Gyvenimas

2019.07.14 10:25

Paskutinės dienos pamatyti levandas visu gražumu

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.14 10:25

Lietuvos klimatas jau tampa palankus neįprastiems mūsų šaliai augalams. Per karščius Biržų rajone sužydėjusio levandų ūkio šeimininkai sako nepamenantys šiam augalui tokių palankių metų. Tiesa, netrukus levandos bus kerpamos, tad dalies žiedų neliks, o antrasis žydėjimas paprastai būna mažiau įspūdingas nei pirmasis.

Kad pasigrožėtumėte kvapą gniaužiančiais levandų laukais, nebereikia keliauti daugybės kilometrų į Prancūzijoje esantį Provansą. Biržų rajone įkurtame levandų ūkyje auga per 5 tūkst. mėlynuojančių levandų krūmų, kurių žiedai šiemet prasiskleidė visu grožiu.

„Klimatas dabar toks, kad kitiems ūkininkams sunkiau susitvarkyti, o mums su levandomis tikrai džiaugsmas, nes levandos mėgsta šiluma, saulę ir sausrą“, – sako levandų ūkio šeimininkė Giedrė Jankūnienė.

Ūkininkė pripažįsta, kad neatsigina smalsuolių, būriais traukiančių į levandų laukus. Vieni čia atvyksta pasidaryti gražių nuotraukų, kiti – savo akimis įsitikinti, ar iš tiesų lietuviškame kaime gali taip sužydėti levandos.

„Tai nėra įprasta, lyg Lietuvoje randame dalelę Prancūzijos. Tai labai miela matyti ir užuosti taip pat“, – kalbėjo levandų ūkyje apsilankiusi Gražina.

O kitas lankytojas – Laimutis pasakojo, kad domisi ir kitais Lietuvoje žydinčiais augalais.

„Nuvažiuojam ir į tulpių, rožių šventes pasižiūrėti, bet čia jau toks kitoks augalas“, – sakė Laimutis.

Iš surinktų levandų ūkininkai gamina įvairius kosmetikos gaminius, kuriuos lietuviai dar tik atranda. Iš džiovintų levandų kai ką galima pasigaminti ir patiems. Pavyzdžiui, į lininį maišelį suberti džiovintas levandas ir tokį kvepiantį maišelį dėti į spintą ar prie lovos.

Levandas užplikius vandeniu gaunama natūraliai saldi arbata.

Levandos žydi iki rugpjūčio. Nukirptos atželia ir dar kartą pražysta rugsėjo mėnesį. Dėl joms itin palankaus klimato, spėjama, kad šiemet jos gali žydėti iki vėlyvo rudens.

Levandų grožis – Vestos Tizenhauzienės reportaže:

Klimato atšilimas atvijo Provansą arčiau mūsų: Biržų rajone sužydėjo levandų laukai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt