Gyvenimas

2019.06.26 21:22

Kraujuojant mirtis gali ištikti per kelias minutes: išmokite sutvarstyti žaizdą

vaizdo įraše – pirmosios pagalbos pamoka
Audinga Satkūnaitė, Ieva Ripinskytė, LRT.lt2019.06.26 21:22

Niekada nežinome, kur mūsų tyko pavojai ir kada teks suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiajam. Mirtis suaugusį žmogų gali ištikti tuomet, kai jis netenka pusės, apie 2,5–3 litrų kraujo, todėl susižeidus svarbu ne laukti medikų pagalbos, o patiems imtis veiksmų.

Nepamirškite apsaugoti savęs

Kraujavimas gali būti trijų tipų: veninis, arterinis ir kapiliarinis. Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos pirmosios pagalbos instruktorė Emilija Skripkaitė portalui LRT.lt sakė, kad bet kokį kraujavimą reikia stabdyti, o veninis ir arterinis kraujavimas netgi kelia pavojų žmogaus gyvybei.

Anot jos, turint sąlytį su krauju, pirmiausia reikia nepamiršti apsisaugoti nuo užsikrėtimo infekcinėmis ligomis. Tam gali pasitarnauti vienkartinės guminės pirštinės.

„Jos turėtų būti namų, darbovietės ar automobilio pirmosios pagalbos vaistinėlėse. Tačiau jeigu neturite pirštinių ir matote, kad teks turėti kontaktą su krauju, galima panaudoti vienkartinį plastikinį maišelį“, – paaiškino E. Skripkaitė.

Kraujuojančią žaizdą nedelsiant būtina tvarstyti dėl dviejų priežasčių. Pirma, norint ją apsaugoti nuo užkrato, antra – kad žmogus nenukraujuotų.

„Žmogaus kūne yra apie 5 litrus kraujo. Jeigu jo netenkama apie 2 litrų, organizme įvyksta pokyčiai. Jeigu žmogus gausiai nukraujuoja, jis gali netekti sąmonės ar netgi mirti“, – kalbėjo E. Skripkaitė.

Arterinis ir veninis kraujavimas yra stabdomas spaudžiamuoju tvarsčiu.

Kaip stabdyti kraujavimą?

Jei žaizda kraujuoja smarkiai, pirmiausia ją užspauskite pirštais. Tuomet pasiimkite sterilų tvarstį ir uždėkite jį ant kraujuojančios vietos. Pasiimkite skarelę, susukite ją į juostą ir sutvarstykite žaizdą. Mazgas turėtų būti rišamas ant žaizdos.

Jei kraujas vis dar sunkiasi, ant jau uždėto tvarsčio uždėkite dar vieną spaudžiamąjį tvarstį.

Pasak pirmosios pagalbos instruktorės, jeigu kraujuoja ant rankos esanti žaizda, tvarstant ją reikia atkreipti dėmesį, kad ant galūnės nebūtų laikrodžių, žiedų ar apyrankių.

„Ranka gali pradėti tinti, todėl juvelyriniai dirbiniai pradės spausti galūnę“, – sakė E. Skripkaitė.

Sutvarstytą ranką reikia pakelti aukščiau širdies lygio, kad žaizda mažiau kraujuotų.

Kraujuojantį žmogų gali ištikti šokas, todėl stipriai kraujuojantį nukentėjusįjį reikėtų paguldyti ant nugaros, pakelti jo kojas arčiau širdies ir apkloti, kad užtikrintumėte pastovią kūno temperatūrą. Jeigu nėra būtina, sąmoningo gulinčio nukentėjusiojo nejudinkite.

„Esant stipriam kraujavimui, būtinai kvieskite greitąją pagalbą. Kol atvyks medikai, stebėkite gyvybinius požymius – sąmonę, kvėpavimą ir kraujotaką“, – kalbėjo E. Skripkaitė.

Kaip suteikti pirmąją pagalbą kraujuojančiam žmogui, žiūrėkite vaizdo įraše:

Pirmoji pagalba kraujuojant: sužinokite, kaip apsaugoti tiek save, tiek sužeistąjį
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt