Gyvenimas

2019.06.30 21:22

Daktaras Unikauskas: organizmas išsivalys pats, tačiau turite jam leisti tai padaryti

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2019.06.30 21:22

Nepanaudotos medžiagos organizme kaupiasi vidaus organuose ir gali sutrikdyti jų veiklą, dėl to itin svarbu leisti kūnui išsivalyti, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pažymi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Švarus organizmas – tai sveikata ir jaunystė, o įjungti organizmo tvarkymosi mygtuką ne taip ir sunku.

Kiekvienuose namuose daiktai kaupiasi, sakoma, net „dauginasi“: nuo jų lūžta garažai ir sandėliukai. Net šaldytuve esančius produktus sunaudojame ne visus, tačiau kartkartėmis apsikuopiame ir atsikratome nereikalingais dalykais.

„Mūsų organizmas nuolat užteršiamas, tačiau su džiaugsmu, pedantiškai išsikuopia, jeigu mes jam tai leidžiame daryti“, – pažymi gydytojas.

Anot jo, tik mes patys galime įjungti tvarkymosi mygtuką, o jo vardas – autofagija: „Šis mechanizmas – kaip atliekų perdirbimo įmonė, kuri šiukšles ir nuodus paverčia statybinėmis medžiagomis kūno audiniams atnaujinti.“

Pažeistos struktūros baltymai turi savybę kauptis mūsų vidaus organuose ir smarkiai sutrikdyti jų veiklą.

Tačiau ši „atliekų perdirbimo įmonė“ veikia ne viena – ji turi bendradarbiauti ir su kitomis „įmonėmis“. Pasak mediko, tos „įmonės“ – lizosomos, kurios negyvų, ligotų ar nusidėvėjusių ląstelių likučius perdirba ir iš jų sukuria naujas medžiagas energijai gaminti arba naujiems audiniams kurti.

Toks ląstelių atsikūrimo procesas yra nuostabus, nes jis:

– atjaunina,

– saugo ir atjaunina smegenis,

– saugo širdį,

– saugo aktyvią imuninę sistemą.

Autofagijos sutrikimai siejami su visais senėjimo padariniais ir vėžiniais procesais.

„Lizosomos yra ląstelėse, jose – daug viską suskaidančių fermentų: lipazė, fosfatazė, karboksidazė, proteazė, nukleazė. Į jas keliauja visos netinkamos dalys“, – aiškina A. Unikauskas.

Lizosoma šias netinkamas dalis perdirba ir paverčia laisvosiomis riebalų rūgštimis ar aminorūgštimis. Sukurtos naujos medžiagos keliauja į kūno dalis ir prisideda prie organizmo atsinaujinimo.

Kaip veikia autogafija?

Paimamos „sugedusios“ ląstelės dalys: intraląsteliniai patogenai (mikrobai, virusai, grybeliai), amiloidai – netaisyklingos formos, pažeistos struktūros baltymai, turintys savybę kauptis mūsų vidaus organuose – smegenyse, inkstuose, širdyje, sąnariuose, akyse ir pan. – ir smarkiai sutrikdyti jų veiklą.

„Taip pat šių medžiagų esama diabetu sergančių pacientų arterijose. Tokio tipo ligos vadinamos amiloidinėmis. Autofagijos sutrikimai siejami su visais senėjimo padariniais ir vėžiniais procesais“, – kalba daktaras.

Amiloidai atsiranda dėl aukšto insulino lygio, nes tada žalojamos ląstelių mitochondrijos, pažeidžiama baltymų struktūra. Tad itin svarbu išvalyti organizmą arba netrukdyti jam valytis.

Kad jūsų organizme vyktų autofagija, nekankinkite kūno nuolat valgydami

Autofagija vyksta tam tikrą laiką nevalgius. Ši sąvoka atsirado 1960 m., kai mokslininkai nustatė, kad ląstelė gali sunaikinti savo pačios viduje esančius komponentus. 2016 m. už tai buvo paskirta ir Nobelio premija.

Nepažįstu nė vieno žmogaus, kuris nuolat valgydamas ir turėdamas didelį antsvorį nesiskųstų ligomis.

„Mums nuolat valgant autofagija organizmui tampa nereikalinga – mes juk duodame jam maisto. Autofagija prasideda nevalgius – tik tada organizmas išsivalo. Valgant kartą per dieną, vyksta autofagija – organizmas pats iš savęs išvalo pažeistus baltymus, toksinus, virusus ir kitas atliekas, suteikia energijos ir statybinių medžiagų“, – tikina profesorius.

Kad autofagija vyktų nesustodama, puikiai pasitarnaus protarpinis badavimas – tai itin veiksmingas metodas, nes dėl jo insulino lygis kraujyje išlieka žemas, sako A. Unikauskas.

„Dėl to įsijungia šis išgyvenimo mechanizmas. Atrodo, nevalgant kūnas netenka medžiagų, bet iš tiesų viskas veikia priešingai – tuomet kūnas naudoja jame susikaupusias nereikalingas medžiagas, įjungia apsisaugojimo, o kartu ir jaunėjimo mechanizmą“, – pažymi gydytojas.

Tad daktaras ragina leisti savo organizmui pailsėti nuo valgymo, taip pat nevalgykite be saiko: „Nepažįstu nė vieno žmogaus, kuris nuolat valgydamas ir turėdamas didelį antsvorį nesiskųstų ligomis. Nealinkite savo organizmo besaikiu valgymu ir įvyks nuostabus savaiminis išsivalymo procesas, kuris jums dovanos stiprią sveikatą ir jaunystę.“

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Kaip atjauninti organizmą? Sėmenų aliejaus nauda
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.