugoti apsauginiai kremai. Tačiau jeigu nepavyko išvengti nudegimo, tuomet tą vietą reikėtų vėsinti vandeniu arba šlapiais vėsiais tvarsčiais“, – portalui LRT.lt sakė Lietuvos raudonojo kryžiaus pirmosios pagalbos instruktorė Emilija Skripkaitė.

II laipsnio nudegimo atveju ant kūno iškyla pūslelės, kurių svarbiausia nepradurti, nes taip galima sukelti infekciją ar dar didesnį pavojų. Nudegimo vietą būtina vėsinti kambario temperatūros vandeniu. Tam nereikia naudoti ledo.

„Būtų gerai, kad degimo vietą žmogus laikytų po tekančiu vandeniu, kad jis visą laiką išliktų vėsus. Nudegimo vietą reikėtų vėsinti 10–20 minučių. Ištraukus iš vandens nudegimo vietą, reikia ją apžiūrėti. Atkreipti dėmesį į jos dydį“, – kalbėjo E. Skripkaitė.

Jeigu žaizda yra didesnė nei delno dydžio, kas laikoma 1 proc. kūno dalies nudegimu, būtina nedelsiant kviesti greitąją medicininę pagalbą. O iškilusias pūsleles, nespaudžiant jų – aptvarstyti.

Jeigu nudegimo vietoje iššoka viena kita pūslelė, jas taip pat reikia aptvarstyti. Jeigu nukentėjusysis mano, kad jam pagalba yra reikalinga, jis gali kreiptis į šeimos gydytoją ar vaistininką ir pasitarti dėl tolesnio gydymo.

Nudegimo vietą reikėtų vėsinti 10–20 minučių.

Pasak E. Skripkaitės, nudegusios vietos nereikia tepti kremais, aliejais ar kitokiais gydomųjų savybių neturinčiais tepalais, nes ant žaizdos susidariusi apsauginė plėvelė neleis jai gyti.

III laipsnio nudegimas yra gilus nudegimas. Šiuo atveju oda gali atrodyti pilka, vaškinė arba juoda, apanglėjusi. Tokiu atveju medikų priežiūra ir pagalba yra būtina.

Jeigu apdegė vaikai, į medikus kreiptis būtina bet kokiu atveju.

Kaip aptvarstyti nudegimo vietą?

Tvarstant žaizdas visuomet reikia dėvėti apsaugines pirštines – taip apsisaugosite nuo užsikrėtimo infekcinėmis ligomis. Ant nudegimo vietos reikėtų uždėti nedidelį sterilų tvarstį ir lengvai ją sutvarstyti. Tam gali tikti ir paprasta skarelė.

Pirmoji pagalba nudegus: kaip elgtis ir kokių klaidų nedaryti?